خلاصه ای از تاریخچه ی کیک شیفون

بهاره وحید

خلاصه ای از تاریخچه ی کیک شیفون

يکشنبه، 20 دی 1394، 21:22   مشاهده: 1,326

کیک شیفون Chiffon، کیکی جدید و  قرن بیستمی، با بافتی سبک، اسفنجی و بسیار طعم پذیره و به خاطر همین خصوصیات، بین شیرینی پزها محبوبه و هر سرآشپزی برای درست کردن این کیک ورژن خودش رو داره. داستان نوشته شدن این رسپی خیییلی جالبه ولی من حسابی داستان رو خلاصه می کنم که از حوصله اتون خارج نشه.ببینیم اسم این کیک از کجا اومده؟
شیفون کلمه ی فرانسویه و علت اینکه " Ch" نوشته می شه و "ش"  خونده می شه همینه. شیفون در زبان فرانسه اسم نوعی پارچه است، که اگر اهل لباس دوختن و پارچه خریدن باشید می دونید که تو ایران هم ما با همین نام پارچه ی شیفون رو میشناسیم، این پارچه بسیار لطیفه.در قدیم این نوع پارچه برای دوخت پیراهن های پف دار استفاده می شده. بافت کیک ما هم مثل این پارچه لطیف و  پف داره، این شباهت باعث شد اسم این پارچه روی این نوع کیک گذاشته شه.حالا ببینیم اولین رسپی کیک شیفون از کجا اومده؟

این رسپی در آمریکا و توسط آقای Harry Baker نوشته شده. هری بیکر در سال 1923 از شهر خودش به ایالت کالیفرنیا به قصد ایجاد تغییرات تو زندگیش و پیشرفت کنه مهاجرت می کنه، اولین شغلش در کالیفرنیا مسئول فروش یک شرکت بیمه بود و تو اوغات فراغتش بطور غیر رسمی برای بقیه آشپزی می کرد. در طول همین دوره بود که این کیک رو تونست درست کنه. اون می خواست رسپی آنجل فود کیک رو خوشمزه تر و مرطوب تر کنه، این بود که این رسپی رو انقدر تغییر داد تا به رسپی کیک شیفون رسید. خودش در مصاحبه اش گفته بود 400 تا رسپی نوشتم تا به این رسپی رسیدم. این اولین بار بود که توی یک کیک اسفنجی از روغن مایع  که اون زمان به روغن سالاد معروف بود استفاده می شد. این اولین کیک کاملا جدید در صد سال گذشته بود.

نقل قول
The secret ingredient was - salad oil. The discovery - "the first new cake in 100 years," Chiffon Cake

بعد از اینکه به نتیجه ی دلخواهش رسید نمونه کیکش رو به رستوران معروفی که نزدیک خونه اش بود به نام  " Brown Derby restaurant " برد، توی اون رستوران هیچ  کیک و دسری سرو نمی کردن ولی رستوران دار قبول کرد که آقای بیکر یه مدت بیاد و این کیک رو بپزه و بفروشه. این کیک انقدر در هالیوود محبوب شد که این آقا روزی 42 کیک رو خودش به تنهایی تولید می کرد و اصلا رسپیش رو به کسی نمی داد و نمی گفت. برای پختن این 42 کیک تمام روز تو آشپزخونه بود ولی بالاخره بعد از 20 سال رسپی رو به شرکتی که ما الان به نام بتی کراکر میشناسیم با مبلغ بسیار قابل توجهی فروخت و عاقبت بخیر شد.
سال 1947 بتی کراکر این رسپی رو چاپ کرد و کم کم مجله ها پر از این رسپی شدن و در طول هر ماه بیش از 30 ورژن جدید از رسپی این کیک نوشته می شد.مجله ی Better Homes and Gardens که هنوز هم جزو مجله های پر طرفداره، در سال 1948 این کیک رو اولین کیک جدید 100 سال گذشته معرفی کرد و خودش هم رسپی کیک شیفون پرتقالی رو چاپ کرد.شرکت های تبلیغاتی هم از حضور روغن مایع تو این کیک حسابی بهره بردند و روغن مازولا که تازه پا گرفته بود تبلیغش این بود که: " تا حالا با مازولا کیک پختید؟"و اما تاثیر این کیک روی دسته بندی کیک ها:

کیک های پایه که برای تزئین ازشون استفاده می شه یا کره ای هستن و توشون هوادهی از طریق کریمینگ انجام می شه یا بافت اسفنجی تری دارن و چربی توشون حذف شده. توی دسته دوم زرده و سفیده از هم جدا می شه و هوادهیِ کیک از طریق فومینگ سفیده انجام می شه مثل آنجل فود کیک و کیک اسفنجی خودمون حالا این کیک شیفون از یه طرف فومینگ سفیده رو داره و از یه طرف روغن، در واقع پلی بین این دو گروه ایجاد کرده.
نظرات
نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
کارامل
توضیح و نکات
توضیح و تاریخچه
آشنایی با اسکون
با مختصری از تاریخچه
توضیح و تاریخچه
گاناش
توضیح و روش تهیه
توضیح و تاریخچه
کرم کره ای
معرفی انواع باترکریم
توضیح و تاریخچه
آشنایی با کیک قرمز مخملی
توضیح و مختصری از تاریخچه
توضیح و تاریخچه