نون عید پاک ایتالیایی

بهاره وحید

نکته: من برای مطالعه، جمع آوری، ترجمه، تایپ و ادیت این مطلب روزها زحمت کشیدم، در صورت کپی لطفا منبع رو ذکر کنید! ذکر منبع به معنی نوشتن آدرس کامل وبسایت (https://spbaking.com/) یا آدرس کامل کانال تلگرام (https://t.me/spoonfeedbaking) یا تگ کردن صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/sp.baking/ است. 

نون عید پاک ایتالیایی

Italian Easter bread
شنبه، 11 ارديبهشت 1395، 14:50   مشاهده: 14,267

برو به رسپی دستپخت های کاربران

آشپزی و شیرینی پزی برای مناسبت ها، بخش اعظمی از فرهنگ غذایی هر کشور رو تشکیل می ده. عید پاک (Easter) که به مناسبت رستاخیز و قیام مسیح بعد از به صلیب کشیده شدنه، از مناسبت هائیه که مسیحیان جشن می گیرند و غذاهای خاصی برای این روز تدارک می بینند. از نکات جالب این عید اینه که در هر کشوری برای صبحانه این روز، نون شیرین متفاوتی درست می شه که معروف ترینش نون هات کراس بانز hot cross buns انگلیسی هاست که در این پست آموزش دادم. 

عید پاک در فصل بهاره و از اونجائیکه در اروپای کهن، مردم زمستون های بسیار سختی رو می گذروندند و با قحطی و سرما دست و پنجه نرم می کردند، دیدن آفتاب بهاری براشون ارزشمند بوده و شروع بهار رو جشن می گرفتند، بعدها با مصادف شدن عید پاک با فصل بهار این آداب و رسوم با هم یکی شدند. ریشه مراسم این عید، به آیینِ اقوامِ دامدار می رسه و به همین دلیل در مواد اولیه همه نون های صبحانه عید پاک، تخم مرغ و لبنیات به کار رفته و در واقع وجه اشتراکشونه. عیدهای بهاری همه با رنگ های متنوع و شاد همراهه که در واقع رنگی شدن طبیعت رو نشون می ده و معمولا رنگ کردن تخم مرغ هم جزو مراسمه. تخم مرغ نماد زندگی نوئه و کل اسطوره مسیح، مرگ و رستاخیزش در آستانه بهار، یادآور جشن‌های باروری بشره. این توضیحات رو دادم که علت وجود تخم مرغ رنگ شده وسط این نون براتون روشن شه. اسم این نون به ایتالیایی pane di pasqua نام داره. برای پخت این نون، خمیر نون حجیم رو آماده کرده و بعد از استراحت، دو رشته رو به هم بافته و فرم دایره ای بهش داده می شه. بعد یک تخم مرغ رنگ شده خام، وسط این آشیونه میذارند. تخم مرغ و نون با هم در فر پخته و آماده  صبحانه می شه. البته برای رنگ کردن تخم مرغ ها باید از رنگ خوراکی یا رنگ های طبیعی استفاده کنید.


منبع:  /http://joythebaker.com/2016/03/chocolate-marbled-italian-easter-bread
 

مواد لازم: 

شیر: یک و یک چهارم پیمانه 
خمیر مایه: دو و یک دوم قاشق چایخوری
کره: هفتاد گرم 
تخم مرغ: دو عدد + یک عدد (برای رومال)
شکر قهوه ای: یک دوم پیمانه
نمک: یک دوم قاشق چایخوری
آرد: چهار تا پنج پیمانه
شکلات چیپسی ریز: یک دوم پیمانه
تخم مرغ رنگ شده: پنج عدد (قابل حذف) 

مواد لازم رو  آماده کنید و روی میز کار بذارید. برای اطلاع از نحوه صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید، این رو بدونید که برای اندازه گیری مواد اولیه باید از "پیمانه ها و قاشق های استاندارد شیرینی پزی" استفاده کنید.

  • برای تهیه این دستور برای لطافت بیشتر از آرد های بسته بندی سوپرمارکتی یا آرد نول (شیرینی پزی) موجود در لوازم قنادی ها استفاده کنید و برای غذائیت بیشتر می تونید از لوازم قنادی ها "آرد نون" تهیه کرده و یا آرد نون فانتزی به کار ببرید، اما آرد بربری، سنگک، لواش، تافتون به هیچ وجه مناسب نیست. اگر خارج از ایران زندگی می کنید All purpose flour برای لطافت بیشتر و Strong white bread flour برای غذائیت بیشتر پیشنهاد می شه. برای اندازه گیری آرد، ظرف یا پاکت آرد رو با قاشق هم بزنید، پیمانه ها رو با قاشق پر کنید و سر پیمانه رو صاف کنید. آرد اندازه گیری شده رو حتما الک کنید.
  • برای این دستور می تونید از کره حیوانی (کره صبحانه) یا کره گیاهی (مارگارین) یا مخلوط هر دو استفاده کنید. تخم مرغ ها و کره باید هم دمای محیط باشند.
  • برای دستورات شیرینی پزی بهتره از شیر پرچرب کارخونه ای استفاده کنید. 
  • از اونجائیکه خمیر مایه عامل اصلی حجم دهی در این نونه حتما قبل از شروع کار مطالب و نکات استفاده از این ماده اولیه رو در این پست مطالعه کنید. هر دو نوع خمیر مایه فعال و فوری برای این دستور قابل استفادست. 
  • شکر قهوه ای با تنوع ایرانی و خارجی در سوپرمارکت ها و لوازم قنادی ها به وفور پیدا می شه و در دسترسه، شکر قهوه ای رو با شکر سفید جایگزین نکنید. چرا که این دو شکر خصوصیات متفاوتی دارن و جایگزینی، باعث تغییر بافت نان می شه. 
  • برای رنگ کردن تخم مرغ می تونید رنگ ژله ای خوراکی رو با کمی آب مخلوط کرده و با قلمو تخم مرغ رو رنگ کنید، یا از رنگ خوراکی مایع استفاده کرده و بدون رقیق کردن تخم مرغ رو رنگ کنید. این دستور با روش قدیمی آماده می شه، در این روش بسته به جنس آرد و میزان جذب مایعاتش، مقدار آرد مورد نیاز متغیره. به همین علت چهار پیمانه آرد رو اندازه گیری و الک کرده و در ظرفی آماده بذارید، چون صد در صد برای خمیر نیازه. یک پیمانه دیگر آرد رو در کاسه دیگری بریزید و در صورت نیاز کم کم به خمیر اضافه کنید.  

 نفش شیر در پخت نان، غنی کردن بافت، ایجاد رویه نرم و بافت لطیفه. اما شیر رو به هیچ وجه در هیچ دستور نانی بدون حرارت دادن نمی شه استفاده کرد، چرا که در شیر پروتئینی به نام "وِی whey" وجود داره که در زمان استراحتِ خمیر، به رشته های پروتئین آرد (گلوتن) اجازه پرورش نمی ده. برای استفاده از مزایای شیر، بدون ایجاد مشکلی در حجم گیری نان، شیر رو در شیرجوشی ریخته، روی شعله متوسط گذاشته و تا نقطه جوش یعنی تا جاییکه دور شیر حباب بزنه حرارت می دند. با این کار پروتئین "وِی whey"  غیرفعال شده و تاثیری در پف کردن نان نداره. بعد شیر رو در کاسه ای ریخته، تا به دمای 40 تا 43 درجه سانتی گراد (110 درجه فارنهایت) برسه، یعنی دمایی که وقتی دست بزنید براتون ولرم باشه و بعد در دستور استفاده می شه. دقت کنید که شیر داغ خمیرمایه رو می کُشه و نان پف نمی کنه. برای تِست کردنِ حرارتِ شیر، انگشتتون رو در شیر گرم فرو کنید، دمایی که حس می کنید باید گرم ولی قابل تحمل باشه.

نکته مهم: 
با توجه به نوع خمیرمایه، نحوه تهیه خمیر نان ها متغیره. اگر از خمیرمایه فوری instant yeast که در لوازم قنادی ها، سوپرمارکت ها و نانوایی ها با مارک های فریمان، گلمایه، دزمایه، دکتر اوتکر، رضوی، گلها .... فروخته می شه استفاده می کنید، باید خمیرمایه رو مستقیم در چهار پیمانه آرد بریزید و با ویسک مخلوط کنید. اما اگر خمیر مایع فعال Active dry yeast که رایج ترین نوعش در ایران، مارک فرانسوی Saf Levure که در بسته بندی قوطی آبی با عکس نانوا  به فروش می رسه به کار می برید، ابتدا باید عمل آوری کنید. برای عمل آوری، یک دوم قاشق چایخوری از شکر قهوه ای رو در شیر ولرم بریزید و هم بزنید. خمیر مایه رو روی مخلوط شیر ولرم و شکر بپاشید، با قاشق هم بزنید تا تمام ذرات خمیر مایه مرطوب شه و ده دقیقه به همون صورت در دمای اتاق بذارید تا عمل بیاد. اگر کاسه در مسیر بادِ پنکه یا کولره یک پارچه روش بندازید. بعد از ده دقیقه خمیر مایه پف می کنه و حباب می زنه، این یعنی مایه خمیر سالم و آمادست. تخم مرغ ها رو با چنگال یا ویسک کمی بزنید تا بافتش از هم باز شه. در یک کاسه بزرگ و تمیز، کره خرد شده و شکر قهوه ای رو بریزید، تخم مرغ زده شده و شیر رو هم به مواد اضافه کنید. 
نکته: در صورت استفاده ازخمیرمایه فوری، شیر رو ولرم و بدون خمیرمایه اضافه کنید و اگر خمیرمایه فعال استفاده کردید، مخلوط شیر و خمیرمایه رو اضافه کنید.چهار پیمانه آرد رو در دو مرحله به مواد اضافه کنید و با قاشق چوبی یا لیسک هم بزنید تا مواد شکل خمیری بگیره. وقتی نیمه بعدی آرد رو اضافه کردید می تونید از سری خمیر گیر همزن برای مخلوط کردن استفاده کنید و یا با همون قاشق چوبی به هم زدن ادامه بدید. بعد از اینکه مواد شکل خمیری گرفت، روی میز کار رو با اسکاچ و آب داغ، تمیز و بعد خشک کنید. خمیر رو بصورت چونه (گرد) دربیارید و روی سطح آردپاشی شده قرار بدید و شروع به ورز دادن کنید. کاسه یک پیمانه آرد رو هم کنار دستتون بذارید، وسط کار دستتون رو بشورید اگر دیدید خمیر به دست تمیز می چسبه مقداری آرد روش بپاشید و دوباره ورز بدید.اگر همزن ایستاده دارید می تونید با سری خمیرگیر همزن، نان رو ورز بدید. اگر دستی خمیر رو ورز می دید حواستون باشه که درست ورز دادن، رمز پختن یه نون عالیه. خمیر رو با انتهای دست به جلو بکشید، بعد به سمت پایین برگردونید و دوباره این کار رو تکرار کنید. خمیر رو چنگ نزنید.بعد از پنج دقیقه ورز دادن، خمیر رو چک کنید. ورز زمانی کافیه که سطح خمیر پوسته ای صاف و لطیف پیدا کنه، داخل خمیر حباب هایی ایجاد شه و خمیر کمی حالت عرق کرده بگیره. حالا شکلات چیپسی ها رو اضافه کنید و یک دقیقه دیگر هم ورز بدید. علت دیرتر اضافه کردن شکلات اینه که اگر از ابتدا شکلات چیپسی ها رو اضافه کنید، در حین ورز دادن به علت حرکت دادن خمیر، شکلات ها له می شند و نون شکل جالبی پیدا نمی کنه. 

بعد از پایان ورز، کاسه ای رو با روغن مایع و برس شیرینی پزی خوب چرب کنید، خمیر رو چونه کرده و داخل کاسه بذارید. روی کاسه رو با محافظ غذا (سلفون) بپوشونید و کاسه رو برای استراحت اول در جای گرمی قرار بدید.
زمان استراحت:  زمانی که خمیر برای دو برابر شدن نیاز داره بسته به جنس خمیرمایه و حرارت محیط می تونه بین یک تا دو ساعت متغیر باشه، چیزی که مدنظره دو برابر شدن خمیره. استراحت بیش از حد خمیر رو خراب می کنه و تنها راه فهمیدن میزان استراحت چک کردن خمیره. برای چک کردن می تونید قبل از شروع استراحت روی ظرف علامت بزنید، زمانیکه حجم خمیر دو برابر شد یعنی استراحت کافیه، یا می تونید انگشتتون رو یک سانت در خمیر فرو کنید، اگر جای انگشتتون باقی موند و خمیر بالا نیومد یعنی خمیر آمادست. 
مکان استراحت: اگر محیط آشپزخونه سرد نیست، ظرف خمیر رو روی کانتر آشپزخونه برای استراحت بذارید. اما اگر فضای منزل سرده ، فر رو چند دقیقه روشن و بعد خاموش کنید و کاسه رو برای استراحت در فر خاموش قرار بدید. اگر فر برقی دارید و کمترین دمای تنظیم کانوکشن، 30 درجه سانتی گراده می تونید فر رو روی این دما روشن کرده و کاسه رو برای استراحت در فر روشن 30 درجه قرار بدید.بعد از یک ساعت خمیر رو چک کنید. اگر دو برابر شده بود، یعنی استراحت کافیه و باید با مشت هوای داخل خمیر رو به آرومی خارج کنید. سطح کار رو تمیز، خشک و خیلی کم آرد پاشی کنید. خمیر رو از ظرف در بیارید و خیلی کم ورز بدید. از این خمیر پنج تا نون قراره بگیریم، خمیر رو به ده قسمت مساوی تقسیم کنید. هر دو قسمت برای یک نون استفاده می شه. هر قسمت رو مثل رِشته با کمک دو دست شکل بدید و سعی کنید هم اندازه باشند. قسمت های باز شده رو دو تا دو تا، از بالا به هم وصل کنید. سر رشته ها رو به هم فشار بدید و کمی تو بدید. مثل طناب، دو رشته رو به هم تاب بدید. حالا دو سرش رو به هم وصل کنید و خوب فشار بدید تا بچسبه. روی سینی شیرینی پزی کاغذ روغنی بندازید و نون ها رو روش بچینید. به دلیل اینکه جنس کاغذ روغنی ها بسیار افت داشته و باعث چسبیدن نان ها می شه بهتره از ورق تفلون یا مت سیلیکونی استفاده کنید. حالا نوبت استراحت دوم و حجیم شدنه. سینی رو در جای گرم، بین نیم ساعت تا چهل و پنج دقیق بذارید تا نون ها برای بار دوم حجیم شند، روی سینی رو با سلفون (محافظ غذا) یا پارچه نخی بپوشونید.فر رو روی 180 درجه سانتی گراد معادل 350 درجه فارنهایت یا درجه 4 فر روشن کنید تا گرم شه. دقت کنید زمانیکه نون رو در فر قرار میدید، فر باید به این دما رسیده باشه. از زمان روشن کردنِ فر، قالبی یا کاسه ای رو کف فر بذارید و در اون آب جوش بریزید. دقت کنید که ظرف آب رو به هیچ وجه در فر گازی نمی تونید حذف کنید و در فر برقی هم بهتره که بذارید. 
اگر مایلید که تخم مرغ های رنگی وسط نون ها بذارید، تا نون ها حجیم شند، تونید تخم مرغ ها رو با رنگ خوراکی رنگ کنید. 

بعد رومال رو آماده کنید. سفیده تخم مرغ پروتئین داره و باعث قهوه ای شدن Browning سطح خمیر می شه و چربیِ زرده تخم مرغ، عامل براق شدنه و در مجموع رومال ظاهر نون رو زیباتر می کنه. از اونجاییکه تخم مرغ وقتی رقیق می شه راحت تر روی خمیر مالیده می شه، در بسیاری از دستورها تخم مرغ رو با شیر، خامه یا آب کمی رقیق می کنند. در این دستور من از مخلوط یک تخم مرغ کامل و یک قاشق چایخوری آب استفاده کردم. تخم مرغ و آب رو کمی با ویسک بزنید تا مخلوط شند. 
بعد از نیم ساعت خمیرها کمی پف می کنند. اگر مایلید می تونید وسط حلقه ها تخم مرغ خام رنگ شده بذارید.رومال آماده شده رو روی نون ها بمالید. دقت کنید که جایی رو جا نذارید. سینی رو به مدت بیست و پنج تا سی دقیقه در فر گرم شده قرار بدید تا نان پف کرده و رویه قهوه ای پیدا می کنه. بعد از اتمام پخت سینی رو روی توری خنک کننده بذارید و ده دقیقه بعد، نان ها رو از سینی برداشته، به تنهایی رو توری بذارید تا عرق نکنه. این هم از بافت نون.اگر نون رو تا دو روز استفاده می کنید، در ظرف دردار چهارقفله در دمای محیط نگهداری کنید. در غیر اینصورت در فریزر بذارید و یک ساعت قبل از خوردن از فریزر خارج کرده تا در دمای محیط یخ زدایی شه و بعد پنج دقیقه در فر 180 درجه گرم کنید. دقت کنید که فضای یخچال نان خونگی رو بیات می کنه. 

دستپخت های همراهان سایت
Soroor
يکشنبه، 16 مهر 1402، 17:01

ممنون خانم وحید عزیز
رسپی عالی بود،،😘 چطور شده؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 17 مهر 1402، 07:10

سلام عزیزم،
حرف ندارید آفرین بهتون و ممنون از عکس

fafa. heydari
شنبه، 26 فروردين 1402، 10:18

سلام عزیزم. ممنونم بابت دستور این نون خوشمزه.❤️

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 26 فروردين 1402، 14:30

سلام عزیزم،
آفرین زحمت می کشید و نون خونگی آماده می کنید، نوش جون خودتون و خورنده ها

Kimiya
دوشنبه، 18 مرداد 1400، 16:29

سلام، وقتتون بخیر،
من این نونهای خوشمزه رو با دستور خوب و کامل شما درست کردم، بسیار عالی بود، و بافت بسیار لطیف و عالی داشت🙏🙏☘☘

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 18 مرداد 1400، 16:49

سلام عزیزم،
چقدر عالی شده نوش جونتون باشه و ممنون از عکس خوشحالم که از دستور راضی بودید.

Kimiya
سه شنبه، 19 مرداد 1400، 04:18

سپاس از شما بابت دستور کامل و دقیقتون🙏🙏☘☘

Ala
دوشنبه، 06 مرداد 1399، 04:49

سلام بهاره جون
من این نون فوق العاده رو تو قابلمه درست کردم،طعمش که عالیه از بافتش هم عکس دادم.

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 06 مرداد 1399، 06:43

سلام عزیزم،
چقدر قشنگ و شیک پیچیدید، واقعا عالیه هم ظاهرش هم بافتش نوش جونتون باشه

Negar77
پنجشنبه، 12 تیر 1399، 16:01

سلام بهاره جون
این از نون های من
بافتش و طعمش عالی بود یه دنیا ممنون

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 12 تیر 1399، 20:36

سلام عزیزم،
عجب نون های خوشگل و خوش رنگی درست کردید واقعا عالین نوش جونتون باشه

sahar71
شنبه، 20 ارديبهشت 1399، 03:50

سلام بهاره جون ممنون از این دستورات عالی
اینم نتیجه کار من و خواهرم

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 20 ارديبهشت 1399، 04:47

سلام عزیزم،
چقدر عالی درست کردید واقعا سافرین و خسته نباشید

Sh.mhz
چهارشنبه، 10 ارديبهشت 1399، 17:04

سلام بهاره جون...سر سفره افطار دعاگوتون بودیم...چه نونهای خوش عطر و طعمی شده بود...واقعا سپاسگزارم بابت محبت بی دریغتون...ممنون بابت رسپی دقیق و عالی تون...شاد و سلامت باشید...

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 10 ارديبهشت 1399، 17:34

سلام عزیزم،
خیلی ممنون از دعای خیرتون، نماز روزتون قبول باشه، نون هاتون هم عالی شدن نوش جان و ممنون از عکس زیباتون

Sh.mhz
شنبه، 13 ارديبهشت 1399، 17:02

سلام بهاره جون.یه سوال داشتم..اگه نونمون یه کم خشک بشه دلیلش چی میتونه باشه ؟؟دو تا کاسه آب هم گذاشتم تو فر...

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 13 ارديبهشت 1399، 18:36

یا آرد زیادی به خورد نون می دید یا پخت رو طولانی انجام می دید، زمان گفته شده در دستورها تقریبیه.

M.mahsa
دوشنبه، 04 فروردين 1399، 19:22

سلام
ممنون از رسپی فوق العاده،، عطر و طعمشون عااالی بود.

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 04 فروردين 1399، 20:39

سلام عزیزم،
چقدر عالی که حوصله کردید و نون خونگی درست کردید آفرین بهتون و ممنون از عکس

M.mahsa
سه شنبه، 05 فروردين 1399، 17:15

ممنونم
ببخشید نحوه پیچیدن اولین عکسی که از این نون گذاشتید رو آموزش میدید لطفا؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 05 فروردين 1399، 18:45

اون یک نون دیگست که به زودی آموزش میدم.

Fatemeh.hasankhani
شنبه، 06 مهر 1398، 06:39

سلام استاد عزیزم.
اینم نون خوش عطر من.
اولین بارم بود نون درست میکردم تجربه لذت بخشی بود.
ازتون ممنونم بهاره جانم،امیدوارم همیشه موفق باشید.
فقط من شکلات چیپسی که اضافه کردم می تونم بگم اصلا ورز ندادم ولی موقع استراحت کلا آب شده بود.
باید نوع خاصی از شکلات رو می گرفتم؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 06 مهر 1398، 18:32

سلام عزیزم،
عجب نونی شده، کیف کردم از رنگ و روش. نوش جونتون باشه و ممنون از عکس زیباتون
اگر فکر می کنید از جنس شکلات بوده، شکلات چیپسی نسوز بخرید و یا ممکنه محیط استراحت خیلی گرم بوده باشه.

Far_zaneh
چهارشنبه، 15 خرداد 1398، 01:51
بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 15 خرداد 1398، 05:50

فرزانه جان چقدر نونتون خوب شده عزیزم عکسش هم خیلی زیباست، آفرین به همتتون .
نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

Far_zaneh
چهارشنبه، 15 خرداد 1398، 07:30

دفعه دوم که درست میکنم .این بار چونه ها رو کوچکتر کردم ۱۰ تا نون شد.طعمش عالی و همه دوست داشتن .ممنون از آموزش های خوبتون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 15 خرداد 1398، 07:42

خواهش می کنم عزیزم خوشحالم که دوست داشتید

elahesa
شنبه، 04 اسفند 1397، 06:16

سلام خانم بهار عزیز واقعا عالی و خوشمزه مرسی از اموزش شما

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 04 اسفند 1397، 06:27

سلام عزیزم،
چقدر خوشرنگ و عالی شده، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

شبنم انواریان
چهارشنبه، 11 مهر 1397، 17:28

مرسی بهاره جونم از آموزش این نون فوقالعاده خوشمزه

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 11 مهر 1397، 18:51

شبنم جون واقعا سلیقه و هنرتون آدم رو سر ذوق میاره، عالی شده نوش جونتون و ممنون از عکس

homa
شنبه، 24 شهریور 1397، 15:33

سلام شف بهاره عزیزدستوراین نون واقعاعالیه ومن خیلی دوسش دارم ایامیشه کمی شیرینترش کردبرای بچه ها یاخمیررونگه داریم بعد بپزیم ممنون که زحمت میکشیدپاسخ میدین این هم عکس نون ایتالیای

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 24 شهریور 1397، 17:56

سلام عزیزم،
مثل همیشه عالی و بی نقص و با سلیقه، واقعا عالیه و ممنون از عکس ها
هما جون شکر رو به راحتی می تونید زیاد کنید مشکلی هم پیش نمیاد، خمیر رو هم نصف روز می شه در یخچال نگه داشت، یعنی بعد از گرفتن خمیر استراحت اول رو بذارید در یخچال انجام بده و بعد باقی مراحل رو پیش برید.

topeli
جمعه، 19 مرداد 1397، 22:31

سلام من تقریبا بیست روزه که با سایت شما اشنا شدم هر شب یه چیزی از توی سایت میپزم با این که شاغلم و سرم خیلی شلوغه ولی بازم هر شب با اون همه خسته گی میام خونه و شیرینی های خوشمزه شما رو درست میکنم مرسی ازتون شما عالی هستید

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 20 مرداد 1397، 05:42

عزیزم خودت عالی هستی که اجازه نمی دی مشغله و کار جلوی تمرین و پیشرفتت رو بگیره نون هاتون خیلی تمیز و خوب شده نوش جونتون و ممنون از عکس

homa
دوشنبه، 22 آبان 1396، 06:06

باسلام استاد این هم نون ایتالیایی .درتمام نون هااردخمیرمایه شکرتخم مرغ شیرونهایتاورزواستراحت داره ولی نتیجه هاکاملامتفاوته وطعم هاوبافتهاکاملاباهم فرق دارن ازشمابه خاطراین زحماتی که مکشیدواین همه دستورهای مختلف به مایادمیدین ممنون این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 22 آبان 1396، 19:03

چه تخم مرغ رنگی های زیبایی وسطش گذاشتید و چه حرفه ای پیچیدید خیلی عالی شده نوش جونتون

مهمان
يکشنبه، 02 مهر 1396، 14:52
Mojgan
شنبه، 08 آبان 1395، 09:56

به لطف  همیشگی بهاره جونم  که انصافا هم شف عالی هم استاد بینظیری در اموزش ان این نون رو که واقعا عاشقم رو پختم.جاتون خالی

نظرات
m.s
شنبه، 22 خرداد 1400، 05:52

سلام بهاره جون.عزیزم من این نون رو درست کردم وتوش کشمش وگردو ریختم بافتش عااالی بود و همه پسندیدن فقط اگه یه وقت شکرقهوه ای در دسترس نبود میشه بجاش ازشکر سفید استفاده کرد؟ممنون از دستورات دقیق و کاملتون.

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 22 خرداد 1400، 13:08

سلام عزیزم،
نوش جان بله از شکر سفید می شه استفاده کرد ولی کمی بافت متفاوت میشه.

Ala
يکشنبه، 05 مرداد 1399، 19:46

سلام بهاره جون
تخم مرغی که برای رومال استفاده کردیم،اضافه اومد چه کارش کنیم؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 06 مرداد 1399، 06:44

سلام عزیزم،
قابل فریز کردنه.

Reyhane
دوشنبه، 17 ارديبهشت 1397، 12:14

ااستاد سلام من این نان رو درست کردم ولی خمیر من از همون ابتدا رنگ قهوه ای داشت بخاطر شکر قهوه ای و وقتی شکلات جیپسی رو اضافه کردم و اون رو توی محیط گرم قرار دادم یک مقدار شکلاتها آب شد و رنگ خمیر تیره تر شد میشه بفرمائید اشکال کارم چیه چرا اينرنگي  یعنی قهوه ای شد

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 17 ارديبهشت 1397، 14:43

سلام ریحانه جان،
عزیزم اگر دوست دارید رنگ نون تیره نشه و روشن بمونه باید از شکر قهوه ای روشن استفاده کنید، همونطور که در پست شکرها توضیح دادم، شکر قهوه ای دو نوعه: تیره و روشن، شکر قهوه ای که در بسته بندیش حالت چسبنده و مرطوبی داره و روش چینی نوشته شده نوع تیره هستش ولی مارک های ایرانی مثل فردیسانه، قندانه، اُ آ ب، نقش جهان... اینها شکر قهوه ای روشن هستند و رنگ خمیر رو تغییر نمی دن. در مورد شکلات، از لوازم قنادی شکلات چیپسی نسوز تهیه کنید، این نوع شکلات چیپسی در مقابل حرارت مقاومه.

Sara sohil
جمعه، 12 آبان 1396، 19:47

بهاره عزیز
هنگام شکل دادن به خمیر.خمیر شکل خودشو حفظ نمیکرد.وتبدیل به یک تکه خمیر میشد.نمیدونم دلیلشو
ودوم زمان پخت دوبرابر زمان دستور طول کشید تا نان کاملا سفت شد
ممنون از جواب شما

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 12 آبان 1396، 20:01

سلام سارا جان،
عزیزم اگر از سلامت خمیر مایه اطمینان دارید مشکل از استراحت خمیره. مدت زمانیکه برای استراحت خمیر داده می شه حدودیه و باید به حجم خمیر دقت کنید و هر وقت دو برابر شد استراحت کافیه. استراحت زیاد کم هر دو خمیر رو دفرمه می کنه و اجازه شکل دادن نمی ده چون فعالیت خمیر مایه و جنس خمیر به صورت مطلوب در نیومده.
ولی دو برابر شدن زمان پخت صرفا به فر مرتبطه، نوع فرتون چیه؟

Mojgan
جمعه، 21 خرداد 1395، 18:14

وای بهاره جون یعنی اگه من موفق شم اینو بپزم بزرگترین لطف رو به من کردی من عاشق کراس بان بودم و خیلی مشتاق بودم بتونم خودم بپزمش .حتما موقع پختن اش مزاحمتون میشم.بازم مممنون

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 21 خرداد 1395، 19:24

چون نون گیسو رو تونستید این رو هم می تونید. روندش خیلی شبیه همه

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
دونات
نون
دونات کدو
با کرم کاستارد کدو
نون
گاتا
Gata գաթա
نون
نون کیک مالزی
نون
نان سریع کدو تنبل
Pumpkin Bread
نون