شیر عسلی

بهاره وحید

شیر عسلی

Sweetened condensed milk
چهارشنبه، 30 دی 1394، 20:31   مشاهده: 4,510

منبع:  The Oxford Companion to Sugar and Sweetsشیرعسلی یکی از محصولات جانبی شیره. برای تولید این محصول، در طی روندی 60 درصد آبِ شیر رو تبخیر و در انتها یک عامل شیرین کننده بهش اضافه می کنن. نتیجه اش  یک ماده ی چسبناک، شیرین و کاراملیه. ایده ی شیرِ غلیظ شده خیلی قبل تر از بوجود اومدن تکنولوژی کنسرو سازی، توسط سرخپوست های آمریکایی اجرا می شده. اونها شیر رو تبخیر می کردن تا غلیظ شه و بعد شیرینیش می کردن و بعنوان دسر سرو می کردن. ولی ببینیم ماجرای کنسرو کردن شیر از کجا اومد؟

قرن نوزدهم، تاکید و توصیه ی متخصصین تغذیه روی نوشیدن شیر زیاد شد. از اونجایی که شیر محصولی فاسد شدنیه در سال 1856 یک مخترع آمریکایی به نام Gail Borden مِتُدی ابداع کرد که توش به آرومی شیر تبخیر، غلیظ و بعد بسته بندی می شد. دو سال بعد وقتی نیویورک با فاجعه ی Swill dairies روبرو شد، که در طی تولید شیر خراب جان خیلی ها گرفته شد، این محصول خیلی مورد استقبال قرار گرفت. در اون زمان شکر و نمک نقش نگهدارنده توی صنایع غذایی داشتن. Borden در سال 1861 به این شیر تبخیر شده شکر اضافه کرد، این کار باعث شد عمر محصول طولانی تر و قابل کنسرو کردن شه. ارتش در همون سال ها با این فرد قراردادی بست تا برای سربازها در جنگ های داخلی از این شیرهای کنسرو شده بفرسته. 

بعد از مدتی این محصول چرب و چاق دیگه بعنوان شیر مصرف نشد و پاش به دنیای شیرینی پزی باز شد. اولین رسپی با شیر عسلی در سال 1966، در کتاب jennie june's american cookery book به چاپ رسید، که پیشنهاد داده بود از شیرعسلی به جای خامه در دسر استفاده شه. شیر عسلی به دلیل حالت کاراملی و طعم خوبی که داره توی رسپی کرم ها، تافی ها، کاستارد ها، پای و تارت استفاده شد. شیرعسلی به دنیای نوشیدنی هم راه پیدا کرد، توی قهوه به عنوان شیر و شکر ازش استفاده شد. در آسیای جنوب شرقی هم برای درست کردن چایی شیرین، شیرعسلی رو با چای مخلوط می کنن. ولی محبوب ترین رسپی شیرعسلی، توسط آشپزهای آمریکای لاتین طراحی شد. اونها قوطی شیر عسلی رو توی آب جوش می ذاشتن ساعت ها بجوشه و غلیظ و غلیظ تر شه تا به یه کارمل خوشمزه به نام dulce de leche  تبدیل شه و بعد از اون کارامل توی دستورات مختلف استفاده می کردن.  شیر عسلی Sweetened condensed milk در ایران این مارکش همیشه موجود بوده و الانم موجوده. در خارج هم شرکت نستله معروف ترین شیر عسلی ها رو تولید می کنه.


چیزی که برای شما به عنوان یک شیرینی پز خونگی لازمه بدونید اینه که شیر عسلی تنها چیزی که نداره عسله و بسیار چیز چرب و چاقیه! پس شما نمی تونید با شیر جایگزینش کنید یعنی اگر یه رسپی شیر عسلی داره و شما مایل نیستید از شیر عسلی استفاده کنید از درست کردن اون رسپی باید صرفنظر کنید. چون بافت شیر عسلی هیچ شباهتی به بافت شیر نداره. البته بدونید که شیر عسلی توی خونه قابل تهیه است. 

شیر عسلی به دلیل حرارت زیادی که دیده و شکر زیادی که داره موندگاریش تا قبل از باز شدن قوطی بسیار بالاست. بعد از باز کردن حتما باقیمونده اش رو از قوطی خارج کنید، توی ظرف دردار بریزید و داخل یخچال بذارید. اگر هوا نکشه، تا دو هفته می تونید تو یخچال نگه دارید. 

شیرعسلی قابل فریز کردنه و تا سه ماه توی فریزر می مونه، برای مصرف از شب قبل توی یخچال بذارید تا آب شه و بعد خوب هم بزنید.

اگر قوطی شیر عسلی فرو رفتگی، زنگ زدگی یا حفره ای داره ازش استفاده نکنید و دور بندازید. 
تگ های جستجو
شیرعسلی
نظرات
نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
شکر و شیرین کننده ها
نحوه جایگزینی انواع شکر
مواد اولیه
نوتلا
تاریخچه و توضیح
مواد اولیه
قهوه
تاریخچه و توضیح
مواد اولیه
معرفی انواع روغن و کره
انتخاب چربی در شیرینی پزی
مواد اولیه
آگار آگار قهوه و خامه
توضیح در مورد آگار آگار
مواد اولیه