خلاصه ای از تاریخچه کیک شیفون

بهاره وحید

خلاصه ای از تاریخچه کیک شیفون

يکشنبه، 20 دی 1394، 20:22   مشاهده: 6,818

کیک شیفون Chiffon، کیکی جدید و  قرن بیستمی با بافتی سبک، اسفنجی و تزئین پذیره. این کیک به دلیل طعم پذیر بودن، تنوع زیادی در دستورهاش بوجود اومده و هر سرآشپزی دستور خاص خودش رو داره. داستان به وجود اومدن این کیک بسیار جالبه که چکیده ای از اون رو در این پست می خونیم. شیفون Chiffon به چه معناست؟
 شیفون Chiffon در زبان فرانسه، نام نوعی پارچه بسیار لطیفه که در ایران هم با همین نام عرضه می شه. در قدیم این نوع پارچه برای دوخت پیراهن های پف دار استفاده می شد و چون بافت کیک شیفون مثل این پارچه لطیف و پف داره، این شباهت باعث شد اسم این پارچه روی کیک گذاشته شه.در زبان فرانسه " Ch" صدای "ش"  می ده و از اونجائیکه شیفون واژه ای فرانسویه طبق قوانین آوایی این زبان تلفظ می شه.


داستان اولین کیک شیفون: 

دستور این کیک اولین بار در آمریکا و توسط آقای Harry Baker نوشته شد. او در سال 1923 زادگاهش رو ترک و با هدف پیشرفت و ایجاد تغییر در روند زندگیش به ایالت کالیفرنیا مهاجرت می کنه. اولین شغل هری در کالیفرنیا مسئول فروش شرکت بیمه بود و در اوقات فراغتش بطور غیر رسمی حرفه آشپزی رو دنبال می کرد و در همین دوران بود که موفق به نوشتن دستور کیک شیفون شد. 
دستور کیک شیفون در روند تلاش های هری برای خوشمزه تر و مرطوب تر کردن آنجل فود کیک نوشته شد و در واقع انقدر دستور آنجل فود کیک رو تغییر داد تا به کیک شیفون رسید. هری در مصاحبه ای گفته بود 400 دستور نوشته تا به طعم و بافت مورد نظر رسیده. نکته مهم در دستور کیک شیفون، علاوه بر بافت و طعم استفاده از روغن مایع بود. این اولین بار در تاریخ شیرینی پزی بود که در نوعی کیک اسفنجی از روغن مایع که در اون زمان به روغن سالاد معروف بود استفاده می شد. استفاده از روغن و مایعات در این کیک باعث شده ضمن داشتن بافتی اسفنجی و سبک مرطوب هم باشه. این تنوع خاص باعث شد کیک شیفون رو اولین کیک کاملا جدید در صد سال گذشته نامگذاری کنن.هری بعد از اینکه به نتیجه دلخواه رسید، نمونه کیک شیفون رو به رستوران معروف " Brown Derby restaurant " که در منطقه هالییود قرار داشت برد. با وجود اینکه در این رستوران هیچ نوع کیک و دسری سرو نمی شد، صاحب رستوران قبول کرد که آقای بیکر برای مدتی این کیک رو بپزه و به عنوان دسر سرو کنه. کیک شیفون به قدری در هالیوود محبوب شد که هری بیکر روزانه 42 کیک رو به تنهایی می پخت و سرو میکرد. تصاویر بسیاری از ستاره های هالیوود در حال خوردن این دسر در رستوران Brown Derby ثبت شده. او که قصد داشت دستور کیک شیفون رو انحصاری استفاده کنه و به کسی نگفته بود، برای پختن این 42 کیک تمام روز در آشپزخونه بود. ولی بالاخره بعد از 20 سال دستور رو به  General Mills شرکتی که برند بتی کراکر از محصولاتشه با مبلغ بسیار قابل توجهی فروخت. در سال 1947 بتی کراکر دستور کیک شیفون رو به چاپ رسوند و در دسترس عموم مردم قرار داد و در دهه 50 میلاد مسابقه ای با موضوع کیک شیفون برگزار کرد و کم کم مجله ها پر از انواع دستور شیفون شد. بطوریکه در طول هر ماه بیش از 30 ورژن جدید از رسپی این کیک نوشته می شد.مجله ی Better Homes and Gardens که هنوز هم جزو مجله های پر طرفداره، در سال 1948 این کیک رو اولین کیک جدید 100 سال گذشته معرفی کرد و خودش هم دستور کیک شیفون پرتقالی رو به چاپ رسوند.شرکت های تبلیغاتی هم از حضور روغن مایع در این کیک حسابی بهره بردن. روغن مازولا که تازه پا گرفته بود تبلیغش این بود که: " تا حالا با مازولا کیک پختید؟"تاثیر این کیک روی دسته بندی کیک ها:

تا قبل از کیک شیفون، کیک های پایه که برای تزئین و مراسم استفاده داشتن به دو دسته تقسیم می شدن. یک دسته کیک های کره ای که هوادهی در این دسته از طریق کریمینگ انجام می شه و دسته دیگه کیک های بدون چربی که زرده و سفیده در این دسته از هم جدا می شه و هوادهیِ کیک از طریق زدن سفیده و فولد کردن اون در مواد (فومینگ) انجام می شه مثل آنجل فود کیک و کیک اسفنجی. حالا این کیک شیفون از یه طرف فومینگ سفیده رو داره و از یه طرف چربی در اون به کار رفته و در واقع پلی بین این دو گروه ایجاد کرده.
نظرات
میناا
جمعه، 20 مهر 1397، 00:51

به خاطر همین کاراکترش هست که منم عاشق کیک شیفونم! شیفون پرتقالی با خامه یا با کرم چیز کیک معرکه ست! با اینکه کیک های اسفنجیم عالی میشه ولی شیفون یه چیز دیگه ست!
راستی دقت کردین بهاره جون، یک ویدئوهایی هست از این جوجه شف های ژاپنی ! که دستور کیک اسفنجی میذارن به اسم: کیک اسفنجی ژاپنی! که به سبک کیک ژنواز توش کره ذوب شده هست و مثل شیفون ،روغن مایع و شیر(یا هر مایع دیگری)هم  داره! در واقع ترکیبی از ژنواز و شیفون!

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 20 مهر 1397، 01:12

سلام مینا جان،
عزیزم نکته جالبی بود متاسفانه بر نخوردم حتما دنبال می کنم

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
بستنی
تاریخچه و توضیح انواع بستنی
توضیح و تاریخچه
کارامل
توضیح و نکات
توضیح و تاریخچه
آشنایی با اسکون
با مختصری از تاریخچه
توضیح و تاریخچه
گاناش
توضیح نکات و روش تهیه
توضیح و تاریخچه
کرم کره ای
معرفی انواع باترکریم
توضیح و تاریخچه