شکلات مغزدار

بهاره وحید

نکته: من برای مطالعه، جمع آوری، ترجمه، تایپ و ادیت این مطلب روزها زحمت کشیدم، در صورت کپی لطفا منبع رو ذکر کنید! ذکر منبع به معنی نوشتن آدرس کامل وبسایت (https://spbaking.com/) یا آدرس کامل کانال تلگرام (https://t.me/spoonfeedbaking) یا تگ کردن صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/sp.baking/ است. 

شکلات مغزدار

معرفی زرورق شکلات
يکشنبه، 23 آبان 1395، 08:04   مشاهده: 45,299

برو به رسپی دستپخت های کاربران

شکلات خونگی

شکلات، یکی از تنقلات پذیرایی متداول در جشن ها و مناسبت هاست. خوشبختانه، تهیه شکلات های متنوع در منزل بسیار ساده تر از اون چیزیه که تصور می کنید و با داشتن چند ابزار ابتدایی، رعایت نکات آب کردن شکلات و استفاده از خشکبار و فیلینگ های متنوع، می تونید شکلات های جورواجور درست کنید و لذت ببرید. شکلات خونگی در شکل، سایز و طعم های مختلف درست می شه و کاربردهای متفاوتی داره. می تونید اون رو به عنوان تنقلات در کنار چای و قهوه سرو کنید، در جعبه بچینید و هدیه بدید و از همه مهم تر کیک هاتون رو با شکلات تزئین کنید. در این پست علاوه بر شیوه تهیه شکلات خونگی کِرم دار، نحوه کار با یکی از ابزارهای تزئین شکلات، محصولی به نام زرورق شکلات Chocolate Transfer Sheets رو هم آموزش می دم.


 زرورق شکلات چیه و چه کاربردهایی داره؟

زرورق شکلات Chocolate Transfer Sheets، یکی از ابزارهای تزئینه که در لوازم قنادی ها با طرح های بسیار متنوع به فروش می رسه. این زروق ها، نوعی ورق بسیار نازک، شفاف و انعطاف پذیرِ پلاستیکی از جنس استات سلولزی acetate، با ترکیب پی وی سی شفاف  clear PVC هستند.  
زرورق های شکلات، بصورت کارخونه ای و توسط ماشین های بسیار خاص، با روش سیلک اسکرین تولید می شند. در این روش، روی توری هایی با سوراخ‌های بسیار ریز طرح مورد نظر کشیده می‌شه. توری در قابی ثابت می مونه و مثل شابلون، اطراف طرح کشیده شده با لاک پُر می‌شه. حالا این دستگاه طی فرآیندی، طرح ها رو توسط رنگِ خواکیِ حل شده در کره کاکائو روی زرورق اسپری می کنه، دمای کره کاکائوی رنگ شده در تمام مدتِ چاپ باید ثابت بمونه و این نکته این چاپ رو نسبت به بقیه چاپ های خوراکی مشکل تر می کنه. این طرح ها روی زرورق ثابت می شند و بعد از بسته بندی به فروش می رسند. وقتی شکلات رو با دمای مناسب روی زرورق می کشید، حرارت شکلات باعث ترکیب کره کاکائو با شکلات و انتقال طرح می شه. 
 


نحوه کار و انواع تزئین با زرورقِ شکلات: 

از زرورق شکلات، در تزئین کیک و کاپ کیک به روش های مختلف می شه استفاده کرد. مرحله ی اول  آب کردن شکلاته، از شکلات جنس خوب استفاده کنید و شکلات رو تمپر کنید، نحوه صحیح تمپر کردن شکلات رو در این پست توضیح دادم. برای طرح های رنگِ روشن، شکلات تیره و برای طرح های تیره، شکلات سفید بهتر عمل می کنه. نکته ی بسیار مهم در مورد استفاده از این زرورق ها دمای شکلات آب شدست. شکلات آب شده باید به دمای محیط برسه و ولرم باشه. شکلات آب شده داغ، باعث آب شدن طرح و در هم رفتن اون می شه و شکلات آب شده ی سرد، قدرت انتقال تصویر رو نداره. 

  • شکلات طرح دار به شکل اشکال هندسی:

برای استفاده از زرورق شکلات، یک سینی بردارید، کف سینی رو کاغذ روغنی بندازید. حالا زروق شکلات رو با ارتفاع مورد نظر با قیچی به شکل یک نوار ببرید. زرورق بریده شده رو روی کاغذ روغنی قرار بدید، دقت کنید که سمتی که براقه باید زیر و سمتی که کدره به سمت شما باشه و روش شکلات ریخته شه. شکلات آب شده رو با قاشق روش بریزید. حالا با احتیاط، با استفاده از پالت، شکلات رو روی زرورق پخش کنید. میزان ضخامت شکلاتی که می ریزید، بستگی به استفاده شما داره. اگر می خواید شکلات رو دور تا دور کیک بذارید، باید نازک باشه و اگر قراره شکل خاصی بدید و روی کیک و کاپ کیک بذارید کمی ضخیم تر باشه بهتره. سینی رو یک بار روی سطح کار بکوبید تا اگر حبابی ایجاد شده باز شه. سینی رو به همین صورت به مدت ده دقیقه تا یک ربع روی میز کار در دمای محیط قرار بدید تا نیم بند شه. هر موقع شکلات خودش رو گرفت و اطرافش سفت شد کافیه، نمی خوایم کاملا سفت شه. برای تِست یک چاقوی تیز رو روی گوشه شکلات بکشید، اگه شکلات به چاقو چسبید و همراه چاقو پایین اومد و حرکت کرد یعنی هنوز باید بمونه، در غیر این صورت آماده برش زدنه. طرح هندسی مورد نظر رو با چاقوی تیز روی شکلات بکشید. بعد از برش زدن، سینی رو در یخچال بذارید تا شکلات کاملا خودش رو بگیره. وقتی کاملا سفت شد، از روی خطوطی که با چاقو انداختید، با قیچی یا چاقوی دندونه دار یا کاتر ببرید تا قسمت ها از هم جدا شه. ورق شفاف چسبیده به زروق رو مثل عکس برگردون ازش جدا کنید. حالا می تونید از تیکه های شکلات طرح دار برای تزئین استفاده کنید. 

  • شکلات طرح دار کاتر زده:

روش های دیگه ای هم برای استفاده از زرورق شکلات وجود داره. مثلا می تونید زرورق شکلات رو روی سینی قرار بدید (قسمت براق رو به پایین و قسمت مات رو به شما باشه)، شکلات تمپر شده و به دمای محیط رسیده رو روی زرورق بریزید و با پالت بصورت یکنواخت پخش کنید. 
وقتی شکلات خودش رو گرفت، با احتیاط و به آرومی شکلات رو برگردونید به طوری که زرورق رو به شما باشه، بعد روکش روی زرورق رو به آرومی ازش جدا کنید. حالا با استفاده از کاترِ بیسکویت، شکلات رو به شکل دلخواه کاتر بزنید و بعد بذارید تو یخچال تا کاملا ببنده و سفت شه. برای این کار کاترهای فلزی بهتر از پلاستیکی عمل می کنن. 
  • شکلات طرح دار فیگوری Piped Shapes: 

برای این کار باید شکلات تمپر شده و به دمای محیط رسیده رو اول از صافی رد کنید، تا مطمئن شید کوچک ترین تیکه ی آب نشده ای توش نمونده باشه. بعد شکلات رو در قیف بریزید و سر قیف رو ببرید. حالا زرورق شکلات رو روی سینی قرار بدید (قسمت براق رو به پایین و قسمت مات رو به شما باشه) و با قیف روش طرح بکشید، درست مثل کار با خامه!! این جور طرح ها چون شکننده ترن باید شکلات رو ضخیم تر بریزید. سینی رو در یخچال بذارید و اجازه بدید شکلات کاملا خودش رو بگیره. بعد به آرومی شکلات رو بلند کنید و تزئین رو باهاش انجام بدید.   • شکلات طرح دار برای دور کیک  Chocolate Collar or Cuff:

یکی دیگه از استفاده های این زرورق ها، کاور دور تا دورِ کیک و دسره. برای این کار، اول از همه دور تا دور کیک یا دسری که قراره با شکلات کاور شه رو اندازه گیری می کنیم. ارتفاع کیک رو با خط کش و دور تا دور کیک رو اول با یک روبان اندازه گیری می کنیم و بعد روبان رو سانت می زنیم. زروق رو اندازه گیری می کنیم و برش می زنیم. اگر طول زروزق کم بود اصلا مهم نیست تیکه ها رو با چسب نواری از سمت براق به هم بچسبونید.
کف یک سینی کاغذ روغنی بندازید و بعد زرورق رو روش قرار بدید، در صورتیکه طول زرورق به اندازه دور کیک نبود، می تونید چند نوار رو از سمت براق زرورق با چسبِ نواری به هم بچسبونید. در انتها سمت براق باید رو به پایین و سمت کدر رو به شما باشه. شکلات تمپر شده و ولرم شده رو روش بریزید و با پالت صاف کنید، برای این کار باید لایه ی نازکی از شکلات روی زرورق ریخته شه. اجازه بدید به همون صورت در محیط بمونه. بعد از 5 تا 10 دقیقه (بسته به دمای محیط آشپزخونه) وقتی شکلات خودش رو گرفت و لبه ها کمی سفت شد زرورق رو بلند کنید. شکلات نباید کاملا سف شده باشه و باید منعطف باشه.با احتیاط شکلات رو روی کیک کاور شده با خامه قرار بدید، کیک رو به آرومی بچرخونید و با دست شکلات رو به دیواره ها فشار بدید. اگر زروق شکلات در دو قسمته، با چسب نواری دو قسمت رو به هم بچسبونید و بعد کیک رو حداقل نیم ساعت در یخچال بذارید تا شکلات خودش رو بگیره. بعد از نیم ساعت نوارِ شفافِ روی زرورق شکلات رو ازش به آرومی جدا کنید و بقیه تزئین رو به شکل دلخواه انجام بدید.   • تزئین بیسکویت با شکلات طرح دار: 

یکی دیگه از استفاده های زروق شکلات برای تزئین بیسکویته. اول بیسکویت آماده شده و خنک شده رو با شکلات آب شده پوشش بدید، می تونید بیسکویت رو در شکلات تمپر شده فرو کنید و  یا با برس، شکلات آب شده رو روش بمالید. بعد از اینکه شکلات کمی خودش رو گرفت، زرورق رو به تیکه های کوچیک برش بدید و روی شکلات قرار بدید. زرورق رو با دست یا یک وسیله ی صاف به آرومی روی شکلات فشار بدید و بعد بیسکویت ها رو در یخچال بذارید. بیسکویت ها رو حداقل نیم ساعت در یخچال بذارید، بعد از این مدت بیسکویت ها رو از یخچال بیرون بیارید و پوشش روی زرورق رو ازش جدا کنید. 


خوب این هم از زرورق شکلاتِ خوشگل و پرکابرد حالا بریم سراغ شکلات مغزدار خودمون: منبع: /http://www.justataste.com/no-bake-chocolate-cheesecake-cups-recipe

مواد لازم (هم دمای محیط) : 

شکلات: دویست گرم
پنیر خامه ای: صد گرم
پودر قند: دو قاشق غذاخوری
آبِ لیموترش تازه: یک قاشق چایخوری
رنده پوست لیموترش: یک قاشق چایخوری


مواد لازم رو آماده کنید و روی میز کار بذارید. برای اطلاع از نحوه صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید، این رو بدونید که برای اندازه گیری مواد اولیه باید از "پیمانه ها و قاشق های استاندارد شیرینی پزی" استفاده کنید. 

  • در این دستور کرم داخل شکلات رو به جای لیمویی می تونید وانیلی تهیه کنید. برای کرم وانیلی به جای رنده پوست لیمو یک چهارم قاشق چایخوری وانیل و به جای آبلیمو، شیر به کار ببرید. 
  • هر چه شکلات مرغوب تر، دسر خوش طعم تر. همیشه از شکلاتی در دسرها استفاده کنید که به تنهایی خوش طعم باشند.
  • در شیرینی پزی بهتره از لیموترش زرد رنگ استفاده کنید، این رو بدونید که آبلیموی کارخونه ای به هیچ وجه قابل جایگزینی نیست.
  • اگر می خواید طعم شوری پنیر حتی ذره ای حس نشه می تونید از پنیر ماسکارپونه یا لبنه به جای پنیرخامه ای استفاده کنید.  پنیرخامه ای باید به دمای محیط برسه.
  • بهتره پودر قند از الک ریز یا حریر رد شه. برای راحتی کار، قبل از الک، ابتدا پودر قند رو در آسیاب برقی یا غذاساز یک دور دیگه آسیاب کرده و بعد از الک ریز رد کنید.
اولین قدم برای درست کردن شکلات خونگی آب کردن شکلاته. شکلات رو روی تخته ی تمیز خُرد کنید. شکات خُرد شده رو در یک کاسه ی تمیز بریزید و در مایکروویو یا روی بخار آب ذوب کنید. از اونجائیکه درست آب کردن شکلات در کیفیت نهایی این دستور خیلی موثره، حتما و حتما قبل از شروع کار آموزش نحوه آب کردن شکلات، که در این پست توضیح دادم رو مطالعه کنید. شکلات آب شده رو با ویسک هم بزنید تا همه ی ذراتش آب و یکدست شه. بعد اجازه بدید پنج دقیقه در دمای آشپزخونه بمونه تا از گرما و داغی بیفته و ولرم شه. تا شکلات ولرم شه قالب رو آماده کنید. برای درست کردن شکلات مغزدار می تونید از قالب های سیلیکونیِ شکل دارِ مخصوص شکلات استفاده کنید. این قالب ها در طرح ها و شکل های مختلف در لوازم قنادی فروخته می شه. قالب رو باید روی سینی قرار بدید و بعد با شکلات پر کنید. می تونید از کپسول های مینی استفاده کنید و در قالب مینی مافین شکلات درست کنید. 
 اگر سینی مینی مافین ندارید، کپسول ها رو چند تایی کنید که مستحکم باشه و روی سینی یا تخته بچینید. درصورتیکه می خواید از این شکلات ها برای تزئین استفاده کنید و دوست دارید که طرح دار باشند، می تونید از زرورق شکلات استفاده کنید. اگر از قالب سیلیکونی برای تهیه شکلات استفاده می کنید، زروق رو به شکل ته قالب برش بزنید و اگر مثل من از کپسول های کاغذی کوچک استفاده می کنید، زرورق رو به اندازه انتهای کپسول ببُرید. برای این کار کپسول رو روی سمت براق زرورق بذارید، دایره ای به اندازه کف لاینر بکشید. با استفاده از کاتر تیز یا قیچی زرورق رو ببرید. حالا با استفاده از قاشق های اندازه گیری، در هر کدوم از کپسول های کاغذی، یک قاشق غذاخوری شکلات آب شده بریزید. برای قالب های کوچیکِ سیلیکونیِ شکلات، از قاشق چایخوری استفاده کنید ولی حتما حواستون باشه همه به یک اندازه پر شه. شما در این قسمت از همه شکلاتی که آب کردید استفاده نمی کنید و نیمی از اون باقی می مونه. سینی رو خیلی آروم یک بار روی میز کار ضربه بزنید تا حبابی در شکلات نباشه.سینی رو به مدت یک ربع توی یخچال بذارید تا شکلات ها سفت شه و بگیره. تا شکلات ها خنک شن، فیلینگ رو درست کنید. پنیر خامه ای هم دمای محیط رو در کاسه ای تمیز بریزید و پودر قند رو روش الک کنید. بعد از الک کردن پودر قند، آبِ لیموترش تازه رو به مواد اضافه کنید. رنده پوست لیموترش یا پوستِ پرتقال رو به مواد اضافه کنید. نحوه صحیح رنده کردن پوست مرکبات رو در این پست توضیح دادم. مواد رو با دور متوسط همزن برقی تا جایی بزنید که یکدست شه، دو تا سه دقیقه کافیه. پنیر خامه ای رو هیچ وقت زیاد نزنید چون وا می ره. برای ریختن فیلینگ بهتره از قیف و ماسوره استفاده کنید. برای استفاده از قیف و ماسوره، سر قیف یکبار مصرف رو ببرید و ماسوره رو در انتهاش قرار بدید. یا می تونید از قیف یکبار مصرف، بدون ماسوره استفاده کنید. 
علاوه بر فیلینگ پنیر خامه ای گاناش، باترکریم یا کرم های دیگه هم قابل استفاده هستند. یا اصلا به جای کرم می تونید خشکبار خرد شده روی شکلات بریزید. سینی شکلات رو از یخچال بیرون بیارید و وسط هر شکلات کمی از فیلینگ بریزید. حالا باید روی فیلینگ رو با باقی شکلات آب شده پر کنید. اگر در این مدت شکلات سفت شده، دوباره شکلات رو روی بخار آب قرار بدید تا روون شه. بالای سرش باشید و هم بزنید که شکلات خیلی داغ نشه، فقط در حدی که باز شه حرارت ببینه . دمای شکلات رو قبل از ریختنش روی فیلینگ چک کنید، اگر داغ بود هم بزنید تا ولرم شه و به دمای محیط برسه وگرنه فیلینگ رو آب می کنه. شکلات آب شده رو تا جایی روی فیلینگ ها بریزید که روشون پوشیده شه و فیلینگ دیده نشه. بعد از ریختن شکلات، فقط یک بار خیلی خیلی آروم سینی رو روی میز کار بکوبید و بعد در یخچال بذارید تا خودش رو بگیره. شکلات ها رو حداقل یک ساعت در  یخچال استراحت بدید. سینی رو از یخچال در بیارید و کپسول کاغذی رو از دور شکلات باز کنید. درصورتیکه از زروق شکلات استفاده کردید، رویه ی شفاف زرورق رو به آرومی ازش جدا کنید. این هم از برش توش. شکلات های فیلینگ دار باید در ظرف در بسته در یخچال نگهداری شند. ولی در صورتیکه به جای کرم، از خشکبار برای پر کردن شکلات استفاده کردید، می تونید شکلات ها رو در ظرف در بسته در دمای محیط نگهداری کنید.این شکلات ها برای پذیرایی در کنار چای و قهوه بسیار مناسبند. یا می تونید برای تزئین کیک و کاپ کیک ازشون استفاده کنید. 

دستپخت های همراهان سایت
Simtac
دوشنبه، 14 خرداد 1403، 20:46

سلام استاد جانم.با تمام وجودم امیدوارم کاملا سلامت باشید.شکلات مغزدار درست کردم با رسپی بی نقص وتوضیحات دلسوزانه شما.خییییییلی مرسی بهاره عزیزم.

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 16 خرداد 1403، 17:19

سلام عزیزم،
واقعا آفرین بهتون چقدر عالی شدم کیف کردم، نوش جونتون و ممنون از عکس

zohrehjooni
سه شنبه، 18 ارديبهشت 1403، 22:29

سلام استاد. اینم از شکلاتهای من، ولی راستش وقتی میخواستم قالبها رو پرکنم به دردسر افتادم پرکردن قالب کوچیک با قاشق برام سخت بود بعد به این نتیجه رسیدم که شکلات رو هم بهتر بود توو قیف میریختم. و یه چیز دیگه بنظرم بهتره قالب از هر جنسی که هست هر چه کوچکتر بهتر که یه دونش رو کامل در دهان بذاریم

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 19 ارديبهشت 1403، 08:24

سلام عزیزم،
قالب کوچیک رو موافقم، به جای قاشق قلموی نقاشی سایز مناسب از لوازم تحریری بخرید، با قیف شکلات رو در قالب بریزید، با قلمو پخش کنید، چون برس های قنادی برای این کار بزرگن

زهرا فروزان
دوشنبه، 06 اسفند 1397، 10:04

سلام عزیزم.من توشو با نوتلا پر‌کردم.فیلینگ پنیری رو میشه بیرون نگه داشت؟
ببخشید که من نصف بیشتر سوالام روش نگهداریه
چون بارها شده تو شیرینی هام و... بخاطر ندونستن یا تشک شده یا خراب شده

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 06 اسفند 1397، 10:25

سلام زهرا جان،
چه قلب های خوشگلی درست کردید نوش جونتون عزیزم و ممنون از عکس!
نگهداری مواد لبنی در دمای محیط به مدت محدود مقدوره. یعنی شما می تونید چند ساعت برای سرو شکلات با مغزی پنیر رو بیرون بذارید ولی مجددا بعد از اتمام مهمونی باید در ظرف دربسته بچینید و در یخچال بذارید. این قانون برای شیرینی ها و کیک ها با کرم پنیری هم صدق می کنه، همشون قابلیت سرو نسبتا طولانی در دمای محیط رو دارن ولی بعد از چند ساعت باید بسته بندی شه و در یخچال قرار بگیره.
مهم ترین چیزی که باعث خرابی شیرینی ها می شه هوا کشیدنه، در واقع ظرف درداری که برای گذاشتن شیرینی ها در نظر می گیرید نباید از نوع عادی باشه بلکه باید نوع چهارقفله باشه، اگر از نوع عادی استفاده می کنید باید دورش سلفون بپیچید تا از هوا نکشیدنش مطمئن شید.

زهرا فروزان
دوشنبه، 06 اسفند 1397، 13:04

سپاسگزارم❤

Hani
جمعه، 03 اسفند 1397، 19:19
بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 03 اسفند 1397، 19:44

هانی جان بسیار عالی شده آفرین و ممنون از عکس

homa
يکشنبه، 05 آذر 1396، 04:15

سلام استاد تاحالاشکلاتی بامغزکرم چیزنخورده بودم وحسابی سورپرایز شدم مخصوصا این که به گفته شمامن رنده پوست پرتغال ریختم وعالی شداین هم رفت تولیست شیرینیهای عیدم همواره ازشماسپاسگرارم این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 05 آذر 1396، 06:27

خیلی عالیه که با ساخت شکلات آشنا شدید، می تونید برای عید شکلات ها رو با فیلینگ های مختلف متنوع کنید.

Sadaf
جمعه، 20 اسفند 1395، 06:28

شکلات های خوشگل من با توضیح های خوب بهاره جون. ممنونم که هستید و راهنماييم می کنید.

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 20 اسفند 1395، 10:48

وای به به عالیه عزیزم نوش جون دختر هنرمند

Mojgan
شنبه، 29 آبان 1395، 09:46

بهاره جانم اینم تجربه اول من که ب لطف راهنمایی های خوب و دقیق (مثل همیشه  )شما تو خونه انجام شد

Sadaf
پنجشنبه، 21 بهمن 1395، 22:38

آفرین، واقعا خیلی خوب شده
تبریک میگم بهتون

نظرات
zohrehjooni
دوشنبه، 17 ارديبهشت 1403، 14:47

سلام
استاد عزیز ، میشه این شکلاتها رو فریز کرد؟کیفیت کرم پنیریش مشکل دار نمیشه؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 17 ارديبهشت 1403، 15:35

سلام عزیزم،
من هیچ چیز پنیرخامه ای داری رو پیشنهاد نمی کنم فریز کنید.

zohrehjooni
دوشنبه، 17 ارديبهشت 1403، 17:45

پس چه پیشنهادی بهم میتونین بدین یه بسته پنیر ماسکارپونه دارم که باز نشده و۳روز دیگه تاریخ انقضاشه و مهمتر از اون یک بسته دیگه ماسکارپونه دارم که اشتباها بجای پنیرصبحانه بازش کردم ولی دیدم ماسکارپونه هست استفادش نکردم که اونم انقضاش نزدیکه از طرف دیگه پسفردا مسافرم و باید قبل ازسفر یه چیز سریع که خیلی هم وقتگیر نباشه باهاش درست کنم و بذارم فریزر تا برگردم.
یا مثلا کدوم کرم پنیرخامه ای بدون افت کیفیت قابل فریز کردنه که بعدا بعنوان مثلا فیلینگ کیک و شیرینی بشه ازش استفاده کرد؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 17 ارديبهشت 1403، 18:20
zohrehjooni
دوشنبه، 17 ارديبهشت 1403، 22:22

ممنون شف بهاره جووووون......‌..🌹🙏

میرزایی
چهارشنبه، 16 آذر 1401، 13:53

سلام و خسته نباشید خدمت شما
من طبق معمول کلی سوال و زحمت دارم
۱-این شکلات را اگر طبق دستور شما در ظرف مناسب در یخچال نگهداری کنم چند روز ماندگاری دارد ؟
۲-گاهی شکلات را که در یخچال نگهداری می‌کنیم رگه هایی روی آن می افتد ، برای اینکه این مشکل پیش نیاید چه کار کنیم ؟
۳-اگر از مغز ها مثلا مغز پسته  یا فندق را در داخل این پنیر بریزیم بد می‌شود ؟
۴-ممنون میشوم در صورت امکان فیلینگ های خوشمزه با ماندگاری طولانی به ما آموزش بدهید که مثلا برای زمان هایی که وقت کم است مثل ایام عید قابل تهیه از قبل باشد
باز هم از زحمات شما تشکر میکنم 🌼🌸🌼

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 16 آذر 1401، 16:17

1. سلام عزیزم شکلات مغزدار، یک ماه ماندگاری داره ولی این فیلینگ چون پنیریه یک هفته، برای یک ماه ماندگاری از کارامل، نوتلا، مارمالاد یا گاناش استفاده کنید.
2. اگر شکلات رگه دار شه یعنی مونده بوده ربطی یا بد نگهداری شده هوا کشیده.
3. گردوی ریز شده خوب می شه عزیزم.
4. فیلینگ در سایت خیلی زیاده ولی حتما بازم یاد می دم.

Mozhganchideh
چهارشنبه، 31 شهریور 1400، 07:06

سلام بهاره جان روز بخیر .بهاره جان پنیر خامه ی شما چه مارکی هست؟ احساس میکنم رنگش کرمه ولی من میگیرم سفیده.آیا پنیر ماسکارپونه هم میشه استفاده کنم ؟پنیرخامه ای یکم شور نیست؟من قالب سیلیکونی شکلات خریدم اولین باره میخوام ازش استفاده کنم نمیخواد چرب کنم ؟به بعد هم باید چرب کنم یا نه؟سپاس

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 31 شهریور 1400، 08:37

سلام عزیزم،
1. قالب سیلیکونی به هیچ وجه نیاز به چرب کردن نداره مگر دستور خاصی باشه و در دستور ذکر شه.
2. از پنیر ماسکارپونه هم می تونید استفاده کنید.
3. این پست مال 5 سال پیشه اون موقع هوکلند استفاده میکردم که خدابیامرز دیگه موجود نیست الان کاله استفاده می کنم.

پری
پنجشنبه، 15 فروردين 1398، 13:28

سلام بهاره جون سال نو شما مبارک ،سالی پراز شادی وآرامش براتون آرزو میکنم ،ی سوال داشتم ازتون ،ی  مدل،شکلات هس تو دستورتون شکل قلبی هس ،وزیرش کرم رنگ زرد هس ،اونو میشه دستورش توضیح بدید؟؟ممنون میشم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 15 فروردين 1398، 14:19

سلام عزیزم،
سال نو شما هم مبارک باشه، اون کرم نیست زیر شکلات، شکلات سفیده. شکلات سفید مرغوب به دلیل کره کاکائویی که داره کرم رنگه. برای درست کردن شکلات دو لایه کافیه تو قالب سیلیکونی با سایز مناسب شکلات ابتدا یک لایه شکلات آب شده تلخ بریزید، اجازه بدید خودش رو بگیره و بعد روش یک لایه شکلات آب کرده سفید بریزید و بذارید تو یخچال خودش رو بگیره و بعد از قالب خارج کنید به همین شکل درمیاد.  

پری
جمعه، 16 فروردين 1398، 11:52

مرسی از مهربونی تون  که جواب میدید لطف می کنید بهاره جون  ان شاءالله که هوای دلتون همیشه بهاری باشه

مریم مروت
پنجشنبه، 10 خرداد 1397، 07:14

وحیده جان میشه تناسب استفاده از گلوکز و ژلاتین برای براق کردن شکلات که برای یک از دوستان فرمودین چک میکنید رو برای ما هم بزارید . ممنون عزیزم

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 10 خرداد 1397، 10:51

مریم جان برای براق شدن شکلات روش های مختلفی موجوده که باید با توجه به مورد مصرف این ماده براق کننده انتخاب شه. مثلا برای براق کردن شکلات هایی که در قالب های پلی کربنات درست می شه، قبل از ریختن شکلات آب شده کره کاکائو در قالب اسپری می کنن که این کره آب شده بسیار براقه.در سس های شکلات از ژلاتین استفاده می شه که در همین سایت دستور سس آینه ای شکلات موجوده، دستور سس براق آینه ای سفید هم در کانال استاد عمرانی موجوده که در این سس ها عامل براق کنندگی ژلاتینه ولی برای برق بیشتر و کدر نشدن شکلات سفید از گلوکز هم استفاده می شه، در گاناش از روغن و کره برای براق شدن شکلات استفاده می شه. اگر منظورتون براق شدن شکلات هائیه که در قالب سیلیکونی یا پلی کربنات ریخته می شه برای اون ها یا از کره کاکائو استفاده می شه یا بعد از آماده شدن روی اون سس می ریزن (سس حاوی ژلاتین و گلوکزه) ضمن اینکه شکلات باید به درستی آب شه و خود شکلات هم مرغوب باشه.

مریم مروت
شنبه، 12 خرداد 1397، 05:41

یه دنیا ممنون از این همه صبر و حوصله .

مریم مروت
پنجشنبه، 10 خرداد 1397، 07:12

سلام و تشکر بابت اموزش کاملتون خیلی دوست داشتم کار با زرورق شکلات رو یاد بگیرم ممنون.  فقط اینکه فرمودین باید شکلات هم دمای اتاق باشه اگر بخوام با دماسنج اندازه بگیرم چون دفعه اول هست که میخوام درست کنم، بهترین دما برای ریختن شکلات روی زرورق شکلات چند هست ؟ یا ترفند دیگه ای مثل تست کردن روی مچ دست و .. که زمان مناسب کار دستم بیاد

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 10 خرداد 1397، 10:26

سلام مریم جان،
عزیزم کافیه دستتون رو در شکلات بزنید و برای دستتون دما قابل تحمل باشه ولرم یعنی دمای بدن یا همون 37-38 درجه این همون دمائیه که روی نبض می زنن نه داغه نه سرد که البته با این روش مچ یا نبض، دمای شیر بچه رو تِست می کنن شما همون انگشتتون رو در شکلات بزنید و داغ نباشه کافیه

مریم مروت
شنبه، 12 خرداد 1397، 05:37

ممنون عزیزم

dhgreza
يکشنبه، 12 فروردين 1397، 16:53

سلام و تشکر
در همه ی فیلم های  تهیه بن بن چاکلت  ابتدا مایعی را در قالب اسپری می کنند و با دستمال یا اسفنج کامل داخل  قالب می مالند این ماده سبب جلای  شکلات می شود می تونید بفرمایید این ماده چیه بنظر گلوگز نمیاد چون رقیق هست و به سرعت هم خشک می شه

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 12 فروردين 1397، 18:18

فکر کنم شما رنگ خوراکی مخصوص شکلاتِ مخلوط شده با پودر کره کاکائو رو می فرمایید که داخل قالب ها با ایربراش اسپری می کنن.

Hiro_chocoo
شنبه، 28 ارديبهشت 1398، 11:49

سلام من کره کاکائو رو به روش بن ماری اب کردم با رنگ مخصوص شکلات ترکیب کردم داخل قالب پلی کربنات با شت مهملی کشیدم که هم طرح شت بیفته هم یه لایه روشو بپوشونه ولی بعد اصلا خشک نشد به طوری که شکلات ریختم داخلش تمام شکلات صورتی شد میشه راهنمایی کنین؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 28 ارديبهشت 1398، 15:29

سلام عزیزم،
تا جایی که من اطلاع دارم کره کاکائو رو به شکل مستقیم روی قالب نمیمالن و با رنگ در دمای خاصی با دستگاه اسپری می کنن. کره کاکائو به قدری چربه که خشک شدنی در کارش نیست مثل این می مونه که روغن جامد کف قالب بزنید و بخواید خشک شه. بهترین کار اینه که کف قالب رنگ پودری مخصوص شکلات حل شده در الکل رو بپاشید و از شکلات جنس خوب (بلکولاد) استفاده کنید و صحیح تمپر کنید. میزان کره شکلات های خوب براقی کافی به کارتون میده.
باز من کار شکلات نکردم شما مطالب و ویدئوهای این سایت رو دنبال کنید اطلاعات خوبی داره
https://www.isugarcoatit.com/2019/05/berry-carambola-cheesecake-bonbons.html/

szhm
سه شنبه، 25 مهر 1396، 19:29

سلام خانم وحید وقت بخیر.
سوالی داشتم درباره بن بن چاکلت ها،میخواستم بدونم دلیل اصلی براق بودن اون ها چیه؟آیا فوت کوزه گری خاصی داره؟
مثلا کارهای این خانم : https://www.instagram.com/swmsweets/
ممنون از راهنماییتون.

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 26 مهر 1396، 12:30

سلام عزیزم
استفاده از گلوکز مایع شفاف و ژلاتین شکلات رو براق میکنه البته کیفیت شکلات هم باید بالا باشه!! ولی فرمول دقیق نسبت هاش رو براتون چک میکنم

szhm
چهارشنبه، 26 مهر 1396، 17:31

در واقع منظورم رویه شکلات هست،شکلات تمپر شده ای که اول وارد مالد میشه؟؟(اول طرح مورد نظرشون رو روی مالد میکشن،با دست یا ایربراش)
طرح میفته روی پوسته بیرونی شکلات و در عین حال برق میزنه؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 26 مهر 1396، 19:16

عزیزم نحوه تهیه همونی که در اینستاگرام گفتید رو در ویدئوی لینک زیر نشون داده
https://www.eater.com/video/2017/10/9/16434000/bon-bons-how-to-make-process-video
اول در مولد رو با ایربراش طرح میندازن بعد شکلات رو با گلوکز براق میکنن و در مولد میریزن
طرح از ایبراش و برق از ترکیب شکلاته

szhm
يکشنبه، 07 آبان 1396، 16:10

خیلی ممنونم از راهنماییتون.

فروغ
جمعه، 28 آبان 1395، 16:06

سلام.مطلب جامعی بود. ممنون

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 28 آبان 1395، 18:19

خواهش می کنم فروغ جان

Mojgan
جمعه، 28 آبان 1395، 05:45

بهاره جون واقعا ی دنیا بدای آموزش  این شکلات،من واقعا دوست داشتم بتونم تو خونه سکلات درست کنم،و امروز این تجربه شیرین  ب لطف شما  نصیبم شد.
طعم و عطر فیلینگ فوق‌العاده  شکلات  رو خوشمزه تر کرده بود
ی عالمهههههه  تشکر

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 28 آبان 1395، 18:21

مژگان جان خودت دنیای استعداد و توانایی هستی، خوشحالم که آموزش مفید بود

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
بستنی شکلاتی
بستنی چوبی با روکش شکلاتی
دسر
موس توت فرنگی
موس میوه ای
دسر
چیزکیک باقلوا
Baklava Cheesecake
دسر
کرم ملون
کرم طالبی
دسر
شکلات دو لایه میوه ای
Fruit and vanilla chocolate ganache
دسر