نون زعفرانی

بهاره وحید

نکته: من برای مطالعه، جمع آوری، ترجمه، تایپ و ادیت این مطلب روزها زحمت کشیدم، در صورت کپی لطفا منبع رو ذکر کنید! ذکر منبع به معنی نوشتن آدرس کامل وبسایت (https://spbaking.com/) یا آدرس کامل کانال تلگرام (https://t.me/spoonfeedbaking) یا تگ کردن صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/sp.baking/ است. 

نون زعفرانی

St. Lucia Saffron Buns
پنجشنبه، 21 دی 1396، 11:25   مشاهده: 24,535

برو به رسپی دستپخت های کاربران

نون زعفرونی سوئدی، نوعی نون حجیمه که خمیرمایه عامل پف دهنده در اونه. این نون بافتی لطیف، پر لبنیات و پر ادویه ای داره و بسیار مناسب عصرونه و دورهمیه. نون زعفرونی جایگاه خاصی در فرهنگ کشور سوئد داره و در مراسم روز سنت لوسیا Saint Lucia's Day آماده و سرو می شه. 

تاریخچه نون زعفرونی saffron buns:
 بر اساس روایات، لوسیا قدیسه ای بود که در قرن سوم  میلادی، در دوران امپراتوری روم، در شهر سیسلی Sicily کشور ایتالیا زندگی می کرد. قرن سوم، اوجِ اختلافاتِ کاتولیک ها و فرقه های قبیله ای بود و مسیحیان از ترس جونشون در برخی درگیری ها در دخمه هایی پنهان می شدن. لوسیا، دختری از خانواده مرفه برای این مسیحیان، غذا و کمک می برد و برای اینکه هر دو دستش برای حمل غذا آزاد باشه و راهش رو پیدا کنه، روی حلقه ای که بر سر داشت، شمع هایی گذاشته بود. نام لوسیا که از واژه لاتین لوکس مشتق شده که به معنی روشنائیه و سیزدهم ماه دسامبر (21 یا 22 آذر)، روزیه که او به شهادت رسید و از قرن ششم میلادی این روز با نام سنت لوسیا Saint Lucia's Day در تقویم مسیحی در ایتالیا به ثبت رسید. در قرن دهم میلادی، وقتی مُبلغانِ مسیحی از اروپای مرکزی وارد مناطق اسکاندیناوی شدن، داستان دختری مهربان که نور و گرما به همراه داشته برای مردمان سرزمین سرد و تاریک بسیار جذاب بود و این روز به تقویم سوئدی اضافه شد. بزرگداشت سنت لوسیا به مرور زمان به دیگر کشورهای اسکاندیناوی هم رسید، بطوریکه از قرون وسطی در ایتالیا و مناطق اسکاندیناوی در روز سنت لوسیا مراسمی برگزار می شه. 


منبع عکس: https://littlebitofparadise.wordpress.com/2013/12/10/how-we-celebrate-the-feast-of-santa-lucia-st-lucy/

این روز که با کوتاه ترین روز سال در مناطق اسکاندیناوی و دوران قبل کریسمس یکی شده، در فرهنگ کشور سوئد جایگاه خاصی داره. در شهرهای کوچیک و بزرگِ این کشور، دخترها در مدارس لباس سفید میپوشن، کمربند قرمز می بندن و شمعی در دست می گیرن، تاج سبز با شمع های برقی به سر میذارن و آواز می خونن تا به استقبال روشنایی برن. روشنایی که به خاطرِ جشن سال نو، بلند شدن روزها و دیده شدن خورشید فرا می رسه و یادی هم از دختر فداکار نورانی می کنن. هر کشوری این روز رو با غذای خاصی جشن می گیره و سوئدی ها با نون زعفرونی. نون نماد برکت زندگی، زعفرون نماد روشنایی و دو کشمش در دو سمت نون، نماد چشم های لوسیاست که قبل از کشته شدن کور شد.این نون در سوئد لوسِکاتِر Lussekatter  نام داره که به معنی گربه لوسیه. این نام به دلیل فُرم S شکل این نون، که دُم گربه رو تداعی می کنه روش گذاشته شده.  


منبع عکس: http://www.cinnabuon.com/2015/12/07/lussekatter-swedisch-saffron-buns/

در گذر زمان فرم های دیگه ای هم برای نون زعفرونی سوئدی ابداع شد و هر کدوم نام خاصی دارن، ولی فرم سنتی و اولیه این نون به شکل S پیچ دار، یعنی اولین تصویر سمت چپه.

منبع: http://www.simplyrecipes.com/recipes/st_lucia_saffron_buns/

مواد لازم: 
شیر: سه چهارم پیمانه 
زعفران آسیاب شده: یک دوم قاشق چایخوری
شکر سفید: یک سوم پیمانه 
خمیرمایه: دو قاشق چایخوری  
آرد: سه تا چهار و نیم پیمانه 
نمک: یک دوم قاشق چایخوری
کره: 50 گرم 
تخم مرغ: یک عدد 
خامه ترش یا خامه صبحانه: یک چهارم پیمانه 
کشمش: سی عدد 
هل: یک دوم قاشق چایخوری (قابل حذف) 


مواد لازم رو  آماده کنید و روی میز کار بذارید. برای اطلاع از نحوه صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید، این رو بدونید که برای اندازه گیری مواد اولیه باید از "پیمانه ها و قاشق های استاندارد شیرینی پزی" استفاده کنید.

  • برای تهیه این دستور برای لطافت بیشتر از آرد های بسته بندی سوپرمارکتی یا آرد نول (شیرینی پزی) موجود در لوازم قنادی ها استفاده کنید و برای غذائیت بیشتر می تونید از لوازم قنادی ها "آرد نون" تهیه کرده و یا آرد نون فانتزی به کار ببرید، اما آرد بربری، سنگک، لواش، تافتون به هیچ وجه مناسب نیست. اگر خارج از ایران زندگی می کنید All purpose flour برای لطافت بیشتر و Strong white bread flour برای غذائیت بیشتر پیشنهاد می شه. برای اندازه گیری آرد، ظرف یا پاکت آرد رو با قاشق هم بزنید، پیمانه ها رو با قاشق پر کنید و سر پیمانه رو صاف کنید. آرد اندازه گیری شده رو حتما الک کنید.
  • برای این دستور می تونید از کره حیوانی (کره صبحانه) یا کره گیاهی (مارگارین) یا مخلوط هر دو استفاده کنید. تخم مرغ ها و کره باید هم دمای محیط باشند.
  • برای دستورات شیرینی پزی بهتره از شیر پرچرب کارخونه ای استفاده کنید. 
  • از اونجائیکه خمیر مایه عامل اصلی حجم دهی در این نونه حتما قبل از شروع کار مطالب و نکات استفاده از این ماده اولیه رو در این پست مطالعه کنید. هر دو نوع خمیر مایه فعال و فوری برای این دستور قابل استفادست. 
  • برای تهیه خامه تُرش sour cream می تونید از یکی از روش های گفته شده در این پست استفاده کنید، یا یک چهارم پیمانه خامه صبحانه پاکتی صورتی رو در کاسه ای بریزید، سه چهارم قاشق چایخوری آبِ لیموترشِ تازه بهش اضافه کنید، هم بزنید و نیم ساعت در دمای محیط استراحت بدید. دقت کنید که به هیچ وجه آبلیمو کارخانه ای و خامه قنادی قابل استفاده نیستند. 
  • برای دستورات قنادی بهتره از شیر پرچرب کارخونه ای استفاده کنید.
  • منظور از هِل در شیرینی های سنتی ایرانی، هلِ سبزِ پودر شدست که می تونید از عطاری ها یا لوازم قنادی ها تهیه کنید. اما برای عطر بهتر، توصیه می کنم هِل رو بصورت کامل (با پوست) در آسیاب برقی بریزید، تا حد پودری شدن پالس کرده و بعد از الک کردن، بصورت تازه استفاده کنید.برای تهیه این نون، زعفرون آسیاب شده رو با شیر دم می کنند ودر واقع از شیر زعفرونی در تهیه خمیر استفاده می شه.برای این نون نیازی نیست زعفرون یکدست پودر شه و همین که خرد شه کافیه. زعفرون رو بعد از آسیاب اندازه گیری کنید، یک دوم پیمانه شیر هم دمای محیط رو در کاسه تمیزی بریزید و زعفرون رو روش بپاشید. کاسه شیر و زعفرون رو به مدت ده دقیقه روی بخار آب قرار بدید، بعد از این مدت مخلوط شیر و زعفرون رو از روی کتری بردارید، هم بزنید و تا آماده شدنِ باقی مواد، روی کاسه یک نعلبکی یا سرپوش بذارید تا حسابی دم بکشه. حالا کره رو آب کنید و تا خمیرمایه عمل میاد اجازه بدید کره آب شده به دمای محیط برسه. کره رو می تونید در مایکروویو یا روی حرارت غیر مستقیم آب کنید، حواستون باشه کره قُل قل نکنه و صرفا آب شه.

این دستور با روش قدیمی آماده می شه، در این روش بسته به جنس آرد و میزان جذب مایعاتش، مقدار آرد مورد نیاز متغیره. به همین علت سه پیمانه آرد رو اندازه گیری و الک کرده و در ظرفی آماده بذارید، چون صد در صد برای خمیر نیازه. یک و نیم پیمانه دیگر آرد رو در کاسه دیگری بریزید و در صورت نیاز کم کم به خمیر اضافه کنید.  

نکته مهم: 
با توجه به نوع خمیرمایه، نحوه تهیه خمیر نان ها متغیره. اگر از خمیرمایه فوری instant yeast که در لوازم قنادی ها، سوپرمارکت ها و نانوایی ها با مارک های فریمان، گلمایه، دزمایه، دکتر اوتکر، رضوی، گلها .... فروخته می شه استفاده می کنید، باید خمیرمایه رو مستقیم در سه پیمانه آرد بریزید و با ویسک مخلوط کنید. اما اگر خمیر مایع فعال Active dry yeast که رایج ترین نوعش در ایران، مارک فرانسوی Saf Levure که در بسته بندی قوطی آبی با عکس نانوا  به فروش می رسه به کار می برید، ابتدا باید عمل آوری کنید. یک چهارم پیمانه از شیر رو اندازه گیری کنید و به مدت خیلی کم روی حرارت بذارید تا ولرم شه، منظور از ولرم دمای 40 تا 45 درجه سانتی گراده. انگشتتون رو در شیر بزنید، اگر گرمای شیر برای دستتون قابل تحمل بود، یعنی مناسبه. حواستون باشه که حرارت زیاد خمیر مایه رو از بین می بره و رعایت دمای مناسب در طول تهیه نون خونگی از عوامل مهمه. شیر رو در کاسه تمیزی ریخته، یک دوم قاشق چایخوری از شکر رو در شیر ولرم بریزید و هم بزنید. خمیر مایه رو روی مخلوط شیر ولرم و شکر بپاشید، با قاشق هم بزنید تا تمام ذرات خمیر مایه مرطوب شه و ده دقیقه به همون صورت در دمای اتاق بذارید تا عمل بیاد. اگر کاسه در مسیر بادِ پنکه یا کولره یک پارچه روش بندازید. بعد از ده دقیقه خمیر مایه پف می کنه و حباب می زنه، این یعنی مایه خمیر سالم و آمادست. به دلیل تفاوت در جنس آردها، میزان آرد در اکثر دستورهای نون دقیق نیست و در واقع بازه ای از حجم آرد در مواد لازم دستور نوشته می شه. در این دستور سه پیمانه آرد، صد در صد مورد نیازه، پس سه پیمانه رو الک کنید و در صورت استفاده از خمیرمایه فعال، خمیرمایه رو با آرد مخلوط کنید. یک و نیم پیمانه بعدی رو جدا الک کنید، کنار بذارید و در صورت نیاز کم کم به خمیر اضافه کنید. به کاسه اصلی آرد (سه پیمانه) شکر، نمک و در صورت تمایل هِل رو اضافه کنید. مواد خشک رو خوب ویسک کنید تا یکدست شه و کاسه رو کنار بذارید.در کاسه ای تخم مرغ و خامه ترش (یا خامه صبحانه) رو با استفاده از ویسک یا چنگال مخلوط کنید تا یکدست شه. کره آب شده و خنک شده رو اضافه کنید و خوب هم بزنید.شیر زعفرونی و شیر خمیرمایه دار (در صورت استفاده از خمیرمایه فعال) رو هم به کاسه مواد تر اضافه کنید و خوب مخلوط کنید تا یکدست شه.وسط کاسه مواد خشک رو گود کرده و مواد تر رو به اون اضافه کنید.با لیسک یا قاشق چوبی کم کم آرد رو روی مواد تَر بریزید و هم بزنید. همونطور که در تصویر زیر می بینید، بعد از یکدست شدنِ مواد، خمیر چسبناکی بدست میاد. حالا نوبت اضافه کردن آرده، از یک و نیم پیمانه آرد کنار گذاشته، کم کم به مواد اضافه کنید.حواستون باشه موقع ورز دادن هم کمی آرد به مواد اضافه می شه پس زیاده روی نکنید. وقتی خمیر سفت تر شد می تونید از دست برای هم زدن به جای قاشق چوبی یا لیسک استفاده کنید. آرد رو تا جایی اضافه کنید که که مواد شُل نباشه و فرم خمیری به خودش بگیره.
سطح کار رو تمیز کنید، دست هاتون رو با آب گرم و صابون بشورید، حالا سطح کار رو خوب آرد پاشی کنید. خمیر رو بصورت چونه (گرد) دربیارید و روی سطح آردپاشی شده قرار بدید و شروع به ورز دادن کنید. بین ورز دادن دستتون رو بشورید و خمیر رو تِست کنید، اگر دیدید خمیر به دست تمیز می چسبه کمی آرد روش بپاشید و دوباره ورز بدید. درست ورز دادن، رمز پختن یه نون عالیه. خمیر رو با انتهای دست به جلو بکشید، بعد به سمت خودتون برگردونید و دوباره این کار رو تکرار کنید. خمیر رو به هیچ وجه چنگ نزنید.بعد از 5 دقیقه ورز دادن، خمیر رو چک کنید. برای چک کردن، خمیر رو بصورت چونه در بیارید و با چاقو از وسط بُرش بدید.  ورز زمانی کافیه که سطح خمیر پوسته ای صاف و لطیف پیدا کنه، داخل خمیر حباب هایی ایجاد شه و خمیر کمی حالت عرق کرده بگیره. در غیر اینصورت دوباره ورز بدید و چک کنید. کاسه بزرگی  رو با روغن مایع چرب کنید، خمیر رو گرد کنید و در کاسه بذارید. روی خمیر رو با سلفون (محافظ غذا) بپوشونید و اگر محیط خونه سرده یک حوله هم روش بندازید. کاسه رو برای استراحت در محیطی گرم (کنار بخاری، شوفاژ...) قرار بدید. اگر مکان مناسبی در منزل موجود نیست، فر رو چند دقیقه روشن کنید، بعد خاموش کنید و کاسه رو برای استراحت در فر خاموش بذارید. این خمیر قابلیت استراحت شب تا صبح در یخچال رو داره (در تمامی دستورها منظور از شب تا صبح زمانی بین 8 تا 10 ساعته). پس می تونید خمیر رو این مدت در یخچال بذارید. مدت زمان استراحت، با توجه به دمای محیط و جنس خمیر مایه بین یک تا دو ساعت متغیره. استراحت بیش از حد خمیر رو خراب می کنه و تنها راه فهمیدن میزان استراحت چک کردن خمیره. می تونید قبل از شروع استراحت روی ظرف علامت بزنید، زمانیکه حجم خمیر دو برابر شد استراحت کافیه. یک روش دیگه هم وجود داره، انگشتتون رو یک سانت در خمیر فرو کنید، اگر جای انگشتتون باقی موند و خمیر بالا نیومد یعنی خمیر آمادست. اگر خمیر در یخچال استراحت کرده، نیم ساعت در دمای محیط بذارید تا سرمای خمیر از بین بره و بعد خمیر رو فرم بدید. بعد از پایان استراحت، هوای خمیر رو با مشت خارج کنید. سطح کار رو خیلی کم آردپاشی کنید و خمیر رو کمتر از یک دقیقه ورز بدید. قبل از فُرم دادن خمیر، ابتدا سینی رو کاغذ روغنی بندازید، برای پخت نون به هیچ وجه از سینی خود فر که به رنگ مشکیه استفاده نکنید و فقط سینی شیرینی پزی یا رولت به کار ببرید. حالا از خمیر چونه های 60 تا 70 گرمی بگیرید. 


 
با استفاده از کف دست یا کف هر دو دست، خمیر رو روی سطح کار بغلطونید، درست مثل اینکه خمیربازی رو بخواید به شکل مار دربیارید. هر خمیر رو به طول 30 تا 35 سانتی متر باز کنید. از یک سمت تا نیمه خمیر رو به حالت حلزونی بپیچید. همین کار رو از سمت دیگه و در جهت مخالف انجام بدید. نون های فُرم داده شده رو با فاصله حداقل چهار سانت روی سینی بچینید. روی سینی رو با حوله یا سلفون بپوشونید و سینی نون رو بین 45 دقیقه تا یکساعت، برای استراحت دوم در جای گرم قرار بدید تا حجیم شه. این رو بدونید که استراحت زیاد خمیر رو غیرمنسجم می کنه، باعث می شه در فر دِفرمه شه و حین خوردن از هم بپاشه، پس بعد از نیم ساعت خمیر رو چک کنید. انگشتتون رو در گوشه یکی از نون ها فرو کنید، جای انگشتتون باید باقی بمونه و حفره ایجاد شده نباید پُر شه، ضمن اینکه حجم نون ها هم باید بیشتر شده باشه. 
وقتی نیم ساعت از استراحت دوم گذشت، فر رو روی 375 درجه فارنهایت، معادل 190 درجه سانتی گراد یا درجه 5 فر روشن کنید تا گرم شه. اگر فر گازی استفاده می کنید، کاسه ای رو پُر از آب کنید و کف فر بذارید و یا کف فر آب اسپری کنید. در صورتیکه از فر برقی خوب استفاده می کنید، نیازی به گذاشتن  کاسه آب نیست. بعد از اتمام استراحت دوم، رومال رو آماده کنید. برای رومال می تونید یک عدد تخم مرغ هم دمای محیط رو با یک قاشق چایخوری زعفران دم شده مخلوط کنید یا از مخلوط یک عدد تخم مرغ هم دمای محیط با یک قاشق غذاخوری آب، شیر یا خامه استفاده کنید. با استفاده از برس قنادی کل سطح نون ها رو رومال بزنید. دو سمت نون ها، کشمش پلویی بذارید.  سینی نون رو به مدت 12 تا 15 دقیقه در فر گرم شده قرار بدید. نون ها در فر حجیم تر و یک درجه تیره می شن. بعد از اتمام پخت، سینی فر رو روی توری خنک کننده بذارید و بعد از ده دقیقه نون ها رو از روی سینی جدا کنید. با این میزان مواد 15 عدد نون زعفرونی خواهید داشت. اینم از بافت نون. نحوه نگهداری نون های خونگی به دلیل نداشتن مواد نگهدارنده و بهبود دهنده بسیار مهمه، نون ها رو حتما در کیسه ضخیم یا کیسه پارچه ای گذاشته و بعد در ظرف دردار بذارید. اگر احساس کردید بافت نون کمی بیات شد، اون ها رو در سینی بچینید و ده دقیقه در فر گرم شده بذارید. 


دستپخت های همراهان سایت
Elham alaei
جمعه، 18 اسفند 1402، 14:39

سلام بهاره ی قشنگم❤️اینم از نون زعفرونی من که نمیدونم از عطری که تو خونه پیچیده بگم از رنگ ش بگم از طعم ش بگم از بافت ش بگم 🫠🫠به جرات میگم که حتی یک استاد نداریم که به دقت و تعهد و سخاوت شما آموزش بده.چقدر خوبه که داریمت❤️❤️

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 18 اسفند 1402، 18:58

سلام به روی ماهت عزیزم،
واقعا عالی شده کیف می کنم از اینهمه هنر نوش جونتون و ممنون از عکس

M.CH
شنبه، 20 خرداد 1402، 14:37

سلام استاد گرانقدر،نون زعفرونی با دستور بی نقص شما،بی نهایت سپاس از مهربانی و سخاوتتون که تجربیات ارزشمندتون رو در اختیار ما گذاشتید.🙏🙏👏🌹🌹🌷🌺در پناه حق پایدار باشید.🤲🌹🌹🌹🌹🌼🌷🌺

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 20 خرداد 1402، 15:03

سلام عزیزم،
من خیلی لذت می برم از کسانیکه نون خانگی می پزن، بسیار سالم تر از شیرینیه نوش جون خورنده ها و ممنون از عکس

fafa. heydari
سه شنبه، 17 آبان 1401، 17:29

سلام بهاره جان. نون زعفران بینظیر بود. خانواده من عاشقش شدن.مرسی عزیزم بابت اموزش خوبت.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 17 آبان 1401، 17:31

سلام عزیزم،
چقدر خوب که نون خونگی می پزید، عالی شده نوش جون خانواده عزیزتون و ممنون از عکس زیباتون

پریناز
جمعه، 05 آذر 1400، 18:31

سلام وقتتون بخیر.من حدودا ۵ سالی هست که سایتتونو دنبال میکنم منتظر بودم فر بگیرم که شروع به درست کردن کنم،این اولین نونیه که پختم عالی شده ممنونم🙏 فقط ببخشید میشه شکرشو بیشتر کرد؟ و روش رو من حرارت ندادم ولی اگه بخوام بدم چند دقیقه با چه حرارتی باید حرارت بدم؟ پیشاپیش متشکرم🌸🌸

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 05 آذر 1400، 19:44

سلام عزیزم،
فر مبارکتون باشه گازیه یا برقی؟ اگر فر برقیه کلا روی کانوکشن بذارید و مدت زمان رو بیشتر کنید اگر گازیه سه دقیقه آخر شعله پایین رو خاموش و گریل رو روشن کنید.
به جای زیاد کردن شکر رومال عسل بزنید.

پریناز
شنبه، 06 آذر 1400، 06:53

فر من برقی_گازیه.چشم متوجه شدم،متشکرم از لطفتون🙏🙏🌺🌺🌹🌹

آذر دخت
چهارشنبه، 12 خرداد 1400، 11:05

سلام خدمت استاد عزیز
صمیمانه سپاسگزارم از شما بابت این آموزش دقیق و کامل
سرافراز باشید
اینم نون زعفرونی من خیلی خوشمزه و عالی

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 12 خرداد 1400، 18:36

ای جانم واقعا عالیه آفرین و نوش جان

Lotfizadeh.sa@gmail.com
پنجشنبه، 02 ارديبهشت 1400، 05:26

سلام بهاره جون ممنون از رسپی های دقیق و کامل شما.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 02 ارديبهشت 1400، 08:34

سلام عزیزم،
چقدر نون هاتون خوشرنگ و زیبا شدن واقعا کیف کردم از اینهمه دقت و سلیقه نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

وفا
جمعه، 12 دی 1399، 16:19

بهاره عزیز
استاد عزیز
بهترین از این نمیشه
با نکات ریز و کلیدی که تاکید میکنید
مگه میشه نتیجه کار بد بشه
واقعا بینظیرید
ترسم از پخت نون کم شده
عاشق ورز دادن کششی شدم
طعم و عطر زعفران خیلی جذابه
از یکجایی به بعد نمیتونستم عطر و مزه ها رو تفکیک کنم
ممنونم از حضورتون

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 12 دی 1399، 18:21

به به دیگه وارد شدید چه نون های هیجان انگیزی درست کردید واقعا آفرین و ممنون از عکس

وفا
شنبه، 13 دی 1399، 06:37

ممنون از شما
واقعا مدیون شما هستم
چه انرژی حامل عشق از سوی نبال کنندگان شما ، به سمت شما روانه است
سپاس و هزاران بار سپاس

واقعا دریچه جدید به روی من باز شده

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 13 دی 1399، 08:40

خوشحالم راضی هستید عزیزم
موفق باشید

Fourozan
جمعه، 30 آبان 1399، 05:49

سلام استاد بزرگوار ، عطر و طعم این نون خیلی خوبه ، ممنون از شما ، سلامت باشید

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 30 آبان 1399، 15:11

نون خونگی حرف نداره آفرین بهتون و ممنون از عکس

Negar77
پنجشنبه، 06 شهریور 1399، 15:12

سلام استاد من امروز با دستور عالی شما نون زعفرونی خیلی خوش طعم و لطیف درست کردم کلی کیف کردم ممنونم از دستورات عالیتون

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 06 شهریور 1399، 19:48

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که راضی بودید، نون هاتون هم عالی شده نوش جونتون باشه.

Fatemeh.hasankhani
چهارشنبه، 05 شهریور 1399، 12:50

سلام بهاره جون
من دیروز این نونهای خوش عطر رو درست کردم
خیلی عالین،عطر زعفران پیچیده بود توی خونه ورنگ خوشرنگش کلی به آدم انرژی میده.
ازشما استاد عزیزم سپاسگزارم.

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 05 شهریور 1399، 14:14

سلام عزیزم،
من از شما ممنونم که انقدر با حوصله و با سلیقه آموزش ها رو درست می کنید و عکسش رو هم با ما به اشتراک میذارید، عالی شدن نوش جونتون

Sevda
پنجشنبه، 12 تیر 1399، 18:20

نونای خوشمزه ی من،طعمش عااالی بود

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 12 تیر 1399، 20:35

سلام عزیزم،
چه نون های خوش آب و رنگی شدن، واقعا آفرین بهتون و ممنون از عکس

Sevda
دوشنبه، 07 مهر 1399، 14:50

سلام عزیزم اگه بخوام رسپی رو نصف کنم تخم مرغ رو هم باید نصف کنم؟؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 07 مهر 1399، 17:53

بله عزیزم،
یک تخم مرغ رو در کاسه ای بشکونید، با چنگال بزنید تا بافتش باز شه و 25 گرمش رو جدا کنید.

sa.asadi
شنبه، 27 ارديبهشت 1399، 05:05
بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 27 ارديبهشت 1399، 05:57

واقعا عالی شده آفرین بهتون ئ ممنون از عکس

Sevda
يکشنبه، 08 تیر 1399، 10:12

سلام بهاره جون.میشه شکر توی این دستور رو تا ۱/۲ پیمانه افزایش بدم؟و اینکه برای رسپی نون ها کف سینی میشه به جای کاغذ روغنی از فویل استفاده کرد؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 08 تیر 1399، 14:31

می تونید شکر رو افزاش بدید ولی بافت نون کمی تغییر می کنه ولی خراب نمی شه.
برای زیر نون بهترین راه حل ورق نسوز تفلونه که از لوازم قنادی ها می تونید تهیه کنید. آومینیوم مناسب نیست.

Nargesi
چهارشنبه، 27 فروردين 1399، 20:42

سلام مرسی خانومی
عاشقتم
هی پف میکرد من ذوق‌ میکردم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 27 فروردين 1399، 20:59

سلام عزیزم،
چه نون های توپول و خوشگلی هم درست کردید، واقعا آفرین به حوصله و هنرتون و ممنون از عکس

shokripour
سه شنبه، 26 فروردين 1399، 12:18

سلام  این هم نون زعفرونی ما با شکل و طعمی منحصر به فرد و عالی.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 26 فروردين 1399، 13:57

سلام عزیزم،
نون هاتون بسیار عالی شدن آفرین که نون خونگی درست کردید نوش جونتون و ممنون از عکس زیباتون

آذر دخت
شنبه، 23 فروردين 1399، 23:29

سلام بر بهاره خانم گل
من این نون خوشمزه رو پختم خیلی عالی شد
بسیار سپاسگزارم از شما بابت این دستور پخت و توضیحات بسیار کامل و جامع
برقرار باشید همیشه

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 24 فروردين 1399، 05:29

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که از دستور راضی بودید، نون هاتون هم عالی شده، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

Azam farshbaf
چهارشنبه، 20 فروردين 1399، 13:40

سلام خسته نباشید باتشکر بسیار از دستور فوق العاده تون این نون بافت خیلی لطیفی داره و بسیار خوش عطره
فقط یه سوال داشتم میشه در دستور پخت به جای زعفران و هل از پودر زنجبیل استفاده کرده اگر میشه مقدارش چقدر باشه خوبه؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 20 فروردين 1399، 15:06

سلام عزیزم،
چقدر نون هاتون عالی شده، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس
می تونید زعفران رو کلا حذف کنید و نصف مقدار هل، پودر زنجبیل بریزید.

Tida
شنبه، 16 فروردين 1399، 12:04

ممنون از دستور خوب و با جزييات تون. خيلي طعم و بافت عالي شد. براي پذيرايي عصرونه خيلي خوبه و از نون شيرين تره.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 16 فروردين 1399، 13:46

سلام عزیزم،
چقدر عالی شده واقعا آفرین که نون خونگی درست کردید نوش جونتون و ممنون از عکس ها

Elham rezaee
چهارشنبه، 13 فروردين 1399، 17:09

بهاره جون عالی شد نون ها و مزه اش فوق العاده بود فقط من یادم رفت آب بزارم توی فر فکر میکنم که بعد از ۲ ساعت یکم سفت شد علتش این بوده درسته ؟ یا مشکل از چیز دیگه ایی بوده

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 13 فروردين 1399، 17:23

سلام عزیزم،
گذاشتن آب دقیقا برای نرمیه و اگر آب نذارید به خصوص در فر گازی نون بعد از خنک شدن مثل سنگ می شه. ظاهر نون هاتون که عالین خیلی شیک می پیچید. خسته نباشید و ممنون از عکس

Far_zaneh
سه شنبه، 07 خرداد 1398، 06:03

اینم نون من که با دستور شما پختم. واقعا  ممنون بابت دستور هاتون
تمام مدت که خمیر ورز میدادم بوی خورش ماست اصفهان میداد

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 07 خرداد 1398، 06:23

سلام فرزانه جون،
چقدر نون و عکستون عالی و جذابه واقعا لذت بردید نوش جونتون و ممنون از عکس

mery
سه شنبه، 31 ارديبهشت 1398، 12:22

نان زعفرانی که هل نزدم و از خامه صبحانه استفاده کردم. عکس از قبل پخت و بعد از پخت هست.
ممنونم

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 31 ارديبهشت 1398، 13:41

سلام عزیزم،
چقدر یکدست و خوش فُرم و با سلیقه درست کردید. خیلی خوشحالم که حوصله کردید و نون خونگی پختید نوش جونتون باشه عزیزم و ممنون از عکس

elahesa
يکشنبه، 02 دی 1397، 16:36

خانم بهاره عزیز خیلی ممنون از توضیحات شما واقعا اینقدر کامل توضیح دادید که به کمتر مشکل ممکن برمی خوریم. من این نون و چند تا  از دستورهای کیک ها را درست کردم هر کدوم از هر کدوم بهتر شده. واقعا دستتون درد نکنه

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 02 دی 1397، 18:18

سلام عزیزم،
عجب نون های خوش آب و رنگی درست کردید، آفرین به همتتون که نون خونگی درست می کنید، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

فريبا
شنبه، 28 مهر 1397، 19:01

بافت و بو و طعم اين نون فوق العاده است ممنون از توضيحات كامل شما

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 28 مهر 1397، 19:09

فریبا جون چقدر عالی و خوشگل و توپولی درست کردید، آفرین به همتتون که نون رو پختید.
نوش جان و ممنون از عکس

homa
چهارشنبه، 21 شهریور 1397، 02:52

سلام شف بهاره عزیزصبح امروزم روبارسپی نون زعفرانی خوش عطروطعم رنگارنگ کردین ممنون ازاموزشهای مفیدتون همواره ازشماسپاسگزارم این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 21 شهریور 1397، 06:06

سلام هما جان،
به به عزیزم مثل همیشه با سلیقه چه نون های خوش آب و رنگی درست کردید. نوش جونتون و ممنون از عکس

ركسانا
جمعه، 26 مرداد 1397، 16:42

سلام بهاره جون٠با دستورات خوب و دقيق شما تونستم نون زعفرونى بپزم٠خيلى ممنون٠

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 26 مرداد 1397، 17:37

آفرین بهتون که زمان گذاشتید و این نون رو درست کردید، ظاهرش که عالیه مطمئنم طعمش هم خوب شده. خسته نباشید و ممنون از عکس

homa
جمعه، 29 دی 1396، 04:41

سلام استادهزارتاسلام بازهم یک نون شگفت انگیزدیگه ازشما یادگرفتم نون لوسیای مهربون همواره ازشما سپاسگزارم بی نظیری استاداین هم عکس

Fatima rezaei
چهارشنبه، 04 بهمن 1396، 10:22

با سلام میشه لطف کنید و بگید این خامه رو از کجا تهیه کردید

عاطفه
پنجشنبه، 28 دی 1396، 14:54
بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 28 دی 1396، 15:01

عاطفه جان عجب نون هایی پخت کیییف کردم، عالی و بینظیر دستت درد نکنه

نظرات
Fourozan
سه شنبه، 27 آبان 1399، 07:16

سلام استاد عزیز،  من از نصف خامه صبحانه پاکتی استفاده کرده بودم و باقی مانده خامه را گذاشتم داخل فریزر ، حالا امکانش هست برای این نون زعفرانی هم از همون خامه فریز شده استفاده کنم؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 27 آبان 1399، 09:56

سلام عزیزم،
بعله می شه

Fourozan
جمعه، 30 آبان 1399، 06:01

وقتی تخم مرغ را با خامه ای فریز شده بود مخلوط کردم حالت بریده بریده پیدا کرد ریسک نکردم مخلوط خامه و تخم مرغ را دور ریختم و دوباره با خامه تازه امتحان کردم که خوب شد

sa.asadi
جمعه، 26 ارديبهشت 1399، 10:41

سلام استاد بزرگوار و مهربان
سوالی دارم
من دوست دارم خیلی وقتها این نون های خوشمزه برای صبحانه آماده بشه ولی چون نون های حجیم دو مرحله و گاها سه مرحله استراحت داره صبح که شروع کنم به ظهر می رسه نه صبحانه!
قبلا دیدم که فرمودید میشه خمیر رو بعد از استراحت اول در یخچال گذاشت و بعد استفاده کرد.
میشه لطف بفرمائید جزئیات نگهداری از خمیر رو تا صبح روز بعد از آماده سازی خمیر توضیح بدید تا مشکلی پیش نیاد؟ قبلا بسیار سپاس گزارم
و اینکه‌ رو کیفیت نون واقعا تاثیر منفی نداره؟

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 26 ارديبهشت 1399، 13:41

خمیر نان رو می تونید بعد از اتمام استراحت اول، پفش رو بخوابونید در کاسه ای بذارید و روش رو با سلفون بپوشونید و بعد تا هشت ساعت در یخچال بذارید. بعد بیرون بیارید، پفش رو مجدد بخوابونید، بذارید به دمای محیط برسه، کمی آرد روی سطح کار بپاشید و با دستای تمیز و خشک خمیر رو دو دقیقه ورز بدید، فرم بدید و بذارید استراحت دوم انجام شه.
روی کیفیت نان هم تاثیر منفی نداره

gibil
چهارشنبه، 23 آبان 1397، 18:42

درود استاد خوبم
قطعا خوردن انواع نان شیرین بسیار لذت بخشه , ولی میشه خواهش کنم دستور پخت بقیه نانها ( که همراه غذاها سرو میشه ) مثل نان باگت , تست , همبرگری و... رو هم تو آموزشهاتون بگنجونید البته سایت سفارش شده شما رو چک کردم اما شما ما رو بدعادت کردید, بجز رسپیهای شما هیچ رسپی هرچقدر هم که خوب باشه خوشایندمون نبست, پس بنابراین اگه صلاح میدونید این رسپیهارو رو هم( با دو فوریت  ;-)  ) تو لیست آموزشهاتون قرار بدید.
با سپاس فراوان  

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 23 آبان 1397، 21:11

سلام عزیزم،
علت اینکه بخش نان غذائی سایت کمرنگه اینه که تمرین کمی در این زمینه داشتم و تجربه م به اندازه شاخه های قنادی نیست، حتما سعی می کنم تِست دستورات نان رو هم بگنجونم و آموزش هاش رو داشته باشم. در مورد باگت من خودم دستور باگت شف طیبه رو دوست داشتم، اگر مایل بودید یه امتحانی کنید.

gibil
پنجشنبه، 24 آبان 1397، 06:34

از لطف شما ممنونم استاد مهربونم.
بی صبرانه منتظر آموزش تون هستم.
بنا به سفارش شما من هم فعلا از سایت ذکر شده تون استفاده میکنم.
ولی همچنان منتظر دستورات خودتون هستم.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 24 آبان 1397، 12:00

ممنون عزیزم

سیمین
سه شنبه، 18 ارديبهشت 1397، 12:28

سلام خانم وحید نازنین، به خاطر این سایت و زحمات بی دریغتون ممنونم. من چندین دستور شما رو پختم و عالی شده، پای سیب، کابلر سیب، کیک خرما. خواستم ببینم میشه دستور نان میمون رو هم بفرمایید. باز هم سپاسگزارم.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 18 ارديبهشت 1397، 14:34

سلام سیمین جان،
از اینکه سایت براتون مفید بوده بسیار خوشحالم، عزیزم نان میمون همون خمیر نان قسمتی و رول دارچین رو داره به همین دلیل آموزشش در اولویت نیست اما خودتون به سادگی می تونید درست کنید.
برای پخت نون میمونی، خمیر رول دارچین یا نان قسمتی سایت رو آماده کنید، بعد از اتمام استراحت اول و خالی کردن پف خمیر، قالب میان تهی 23 سانت رو چرب کنید. حالا در یک کاسه یک پیمانه شکر قهوه ای رو با دو قاشق چایخوری دارچین خوب مخلوط کنید و در کاسه ای دیگه صد گرم کره رو آب کنید و اجازه بدید به دمای محیط برسه.
خمیر رو باز کنید و طبق فیلمی که براتون لینکش رو میذارم به 40 قسمت تقسیم کنید و هر قسمت رو به فرم دایره دربیارید. هر دایره رو ابتدا در کره و بعد در مخلوط شکر و دارچین بغلطونید و بعد در قالب بذارید. بعد از اتمام خمیر، روی قالب رو بپوشونید و اجازه بدید یک ساعت دیگه در محیطی گرم استراحت کنه و بعد قالب رو به مدت 35 دقیقه در فر گرم شده (180 درجه)  بذارید. بعد از خارج کردن از فر حتما ده دقیقه بعد و قبل از خنک شدن و چسبنده شدن قالب رو روی بشقاب سرو برگردونید. فیلم زیر رو با فیلترشکن تماشا کنید
https://www.youtube.com/watch?v=eWFBnIehSII

سیمین
سه شنبه، 18 ارديبهشت 1397، 16:21

خیلی خیلی محبت فرمودید.  وقتتون رو می گیرم اما خواستم بگم در مورد برخی دستورها، میزان مواد مناسب قالب خاصی با سایز خاصی هست، اگه خواسته باشم مثلا به جای قالب 23 در 30سانتی یا برعکس بپزم، نمی دونم چطور نسبتها رو بکار ببرم. عذرخواهم و سپاسگزار

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 18 ارديبهشت 1397، 16:47

 برای اندازه گرفتن حجم قالب از پیمانه پر از آب استفاده ‌کنید. به این صورت که برای کیک های اسفنجی هر چند پیمانه آب که تا نیمه قالب گنجایش داشته باشد به همان میزان گنجایش مایه کیک خواهد بود. پس  باید پیمانه یک رو که بزرگ ترین پیمانه در سِری پیمانه های اندازه گیریه رو با آب پر کنید و در قالبتون بریزید. هر تعدادی پیمانه آب که تا نیمه قاب رو پُر کرد می شه تعداد تخم مرغ هایی که نیاز دارید. با توجه به تعداد تخم مرغ های مورد نیاز باید مواد رو نسبت ببندید. فرض کنید قالب شما با 6 پیمانه پر از آب تا نیمه پر شد، در این صورت دستور کیک اسفنجی 6 تخم مرغی برای پر کردن قالبتون مورد نیازه. دستورسایت که 4 تخم مرغی هست رو باید یک برابر و نیم کنید. برای کیک های کره ای باید تا دو سوم مواد رو با آب پر کنید تا تعداد تخم مرغ ها مشخص شه و برای کیک های مرطوب و حساس مثل ردولوت، کیک هویج، کیک نوتلا... بهتره که قالب رو تغییر ندید

سیمین
سه شنبه، 18 ارديبهشت 1397، 16:51

بسیار ممنونم . شما رو به خاطر ارائه ی تجربه ها، اطلاعات و ساده گویی و گشاده دستیتون واقعا تحسین می کنم، من با این سایت دوباره به شیرینی پزی روی آوردم. ممنونم.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 18 ارديبهشت 1397، 17:17

ممنون از اینهمه محبت و لطفتون

مهلا
پنجشنبه، 05 بهمن 1396، 20:26

سلام امیدوارم خسته نباشین
ببخشید مشکلی که واسه نونای من پیش میاد
اینه که خشک میشن از طعم همشون راضی ام ولی حتما باید ی نوشیدنی همراش سرو کنم اگرنه از گلو پایین نمیره راستن ی کاسه اب هم تو فر میذارم ولی مشکلو چندان حل نکرد
اگه میشه راهنماییم کنین

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 05 بهمن 1396، 21:09

عزیزم احتمال زیاد مشکل از فرتونه، اگر فر برقی استفاده می کنید احتمالا درجه رو درست تنظیم نکردید، اگر توستر آون استفاده می کنید، درجه فر زیاده و اگر فر گازی استفاده می کنید کاسه آبی که گذاشتید کوچیکه، اگر مشکل از فر نباشه، مشکل از عمل اومدن نونه یعنی یا خمیرمایه تاریخ گذشته یا خرابه و خوب فعال نمی شه که نون لطیف شه، یا کم ورز دادید و خمیر مایه خوب فعال نمی شه یا به میزان لازم استراحت نکرده و پوک نشده.
پس فر رو چک کنید، از خمیرمایه تازه استفاده کنید، بیشتر ورز بدید و مکان و مدت زمان استراحت رو طبق آموزش رعایت کنید.

Fatima rezaei
چهارشنبه، 04 بهمن 1396، 10:19

با سلام
اگه امکان داره یه عکس از خامه صبحانه بگذارید چون من تو فروشگاهای شهرمون نتونستم پیدا کنم
با تشکر

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 04 بهمن 1396، 11:04

سلام عزیزم،
در تمام دستورها لینک منبع به دو دلیل گذاشته شده، یکی اینکه کاربران سایت با منابع خوب آشنا شن، دوم اینکه دوستانی که خارج از ایران تشریف دارن مواد اولیه رو از روی منبع مطالعه کنن چون مواد اولیه در ایران متفاوته. همونطور که در لیست مواد اولیه هم نوشته شده، در اصل برای این دستور در منبع خامه ترش sour cream استفاده شده که چون در ایران موجود نیست و درست کردنش زمان بره استثنائا در این دستور خامه صبحانه هم قابل جایگزینیه ولی شما همون اصل ماجرا یعنی خامه ترش رو تهیه کنید. خامه ترش به آلمانی Sauerrahm نام داره.
https://www.schaerdinger.at/produkte/?id=116&kategorie=2

Zeinab
يکشنبه، 01 بهمن 1396، 05:07

سلام من دیشب اتفاقی با سایتتون آشنا شدم خیلی جامع وخوبه منم که عاشق شیرینی پزی،حتما دستوراتون امتحان میکنم،عزیزم دستور دو تا شیرینیو میخوام مامانم عاشق کاک کرمانشاهی تو تهرانم که داغ وتازش گیر نمیاد اگه دستورش بذارید تا سورپرایزش کنم خیلی ممنون میشم، همسرمم یه شیرینی دوست داره که تو همه قنادیا هست اما اسمش بلد نیستم یه لایه کیک بعد یه لایه کرمی روش و لایه رویی پودر نارگیل که به شکل مستطیلای کوچک،لطفا دستور این دوتا شیرینی ام بذار،چند جا دستور کاک خواستم متاسفانه بلد نبودن.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 01 بهمن 1396، 18:49

سلام زینب جان،
عزیزم با عرض شرمندگی من هم کاک رو بلد نیستم ولی می تونید با دیدن فیلم لینک زیر کاک رو درست کنید، این دستور مطمئنه عزیزم
https://www.youtube.com/watch?v=vf98u_L_QOU

در مورد شیرینی که فرمودید همسرتون دوست دارن من متوجه نشدم کدومه اگر براتون مقدوره عکسش رو در دایرکت حساب اینستاگرام برام ارسال کنید راهنماییتون کنم
https://www.instagram.com/sp.baking/

Zeinab
سه شنبه، 03 بهمن 1396، 16:43

ممنون بهاره جان حتما دستور کاک که تو فیلم بود امتحان میکنم شیرینیم یه بار که خریدم عکسش میفرستم.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 03 بهمن 1396، 17:11

حتما عزیزم،
موفق باشید

عاطفه
پنجشنبه، 28 دی 1396، 14:55

سلام
بهاره جان . درست کردم خیلی عالی بود . چند بار عکس گذاشتم نمیشه چرا .
راستی اگه میشه از این نون ها بازم آموزش بدین فقط غیر زعفرونی باشه تا بشه تند تند درست کرد

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 28 دی 1396، 15:03

چشم حتما، عزیز دلم همین نون رو هم میشه زعفرونش رو حذف کنید مشکلی از بابت بافت نون پیش نمیاد فقط رنگ و عطرش رو از دست میده، برای رنگش کاری نمی شه کرد ولی برای عطرش میتونید از ادویه دارچین استفاده کنید.

عاطفه
پنجشنبه، 28 دی 1396، 19:34

ممنون حتما امتحان میکنم

مهلا
سه شنبه، 26 دی 1396، 05:06

به به

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 26 دی 1396، 05:33

امیدارم درست کنید و لذت ببرید عزیزم

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
دونات
نون
دونات کدو
با کرم کاستارد کدو
نون
گاتا
Gata գաթա
نون
نون کیک مالزی
نون
نان سریع کدو تنبل
Pumpkin Bread
نون