اسلایس تِرتِل

بهاره وحید

نکته: من برای مطالعه، جمع آوری، ترجمه، تایپ و ادیت این مطلب روزها زحمت کشیدم، در صورت کپی لطفا منبع رو ذکر کنید! ذکر منبع به معنی نوشتن آدرس کامل وبسایت (https://spbaking.com/) یا آدرس کامل کانال تلگرام (https://t.me/spoonfeedbaking) یا تگ کردن صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/sp.baking/ است. 

اسلایس تِرتِل

Pecan Turtle Cookie Bars
چهارشنبه، 03 اسفند 1401، 08:39   مشاهده: 4,024

دستپخت های کاربران

همونطور که در آموزش "اسلایس کارامل و پسته" توضیح دادم، اسلایس ها و بارها دسرهایی متنوع و بسیار پرطرفدارند که بصورت مربع یا مستطیل آماده شده و در انتها به قطعات کوچک تر برش می خورند. واژه اسلایس به این دلیل روی این شیرینی گذاشته شده که همه مدل های این شیرینی، در انتها برش می خورند (اسلایس می شند) و واژه بار که به معنای مکعبی و میله ایه هم به فرم ظاهری این شیرینی اشاره داره. محبوبیت شدید این شیرینی به خصوص در سال های اخیر، به دلیل ساده بودن دستورهای تهیه، تنوع بی انتها، سِرو آسان و البته خوشمزگی اسلایس هاست. اسلایس ها معمولا یک تا سه لایه هستند.

تِرتِل Turtle در شیرینی پزی به چه معناست؟

در سال 1918 میلادی شرکت آبنبات سازی جانسون  در ایالات متحده آمریکا که در سال 1923 به شرکت آبنبات سازی دیمِت DeMet's Candy Company تغییر نام داد، یک محصول پر سر و صدا تولید کرد. این شرکت مخلوط گردوی آمریکایی Pecans و کارامل رو با شکلات پوشش داد و از اونجائیکه نتیجه شبیه لاک پشت شد، اسم این محصول رو لاک پشت (تِرتِل Turtle) گذاشت.


منبع عکس: https://www.amazon.com/DeMets-Turtles-Brand-Caramel-Clusters/dp/B01LY4GM94


 با وجود اینکه گردوی شکلاتی از دهه اولِ سالِ 1900 میلادی در بازار موجود بود، ایده این سه ماده (شکلات، گردو، کارامل) در کنار هم بسیار پرطرفدار و تبدیل به یکی از طعم های محبوب شیرینی پزی شد. در حال حاضر کوکی، چیزکیک، اسلایس و پای ترتل در آمریکا سرو می شه و بسیار هم پرطرفداره. منبع: https://www.amazon.com/Sallys-Cookie-Addiction-Irresistible-Shortbread/dp/1631063073

مواد لازم کراست (هم دمای محیط): 
کره: 90 گرم 
شکر قهوه ای: 75 گرم 
آرد: 105 گرم 
وانیل: یک چهارم قاشق چایخوری 

مواد لازم فیلینگ (هم دمای محیط): 
شیرعسلی: 200 گرم 
کره: 15 گرم 
گردو: 90 گرم 

مواد رویه (هم دمای محیط):
کره (برای شکلات): 20 گرم
عسل: یک دوم قاشق غذاخوری
شکلات: 200 گرم 


از عوامل موفقیت در اندازه گیری عدم تبدیل واحدها و استفاده از ابزار گفته شده در دستور منبعه، پس برای این دستور از ترازوی آشپزخانه به جای پیمانه ها استفاده کنید.

  •  برای این دستور می تونید از کره حیوانی (کره صبحانه) یا کره گیاهی سوپرمارکتی (مارگارین) یا مخلوط هر دو استفاده کنید. دقت کنید که کره سنتی، کره لاکتیکی، کره کم چرب، روغن جامد و روغن صاف قابل استفاده نیستند. کلیه مواد اولیه رو نیم ساعت زودتر، از یخچال برای هم دما شدن خارج کنید، اما از اونجائیکه کره ها در ایران بسیار سریع شُل می شند، کره رو فقط و فقط ده دقیقه تا یک ربع زودتر از یخچال دربیارید. منظور از به دمای محیط رسیدن کره، دمایی بین 19 تا 23 درجه سانتی گراده. کره ای که به این دما رسیده، وقتی انگشتتون رو روش فشار بدید فرو می ره و جای انگشتتون روش میوفته و از اون مهمتر در این دما کره قابل برش دادن و قسمت شدنه.
  • از اونجایی که شکر قهوه ای با تنوع ایرانی و خارجی در سوپرمارکت ها و لوازم قنادی ها به وفور پیدا می شه و در دسترسه، شکر قهوه ای رو با شکر سفید جایگزین نکنید. چرا که این دو شکر خصوصیات متفاوتی دارند و جایگزینی، باعث تغییر بافت می شه. 
  • تُست کردن مغزها، مزه و بافتشون رو تشدید می کنه و کمک می کنه طعمِ مشخص تر و بهتری در شیرینی داشته باشند. پس بدون توجه به نوع گردو و میزان تازگیش، حتما گردوها رو تُست کنید. نحوه تُست کردن در فر و روی گاز رو در این پست توضیح دادم. من همیشه مغزها رو در سینی شیرینی پزی، روی کاغذ روغنی پخش و هفت دقیقه در فر 180 درجه حرارت می دم تا بوی مغزها در بیاد، رطوبتش گرفته شه و رنگش یک درجه تیره شه.
  • منظور از شیرعسلی مخلوط شیر و عسل نیست، شیر عسلی Sweetened condensed milk در واقع شیری تبخیر شده، شیرین و کاراملیه که در ایران با مارک های البحر، الفجر، العصر و گُلدن لاین در سوپرمارکت های بزرگ و لوازم قنادی ها به فروش می رسه. در مورد این محصول در این پست توضیح دادم.
  • بسته به ذائقه می تونید از شکلات تلخ یا شیری استفاده کنید، از اونجائیکه طعم شکلات در اسلایس محسوسه پس هر چه شکلات مرغوب تر، اسلایس خوش طعم تر. در مورد انواع شکلات در این پست توضیح دادم.آرد اندازه گیری شده رو الک کنید و کنار بذارید. 
گردو رو وزن کرده، به روش گفته شده در پست "تست کردن و آرد کردن مغزها" تُست کنید و بعد از خنک شدن نگینی خرد کنید. فر رو روی 180 درجه سانتی گراد روشن کنید تا گرم شه. اگر فر گازی دارید، از دماسنج فر مارک خوب (پرستیژ) استفاده کنید و اسلایس رو روی توری در طبقه وسط بپزید. اگر از فر برقی استفاده می کنید، دفترچه رو مطالعه کنید و بسته به مارک فر، یکی از گزینه های کانوکشن، کانوکشن با المنت بالا و پایین، یا المنت بالا و پایین رو انتخاب کنید. در فر برقی پخت رو در طبقه دوم (از پایین) انجام بدید. 

قالب مربع هجده یا نوزده سانت رو با روغن مایع و برس شیرینی پزی چرب کرده (چربی نقش چسب کاغذ رو بازی می کنه)، طوری کاغذ روغنی بندازید که دو طرف کاغذ بلندتر باشد. اگر از فرِ فَن دار استفاده می کنید، می تونید از دو گیره کاملا فلزی برای وصل کردنِ کاغذ به قالب استفاده کنید که فنِ فر، کاغذ رو روی مواد نخوابونه. 
کره رو در کاسه ای ریخته، سی ثانیه با دور تند همزن برقی بزنید تا بافتش باز شه، شکر قهوه ای و وانیل رو اضافه کرده، مواد رو با دور متوسط همزن برقی به مدت سه دقیقه بزنید تا روشن، یکدست و حجیم شه. نحوه صحیح زدن شکر و کره رو در این پست توضیح دادم.آرد رو اضافه کنید و مواد رو با کندترین دورِ همزنِ برقی تا جایی هم بزنید که به شکل گلوله ای دربیاد. دقت کنید که کراستِ اسلایس در واقع خمیر نوعی بیسکوئیته و هم زدنِ زیاد، باعث به روغن افتادن می شه. اگر همزن شما دور تند نداره، آرد رو با لیسک مخلوط کنید. خمیر رو با نوک انگشتان تا جایی ورز بدید که یکدست شه. 


 
خمیر رو کف قالب پهن کنید، برای این کار می تونید روی خمیر یک کاغذ روغنی قرار بدید و با دست خمیر رو پهن کنید یا از غلطک استفاده کنید. بعد قالب رو به مدت یک ربع در فر بگذارید و بپزید. بعد از یک ربع قالب رو از فر خارج کرده، روی توری خنک کننده بذارید (بدون خاموش کردن فر) و مایه میانی رو آماده کنید. در شیرجوشی شیرعسلی و کره رو ریخته، روی شعله متوسط گاز قرار بدید، یکسره هم بزنید و تا جایی حرارت بدید که کره کاملا مخلوط شده و مواد از اطراف قل بزنه. بعد شیرجوش رو از روی حرارت بردارید و گردوها رو  به مواد اضافه کنید و هم بزنید. مواد میانی رو روی لایه بیسکوئیتی پخش کرده و قالب رو یک ربع دیگر در فر قرار بدید. در این مدت مواد میانی در فر تیره شده و شروع به قل زدن می کنه. بعد از یک ربع قالب رو از فر خارج کنید و روی توری خنک کننده بذارید تا به دمای محیط برسه. وقتی اسلایس به دمای محیط رسید، نوبت آماده کردن مواد رویه ست. شکلات، کره و عسل رو در کاسه ای ریخته و روی بخارِ آبِ در حال جوش یا در مایکروویو بذارید. اگر کاسه رو روی بخار آب می ذارید، دقت کنید آبِ در حال جوش با کفِ کاسه مماس نشه، مواد رو هرزگاهی هم بزنید تا کاملا یکدست شه. اگر مواد رو در مایکروویو می ذارید، کاسه رو هر سی ثانیه خارج کرده، یک دور هم بزنید و بعد مجدد در مایکروویو بذارید و این کار رو تا جایی ادامه بدید که مواد یکدست شه. مایه شکلاتی رو روی اسلایس هم دمای محیط بریزید. می تونید شکلات رو با پالت پله ای بصورت ساده یا با کاردک پلاستیکی شونه ای بصورت شیار دار روی مواد پخش کنید. در صورت تمایل برای زیباتر شدنِ اسلایس، بعد از پخش کردنِ شکلات، روی اون پودر نارگیل، پودر پسته یا ترافل رنگی بریزید. قالب رو یک شب تا صبح (منظور شش تا هشت ساعته) در یخچال گذاشته، بعد اسلایس رو از قالب خارج کنید. اسلایس رو روی تخته گذاشته و به سایز دلخواه برش بزنید. اسلایس ها در ظرف چهارقفله در یخچال یک هفته ماندگاری دارند. 

دستپخت های همراهان سایت
zohrehjooni
دوشنبه، 09 بهمن 1402، 16:38

استاد عزیزم سلام، اسلایس ترتل رو دوباره درست کردم با شکلات تلخ سوربن، فقط وقتی با عسل و کره آب شد یه مقدار غلیظ بود یه کوچولو روغن مایع بهش اضافه کردم روون تر شد و تونستم باهاش کارکنم، راستی یه چیز دیگه اینکه وقتی آرد رو به مخلوط شکر و کره اضافه کردم اونجا که گفته بودین با نوک انگشت ورز بدیم برام سخت بود میچسبید به انگشتام ،بیخیال ورز شدم به همون شکل که با لیسک مخلوط کرده بودم ریختم توو قالب و پهن کردم، اشکال داره ؟ و ببخشید که عجله عجله برش زدم اصلا مرتب نشد ، متاسفانه آدم کم صبر و هولی هستم ،😅

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 09 بهمن 1402، 17:48

سلام عزیزم،
جنس آرد ها متفاوته و آبخور آردتون کمتر بوده هیچ مشکلی نداره کاری که کردید، می تونستید یک قاشق غذاخوری هم آرد اضافه کنید. در مورد شکلات هم کار درستی کردید، برشش هم عالیه نوش جان و ممنون از عکس

zohrehjooni
يکشنبه، 09 مهر 1402، 00:03

سلام . اسلایس ترتل یک مبتدی که حسابی خرابکاری کرده. همونجور که توو عکس پیداست مشکل خاصی نداشتم.... تا... وقت آب کردن شکلات رسید. من نصف شکلات تلخ ۸۶درصد پارمیدا (از اینا که توو سوپرمارکتا هست به شکل مستطیل و دون دونه) با نصف شکلات شیری که نمیدونم مارکش چیه و فله از لوازم قنادی خریدم رو با عسل و کره توو کاسه بلوری ریختم( شکلاتا رو با چاقو خرد کردم) و گذاشتم روی درب کتری که در حال جوش بود و از سوراخش بخار میزد و بهیچ عنوان با آب در تماس نبود و هم میزدم هر از گاهی . ولی شکلاتا اصلا صاف و یکدست آب نشد داخل کاسه شکلاتا تقریبا مثل شن دون دون بود و سفت بود و انگار کره هم به خورد شکلات نمیرفت و بافتشون یکی نشده بود نهایتا از رو حرارت که برداشتم دو سه قاشق شیر بهش اضافه کردم که یه کم روان تر بشه و ریختم روی کار و صاف کردم و رفت توو یخچال، البته که یه دونه بعد تست کردم طعمش عالی بود و متاسفانه من نتونستم درست از آب دربیارم

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 09 مهر 1402، 06:11

سلام عزیزم،
یکی از شکلاتا کهنه بوده، گوشکوب برقی دارید؟ اینجور مواقع به جای شیر اضافه کردن باید گوشکوب برقی بزنید.

zohrehjooni
يکشنبه، 09 مهر 1402، 12:34

وای مرسی از راهنمائیتون، حقیقتا گوشکوب برقی ندارم ولی تجربه خوبی بهم یاد دادید . دستگاه مخلوط کنم یه پارچ کوچولو داره مخصوص پوره کردنه غذای پخته شده ، شاید بشه از اون استفاده کرد

homa
دوشنبه، 22 اسفند 1401، 17:26

با سلام  اسلایس ترتل بسیار شیرینی با کلاسی هست مخصوصا اون قسمت شیرین عسل وگردو که طعم فوق العاده ای داره  ممنون ازاین رسپی واموزش عالی همواره ازشمابزرگوارسپاسگزارم این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 23 اسفند 1401، 08:49

سلام عزیزم،
چقدر خوشحالم پسندیدید نوش جونتون

نظرات
zohrehjooni
سه شنبه، 02 آبان 1402، 13:37

سلام استاد عزیز
برای کل رسپی میشه از قالب مربع 15 استفاده کرد ؟ یا یک سوم از مواد کم کنم ؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 02 آبان 1402، 14:04

سلام عزیزم،
می شه خیلی هم عالی می شه

Simtac
شنبه، 02 ارديبهشت 1402، 10:08

سلام استاد عزیز.
برای این رسپی میشه از قالب مربع سایز ۲۰ استفاده کرد؟ ممنونم از راهنماییتان.

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 03 ارديبهشت 1402، 06:02

سلام عزیزم،
بله می شه.

Nooshin
يکشنبه، 07 اسفند 1401، 19:58

تشکر،لطف کردین

Nooshin
يکشنبه، 07 اسفند 1401، 19:27

سلام عزیزم،میشه بجای گردو،پودر نارگیل استفاده کرد؟متاسفانه دخترم گردو نمیخوره

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 07 اسفند 1401، 19:43

سلام نوشین جان،
متاسفانه نارگیل جایگزین گردو نیست ولی می تونید به جاش همین مقدار بادام درختی، بادام زمینی، بادام هندی، فندق، پسته یا تخم آفتابگردان بریزید.

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
شیرینی مراکشی بلیغات
حلوة البليغة
شیرینی
سوهان عسلی
شیرینی
شیرینی مشهدی
شیرینی آلمانی
شیرینی
سابله دایموند
Diamant Sablé
شیرینی
بیسکوئیت نسکافه ای
Coffee Shortbread cookie
شیرینی