شیرینی مشهدی

بهاره وحید

نکته: من برای مطالعه، جمع آوری، ترجمه، تایپ و ادیت این مطلب روزها زحمت کشیدم، در صورت کپی لطفا منبع رو ذکر کنید! ذکر منبع به معنی نوشتن آدرس کامل وبسایت (https://spbaking.com/) یا آدرس کامل کانال تلگرام (https://t.me/spoonfeedbaking) یا تگ کردن صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/sp.baking/ است. 

شیرینی مشهدی

شیرینی آلمانی
پنجشنبه، 20 بهمن 1401، 14:40   مشاهده: 14,569

دستپخت های کاربران

سال نود و چهار دستور "شیرینی مارمالادی" رو با توضیح کامل و تاریخچه کوتاهی آموزش دادم و انواعِ این شیرینی محبوب رو معرفی کردم و حالا در این پست با آموزش "شیرینی مشهدی" در خدمتتونم که نسخه ایرانی شیرینی مارمالادیه و مهم ترین اختلافش استفاده از روغن جامد به عنوان چربی و نرم تر بودنه. 


مواد لازم (هم دمای محیط):
 
تخم مرغ: 1 عدد
روغن جامد: 125 گرم
پودر قند: 70 گرم
آرد: 250 گرم 
شیر یا بستنی وانیلی آب شده: 20 گرم 
وانیل: یک دوم قاشق چایخوری
عسل: 10 گرم


از عوامل موفقیت در اندازه گیری عدم تبدیل واحدها و استفاده از ابزار گفته شده در دستور منبعه، پس بهتره برای "شیرینی مشهدی" طبق دستور اصلی از ترازوی آشپزخانه استفاده کنید.

 • برای کیفیت بهتر و لطافت شیرینی هایِ خشک، بهتره پودر قند از الک ریز یا حریر رد شه. برای راحتی کار، قبل از الک، ابتدا پودر قند رو در آسیاب برقی یا غذاساز یک دور دیگر آسیاب کرده و بعد از الک ریز رد کنید. 
 • برای دستورات قنادی، بهتره از شیر پرچرب کارخونه ای استفاده کنید. در این دستور بستنی وانیلی آب شده و هم دمای محیط هم قابل استفادست، دقت کنید که به دلیل کم بودن میزان بستنی، شیرین بودنِ بستنی در طعم نهایی بی تاثیره. 
 • نقش عسل، ایجاد رطوبت و رنگ دهی در شیرینی هاست. در کارگاه های شیرینی پزی، برای به صرفه بودن، به جای عسل از همین مقدار شربت بار (آموزش داده شده در پست بامیه) استفاده می شه. 


  و اما در دستورهایی که "روغن جامد" در مواد اولیه به کار رفته چه کار کنیم؟

 • روغن جامدِ مارک "اصیل"، بهترین گزینه برای شیرینی های سنتی ایرانیه، این روغن کاملا جامده، خوش عطر و با کیفیته و بدون صاف کردن هم قابل استفادست. البته بسیاری از اساتید توصیه می کنند این روغن رو هم به روش گفته شده در این پست صاف کنید. تنها مشکل این روغن قیمت بالا و به صرفه نبودنه.
 • اما رایج ترین گزینه، استفاده از روغن های نباتی نیمه جامد موجود در بازاره که در قوطی های حلبی با مارک های ورامین، لادن، اویلا... به فروش می رسه. برای موفقیت در تهیه شیرینی سنتی با این دسته از روغن ها دو مرحله مهم باید رعایت شه. اول اینکه به روش گفته شده در این پست روغن رو صاف کنید و دوم اینکه به همراه روغن از سی درصد کره گیاهی سوپرمارکتی (مارگارین) با مارک های لادن، سوپرطلایی، آذربایجان، بهاران گل..استفاده کنید. به این شکل که سی درصد از حجم روغن گفته شده در دستور رو از مارگارین استفاده می کنید تا مشکل بی کیفیتی روغن و عدم انسجام خمیر برطرف شه. یعنی اگر مثلا میزان روغن ذکر شده در دستور نخودچی صد گرمه، سی گرم مارگارین و هفتاد گرم روغن جامدی که صاف کردید رو به همراه هم استفاده کنید. دقت کنید که روی مارگارین کم چرب نوشته نشده باشه. 
  نکته: برای استفاده از مارگارین به همراه روغن جامد صاف شده، کافیه هر دو رو در کاسه ای بریزید، یک دقیقه با دور کند همزن بزنید تا یکدست شه و بعد باقی مراحل را طبق دستور انجام بدید. یعنی نیازی به صاف          کردن مجدد به همراه هم نیست یا دوغگیری مارگارین نیست.

 • در استفاده از روغن جامد صاف شده، می تونید به جای همراه کردن سی درصد مارگارین سوپرمارکتی، از سی درصد روغن صاف که در لوازم قنادی ها با نام روغن پنجاه یا آریستو کیک به فروش می رسه، به همان شیوه استفاده کنید. یعنی برای صد گرم روغن گفته شده در دستور، سی گرم روغن صاف بریزید و هفتاد گرم روغن نباتی که یک دور صاف کردید استفاده کنید.
 • اگر تهیه روغن جامد اصیل براتون گرونه و روغن نباتی هم در دسترس ندارید، گزینه آخر صاف کردن کره گیاهیه. دقت کنید که منظور از کره گیاهی، مارگارین هائیه که در سوپرمارکت ها به فروش می رسه و منظور مارگارین صاف لوازم قنادی نیست. این روغن رو به روشی که در پست شیرینی کشمشی توضیح دادم می تونید صاف کنید و بعد اندازه گیری کرده، به همان اندازه در دستورات به جای روغن جامد استفاده کنید.  
 • در زمان خریداری روغن جامد دقت کنید که روغن نباتی (گیاهی) مدنظره، روغن حیوانی جامد که با مارک های شَکَلی، رادمنش.... به فروش می رسه مناسب شیرینی پزی نیست و بافت متفاوتی با شکنندگی بیشتر ایجاد می کنه.
 • اگر خارج از ایران زندگی می کنید، می تونید روغن جامد Ghee رو از مغازه عرب ها یا بصورت آنلاین تهیه کنید و اگر تهیه روغن جامد براتون مقدور نیست، از کریسکو crisco shortening استفاده کنید.آرد رو اندازه گیری و بعد دو بار الک کنید. نیمی از آرد را در کاسه بزرگ و تمیزی بریزید، روغن را اندازه گیری کرده به نیمی از آرد اضافه کنید. حالا ابتدا یک دقیقه با دور کندِ همزن برقی بزنید تا آرد در هوا پخش نشه و بعد از دور متوسط استفاده کنید. مواد رو تا جایی هم بزنید که کاملا یکدست شه. مدت زمان مخلوط شدن بسته به غلظت روغن متفاوته، مهم اینه که تا جایی بزنید که مثل تصویر زیر، آرد و روغن کاملا یکدست شند. حالا باقی آرد رو روی مخلوط روغن و آرد بریزید و با دور متوسط همزن برقی هم بزنید، در مرحله اول مواد به شکل گوله ای درمیاد. با ادامه هم زدن، مواد یکدست می شه. در صورت سفت بودنِ روغن این مرحله طول می کشه، مدت زمان هم زدن مهم نیست، چیزی که مهمه یکدست شدن مواده. مخلوط آرد و روغن رو تا جایی بزنید که یکدست و خمیری شه. در کاسه ای تخم مرغ، پودر قند، عسل، شیر یا بستنی و وانیل رو ریخته، با ویسک خوب هم بزنید تا کاملا یکدست شه. بعد به مواد اضافه کنید و با کندترین دور همزن برقی بزنید تا مخلوط شه.

نکته بسیار مهم: من ابتدا چهار دستورشیرینی مشهدیِ متفاوتِ مخصوص قنادی رو امتحان کردم تا به نتیجه دلخواه برسم. بعد از انتخاب بهترین دستور، شیرینی رو یک بار با روغن اصیل و یک بار با مخلوط هفتاد درصد روغن جامدِ صاف شده لادنِ آبی رنگ و سی درصد مارگارین بهاران گل پختم. برای روغن اصیل، مثل شیوه قنادی ها، به همراه تخم مرغ، شیر رو هم اضافه کردم و نتیجه عالی شد، اما در تِست دستور با مخلوط روغن لادن و مارگارین با اضافه کردن شیر به مخلوط تخم مرغ، خمیر بسیار شُل و نیازمند اضافه کردن آرد شد. روغن های نباتی نیمه جامد بسسسیار شُل هستند و در اجرای دستور مشکل ایجاد می کنند. برای رفع این مشکل اگر روغن مورد استفاده شُل بود (مارک روغن مهم نیست)، شیر رو اضافه نکنید و بعد از مخلوط کردن کل مواد، کم کم تا جایی اضافه کنید که بافت گفته شده بدست بیاد. اگر شیر رو اضافه نکردید، کم کم (هر بار یک قاشق غذاخوری) اضافه کنید و هم بزنید، تا جائیکه خمیر بسیار نرمی بدست بیاد ولی به دست تمیز نچسبه. خمیر شیرینی مشهدی از خمیرهای کَره ای بسیار لطیف تره. خمیر رو در کیسه ای ریخته، سطحش رو صاف کنید و برای استراحت، حداقل چهار ساعت (حداکثر دو روز) در یخچال بذارید. بعد از این مدت، خمیر رو بین دو کاغذ روغنی قرار بدید و به ضخامت سه تا چهار میل باز کنید. برای یکدست باز شدنِ خمیر می تونید از وردنه مدرج استفاده کنید یا دو طرف خمیر دو خط کش یا دو کتاب با این ضخامت قرار بدید. 
نکته: اگر از روغن شُل استفاده می کنید، روی کاغذ آرد بپاشید، خمیر رو روی کاغذ آرد پاشی قرار بدید، روی خمیر هم آرد بپاشید و بعد وردنه بکشید.خمیر رو کاتر گردِ چهار تا پنج سانت بزنید و وسط نیمی از خمیرهای کاتر زده رو با پشت ماسوره یا کاتر ریز خالی کنید.
نکته: برای اینکه دفعات جمع و باز کردن خمیر کم شده و به روغن نیوفته، تا جای ممکن نزدیک به هم کاتر بزنید.خمیر شیرینی مشهدی نیازی به فریز کردن نداره و می تونید در همین مرحله طبق دما و زمانیکه در پایین نوشتم بپزید، ولی برای اطمینان از تغییر سایز ندادن و زیبا شدن شیرینی ها، گذاشتنشون یک ساعت در فریزر توصیه می شه. اگر دوست دارید خمیر رو فریز کنید، روی دو تخته کار رو خوب آرد پاشی کنید، روی یک تخته، شیرینی های رویی (حفره دار) و روی تخته دیگر، شیرینی های زیری رو قرار بدید و تخته ها رو یک ساعت در فریزر بذارید. برای انتقال شیرینی های کاتر زده به روی تخته کار، بهتره از کاردک پلاستیکی استفاده کنید.

نکته: بعد از یک ساعت، شیرینی ها کاملا جامد می شند. برای نوروز توصیه می کنم زودتر تا همین مرحله پیش برید و بعد شیرینی ها در کیسه فریزر ضخیم، در یک ردیف چیدهف در فریزر قرار بدید و دو روز قبل از عید بپزید. شیرینی ها تا یک ماه در فریزر ماندگاری دارند.فر رو روی 180 درجه سانتی گراد روشن کنید تا گرم شه. اگر فر گازی دارید، از دماسنج فر مارک خوب (پرستیژ) استفاده کنید و بیسکوئیت رو روی توری در طبقه وسط بپزید. اگر از فر برقی استفاده می کنید، دفترچه رو مطالعه کنید و بسته به مارک فر، یکی از گزینه های کانوکشن، کانوکشن با المنت بالا و پایین، یا المنت بالا و پایین رو انتخاب کنید. در فر برقی پخت رو در طبقه دوم (از پایین) انجام بدید.

سینی شیرینی پزی رو آماده کنید. برای سینی دو نکته وجود داره، اول اینکه به هیچ وجه سینی رو چرب نکنید، چربی موجود در سینی باعث پهن شدن شیرینی ها می شه، پس به جای چرب کردن از کاغذ روغنی، ورق نسوز یا مت سیلیکونی استفاده کنید. نکته دوم اینکه سینی شیرینی پزی که در لوازم قنادی ها با جنس آلومینیومی، گالوانیزه یا تفلون به فروش می رسه  رو تهیه کرده و از سینی خود فر استفاده نکنید. این رو بدونید که فقط در چند مارکِ خاص فر، امکان استفاده از سینی خودِ فر وجود داره. 

نکات پخت شیرینی مشهدی: 

1. از اونجاییکه زمان پخت شیرینی های رویی (حفره دار) و زیری (بی حفره) یکی نیست و شیرینی هایی رویی زودتر می پزند، باید شیرینی هایی رویی و زیری رو در دو سینی مجزا بچینید و بپزید. 
2. حتما و حتما شیرینی هایی رویی رو اول و بعد شیرینی هایی زیری رو بپزید. یعنی اگر دو سینی شیرینی رویی دارید، اول شیرینی های رویی رو در دو نوبت پخته و بعد سراغ پخت شیرینی های زیری برید. 
3. در اکثر فرها، پختِ همزمان دو سینی شیرینی در فر، کیفیت پخت رو کم می کنه و بهتره هر بار یک سینی در فر قرار بگیره.   
4. زمان گفته شده در دستورها تقریبیه، حتما و حتما و حتما برای زمان و هزینه ای که کردید ارزش قائل شید، ابتدا دو شیرینی رویی رو تست بپزید، تا زمان پخت با فری که استفاده می کنید مشخص شه و بعد کل سینی رو بپزید. 
5. دقت کنید که هر زمانی برای پحت شیرینی های رویی مناسب بود، شیرینی های زیری رو باید یک تا دو دقیقه طولانی تر بپزید. 
6. شیرینی مشهدی، برخلاف مارمالادی کَره ای، شیرینی های نرمی هستند، پس همین که شیرینی یک درجه رنگ گرفت و دورش یک درجه تیره شد کافیه، مواظب باشید که بیشتر نپزید. شیرینی ها رو نُه تا یازده دقیقه (بسته به فر) بپزید تا یک درجه طلایی شند و دور شیرینی کمی رنگ بگیره و بعد روی توری خنک کننده قرار بدید و سینی بعدی رو بپزید.بعد از اتمام پخت شیرینی ها، اجازه بدید کاملا به دمای محیط برسند و بعد شیرینی های رویی رو تزئین کنید. برای تزئین شیرینی های رویی سه روش وجود داره: 
1. شیرینی های رویی رو روی یک سینی چیده، در الک پودر قند ریخته و روی شیرینی ها پودر قند الک کنید. 
2. دو قاشق غذاخوری عسل رو در مایکروویو یا روی بخار آبِ جوش، گرم کنید تا روان شه. بعد با برس شیرینی پزی از عسل روی شیرینی های رویی بمالید و از اون به عنوان چسب استفاده کنید. حالا شیرینی ها رو با پودر نارگیل، پودر پسته یا کنجد تزئین کنید.
3. صد گرم شکلات رو با ده گرم روغن مایع در مایکروویو یا روی بخار آبِ جوش، ذوب کنید. مخلوط شکلات و روغن رو خوب هم بزنید تا یکدست شه و بعد شیرینی های رویی رو در شکلات بزنید. بعد از تزئین شیرینی های رویی، مارمالاد رو در قیف یکبار مصرف ریخته، مقدار دلخواه رو روی شیرینی زیری زده و یک شیرینی حفره دار روش قرار بدید. در قنادی ها معمولا از مارمالاد سیب استفاده می شه، اما من از فروتفیل آلبالو و زردآلوی کارخونه ای که در لوازم قنادی ها به فروش می رسه استفاده کردم. شیرینی مشهدی، یک روز بعد از زدن مارمالاد خوش طعم تر می شه. در صورت خنک بودن دمای منزل، شیرینی ها رو در ظرف دربسته، در دمای محیط نگهدارید و در صورت گرمای هوا، در ظرف دربسته در یخچال بذارید. شیرینی مارمالادی ده روز ماندگاری داره، برای ماندگاری تا دو هفته شیرینی ها رو بی مارمالاد در ظرف دربسته نگه دارید و شب قبل از مهمانی مارمالاد بزنید. 

دستپخت های همراهان سایت
نیکان مقدم
شنبه، 23 ارديبهشت 1402، 08:11

سلام خانوم وحید عزیزم. مرسی از راهنمایی‌تون. عکس‌ها رو فرستادم توی تلگرام و الان تونستم اینجا بارگذاری کنم. خیلی‌خیلی ازتون ممنونم.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 23 ارديبهشت 1402، 08:18

سلام عزیزم،
واقعا ممنون از اینکه وقت گذاشتید خیلی هم عالی شده نوش جونتون و ممنون از عکس زیباتون

نیکان مقدم
شنبه، 23 ارديبهشت 1402، 10:43

خواهش می‌کنم. من از شما ممنونم، به خاطر همه‌ی زحمات و راهنمایی‌هاتون.

Nooshin
شنبه، 12 فروردين 1402، 13:38

سلام عزیزم نوروزتون مبارک،من واسه عید ۱۰ نمونه شیرینی درست کردم ک بجز شیرینی اردی نارگیلی و زعفرونی پسته ای ک از سالومه جون بود،بقیه از رسپی های عالی شما بود  سپاسگزارم از رسپی های دقیق و کاملتون،سال خوبی داشته باشین💖

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 12 فروردين 1402، 17:09

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که انقدر به این هنر علاقه مندید و انقدر عالی دنبال می کنید، شیرینی هاتون عالیه نوش جان سال نو شما هم مبارک

میترا سادات
چهارشنبه، 02 فروردين 1402، 10:57

سلام عزیزم به جز یه ایتم مابقی از رسپی های عالی شماست

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 02 فروردين 1402، 18:59

سلام عزیزم،
چقدر عالی درست کردید، بسیار تمیز و هنرمندانه کیف کردم آفرین به شما و ممنون از عکس

گیس گلابتون
دوشنبه، 29 اسفند 1401، 16:30

سلام خانم وحید گرامی
با سپاس از رسپی دقیق شما. عیدتون مبارک⚘�

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 01 فروردين 1402، 15:47

سلام عزیزم،
به به چقدر با سلیقه درست کردید. آفرین و عید شما هم مبارک

homa
سه شنبه، 02 اسفند 1401، 06:06

سلام این شیرینی همه پسند اونقدرخوشمزه هست که دیگه نیاز به تعریف نداره سوال میشه این شیرینی رو هم فقط با زرده بپزیم همواره از شما بزرگوار سپاسگزارم این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 02 اسفند 1401، 06:23

سلام عزیزم،
کیف می کنم از اینهمه زرنگی، آفرین بهتون و نوش جان
عزیزم با زرده شیرینی تُرد می شه، این شیرینی باید نرم باشه که سفیده نرمی رو ایجاد می کنه.

Barana97
سه شنبه، 25 بهمن 1401، 19:13

سلام عزیزم اینم شیرینی های من با رسپی عالیت

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 26 بهمن 1401، 07:25

سلام عزیزم،
چقدر باسلیقه واقعا کیف کردم نوش جونتون و ممنون از عکس زیباتون

fafa. heydari
شنبه، 22 بهمن 1401، 15:41

سلام عزیزم. ممنونم بابت این دستور دقیق و بی نقص. من مارمالاد نداشتم و با شکلات وسطشو پر کردم. ❤️

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 22 بهمن 1401، 17:43

سلام عزیزم،
عاشق سرعت عملتم، عالی شده نوش جون و ممنون از عکس

نظرات
Khadije
شنبه، 26 اسفند 1402، 12:53

سلام بهاره جان من دوست دارم این شیرینی رو درست کنم ولی مارمالاد رو ندارم میتونم این شیرینی رو با ضخامت بیشتر مثلا ۷ یا ۸ درست کنم و داخل شکلات ذوب شده بزنم؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 26 اسفند 1402، 15:30

سلام عزیزم،
شش میل بیشتر درست نکنید، خوب مغزپخت نمی شه رنگش هم تیره می شه

مریم صفری
شنبه، 30 ارديبهشت 1402، 10:56

بهاره جونم استاد عزیزم سلام..چون شیرینی مشهدی سنتی هست اینجا ازتون درخواست میکنم که اگه امکانش هست آموزش کلوچه فومن و کلمپه کرمانی هم برامون بذارید ممنونم ازت...یا اگه توی برنامه تون نیست یه دستور قابل قبول خودتون معرفی کنید...بازم خیلی ممنونم عزیزم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 30 ارديبهشت 1402، 14:39

سلام عزیزم،
من در برنامم هست چهار دستور ویدئوی زیر رو تست کنم، ولی فعلا قرار نیست این کار رو انجام بدم می تونید خودتون تست کنید
https://www.youtube.com/watch?v=UtBYdbcu_zE

در مورد کلمپه در برنامم نیست و خودم می خوام کلاس آنلاین زیر رو شرکت کنم
https://www.instagram.com/likapastry/

مریم صفری
شنبه، 30 ارديبهشت 1402، 16:17

ممنونم عزیزم از راهنمایی تون

نیکان مقدم
چهارشنبه، 20 ارديبهشت 1402، 11:30

خانوم وحید عزیزم،
سلام و وقتتون خوش. خیلی ممنون از این دستور.  من الان دارم این خوشمزه‌ها رو می‌پزم. ببخشید، موقع استفاده از وردنه‌ی مدرج، مثل وردنه‌ی معمولی، باید به حالت رفت و برگشت، روی خمیر رو وردنه بکشیم یا فقط به یه جهت؟  نمی‌دونم چرا قطر خمیرم، یکسان نشده و بعضی جاهاش نازک‌تر و بعضی جاهای دیگه، ضخیم‌تره؟ و اینکه میشه خمیر رو روی ورق نسوز باز کرد و کاتر زد؟ چون موقع انتقال خمیرهایی که کاتر زدم به سینی فر، خمیرها شکلشون تغییر می‌کنه و دیگه اون حالت گرد و خوشگل رو ندارند. و میشه خمیر رو به‌جای کاغذ روغنی، روی نایلون باز کنم؟  پیشاپیش از زحمتی که می‌کشید و وقتی که می‌ذارین، مثل همیشه، خیلی‌خیلی ممنونم.

نیکان مقدم
چهارشنبه، 20 ارديبهشت 1402، 12:44

خیلی ببخشید خانوم وحید عزیزم، یه سؤال دیگه هم داشتم. درباره‌ی این خمیر و یا خمیرهای دیگه‌ای که توی یخچال می‌ذاریم و وقتی می‌خواهیم باز کنیم، خمیر سفته و راحت باز نمی‌شه، باید چیکار کنیم که خمیر، هم گرم نشه و هم راحت با وردنه باز بشه؟ خیلی‌خیلی ازتون ممنونم.

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 21 ارديبهشت 1402، 14:25

سلام عزیزم،
وردنه مدرج هیچ فرقی با وردنه عادی نداره و همونطوری باید باز کنید. سعی کنید ویدئوی باز کردن خمیر زیاد ببینید، یوتیوب زیاد داره.
اگر خمیر سفته و باز نمی شه ده دقیقه بذارید دمای محیط بمونه بعد باز کنید.
خمیر رو می تونید روی ورق نسوز باز کنید و کاتر بزنید.
می تونید به جای کاغذ روغنی از نایلون استفاده کنید.

نیکان مقدم
شنبه، 23 ارديبهشت 1402، 04:06

سلام خانوم وحید عزیزم. این شیرینی‌های خوشمزه رو با رسپی دقیق و خوب شما درست کردم.  مثل همیشه، خیلی‌خیلی ازتون ممنونم و بهترین‌ها رو در پناه خدا براتون آرزومندم. ببخشید عکس‌ها آپلود نمی‌شن و این پیام رو از سایت می‌گیرم که سایز عکس‌ها بزرگه.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 23 ارديبهشت 1402، 08:03

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که راضی بودید، نوش جونتون باشه، اگر نمی تونید عکس رو کوچک کنید، اگر زحمتی براتون نیست در تلگرام یا واتس اپ برای کسی بفرستید خودش کوچک می شه، بعد همون رو دانلود و ارسال کنید.

نیکان مقدم
شنبه، 23 ارديبهشت 1402، 08:06

چشم و خیلی ممنونم. الان این کار رو انجام می‌دم.

Nooshin
پنجشنبه، 24 فروردين 1402، 14:21

سلام بهاره جون،باقیمونده فروتفیل تا چقدر قابل نگهداری هست؟ و ایا میشه واسه طعم دار کردن خامه ازش استفاده کنیم؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 24 فروردين 1402، 18:18

سلام عزیزم،
فروتفیل در ظرف دربسته در یخچال تا شش ماه ماندگاری داره، برای طعم دار کردن خامه، اگر خامه سفت باشه قابل استفادست

Nooshin
پنجشنبه، 11 اسفند 1401، 16:27

اگه روش نوشته  نشده باشه کم چرب،میشه استفاده کرد؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 11 اسفند 1401، 19:56

بله عزیزم اگر کم چرب نباشه مشکلی نیست.

Nooshin
پنجشنبه، 11 اسفند 1401، 16:18

سلام عزیزم،برای کره ترکیبی میشه از مارگارین مهگل استفاده کرد؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 11 اسفند 1401، 19:57

درصورتیکه کم چرب نباشه بله

ZIBA1365
چهارشنبه، 03 اسفند 1401، 22:18

سلام مجدد خانم وحید
من با چندروز تاخیر اومدم نتیجه درست کردن شیرینیم رو بگم،اینترنتم به مشکل خورده و هرکار میکنم عکسم ارسال نمیشه🤷🏼�♀️

من این شیرینی خوشمزه رو درست کردم و واقعا خوشمزه بود فقط شیرینی من مثل قنادیها نرم نشد و یکم سفت بود به نظرتون واسه آرد اضافه ای بود که به خمیر زدم یا زیاد پختمش؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 04 اسفند 1401، 09:57

سلام عزیزم،
من چند تا دستور امتحان کردم تا مطمئن شم شیرینی نرم قنادی بدست میاد، متهم اول زمانه، حتما حتما حتما اول دو عدد شیرینی رو بپزید، بذارید به دمای محیط برسه، تست کنید و در صورت نیاز زمان رو تغییر بدید بعد باقی رو در فر بذارید. آرد هم قطعا خشک می کنه ولی با کیفیت روغن ها کاریش نمی شه کرد.

ZIBA1365
دوشنبه، 24 بهمن 1401، 15:16

سلام خانم وحید
باورتون نمیشه چقدر از دیدن این دستور خوشحال شدم،چون عاشق شیرینی مشهدی ام و تا حالا چندین و چند دستور مختلف امتحان کردم ولی هیچ کدوم به دلم ننشست
خانم وحید من امروز این خمیرو درست کردم ولی مراحلش یه کم با دستورای دیگه تون فرق داشت من گیج شدم،من روغن جامد و مارگارین و آرد رو که مخلوط کردم مثل برای شما خمیر نشد یه کم شل تر بود.بقیه مواد رو که اضافه کردم موادم خیلی شل شد مجبور شدم آرد اضافه کنم(چیزی که  خودتونم عرض کردید)،الان خمیرم خیلی لطیف و خوب شده و تو یخچاله،باید درستش کنم ببینم چطوره.سوالی که داشتم اینه که من وقتی دیدم خمیر به نسبت،زیاد سفت نیست نباید شیرو اضافه میکردم؟آخه اگه میخواستم به یه خمیر تبدیل شه باید نصف تخم مرغم اضافه نمیکردم اینجوری وانیل و پودر قند دستورم کم میشد.اینجاش منو یه کم گیج کرده که چیکار باید بکنم؟
ببخشید طولانی شد🤦🏻�♀️

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 24 بهمن 1401، 17:06

سلام عزیز دلم،
امیدوارم که دستور رو درست کنید و راضی باشید. روغن های نیمه جامد امسال بسیار بسیار شُل تر، بی کیفیت تر و بدبوتر شدن. برای کیفیت کاری نمی شه کرد ولی برای شل بودن تنها راهش کم کردن مایعاته. خمیرهای شیرینی های سنتی تکنیک نان رو دارن نه کیک، پس مثل نان مایعات رو متغیر قرار بدید بدون اینکه به باقی دستور دست بزنید.
مایعات این دستور شیر و تخم مرغ هستند، اگر تخم مرغ رو کم یا حذف کنید در افت کیفیت خمیر بسیار موثره، ولی شیر تاثیر کمتری داره. پودر قند این دستور بسیار کمه و این تغییرات در میزان شیرین شدن تفاوت فاحشی ایجاد نمی کنه، خیالتون از این بابت ها جمع باشه، من دستورها رو که تست کردم، این دستور رو که پسندیدم رو با همین مخلوط روغن نیمه جامد و مارگارین تست کردم خمیر مثل مال شما شل شد آرد زدم، بار بعدی شیر رو نریختم درست شد، ولی برای عکاسی از روغن اصیل استفاده کردم. 

Barana97
شنبه، 22 بهمن 1401، 22:34

عزیزم میشه جای روغن جامد از کره گیاهی استفاده کرد

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 23 بهمن 1401، 13:17

سلام عزیزم،
بالای اولین تصویر توضیح دادم.
اگر تهیه روغن جامد اصیل براتون گرونه و روغن نباتی هم در دسترس ندارید، گزینه آخر صاف کردن کره گیاهیه. دقت کنید که منظور از کره گیاهی، مارگارین هائیه که در سوپرمارکت ها به فروش می رسه و منظور مارگارین صاف لوازم قنادی نیست. این روغن رو به روشی که در پست شیرینی کشمشی توضیح دادم می تونید صاف کنید و بعد اندازه گیری کرده، به همان اندازه در دستورات به جای روغن جامد استفاده کنید. 

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
شیرینی مراکشی بلیغات
حلوة البليغة
شیرینی
سوهان عسلی
شیرینی
اسلایس تِرتِل
Pecan Turtle Cookie Bars
شیرینی
سابله دایموند
Diamant Sablé
شیرینی
بیسکوئیت نسکافه ای
Coffee Shortbread cookie
شیرینی