کوکی انار

بهاره وحید

نکته: من برای مطالعه، جمع آوری، ترجمه، تایپ و ادیت این مطلب روزها زحمت کشیدم، در صورت کپی لطفا منبع رو ذکر کنید! ذکر منبع به معنی نوشتن آدرس کامل وبسایت (https://spbaking.com/) یا آدرس کامل کانال تلگرام (https://t.me/spoonfeedbaking) یا تگ کردن صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/sp.baking/ است. 

کوکی انار

Pomegranate White Chocolate Cookies
سه شنبه، 22 دی 1394، 09:35   مشاهده: 10,836

دستپخت های کاربران

منبع: http://www.twopeasandtheirpod.com/pomegranate-white-chocolate-chunk-cookies/

مواد لازم (هم دمای محیط): 

کره: 80 گرم
شکر قهوه ای: یک چهارم پیمانه
شکر سفید: یک چهارم پیمانه
تخم مرغ: یک عدد
وانیل: یک چهارم قاشق چایخوری
آرد: یک و یک دوم پیمانه
بیکینگ پودر: یک دوم قاشق چایخوری
جوش شیرین: یک چهارم قاشق چایخوری
نمک: یک هشتم قاشق چایخوری
دونه انار: یک پیمانه ی سرخالی 
شکلات سفید خورد شده: یک دوم پیمانه


مواد لازم رو  آماده کنید و روی میز کار بذارید. برای اطلاع از نحوه صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید. برای اندازه گیری آرد، ظرف یا پاکت آرد رو با قاشق هم بزنید، پیمانه ها رو با قاشق پر کنید و سر پیمانه رو صاف کنید. آرد اندازه گیری شده رو حتما دو بار الک کنید. 

  • برای این دستور می تونید از کره حیوانی (کره صبحانه) یا کره گیاهی (مارگارین) یا مخلوط هر دو استفاده کنید. کره و تخم مرغ باید هم دمای محیط باشه.
  • دونه های انارِ خنک استقامت بهتری دارن و احتمال لِه شدنشون حین مخلوط کردن کمتره. پس بعد از دون کردن انار و اندازه گیری، کاسه انار رو تا زمان استفاده در یخچال قرار بدید. دقت کنید که نقش دونه های انار علاوه بر طعم دهی، زیبایی هم هست، پس از دونه های سرخ استفاده کنید.
  • به جای شکلات چیپسی سفید می تونید از شکلات سفید خُرد شده یا شکلات چیپسی تلخ استفاده کرده یا به کل شکلات رو حذف کنید.
 برای این دستور، باید از شکرِ سفیدِ دونه ریز استفاده کنید.اگر شکر دونه ریز ندارید، شکر معمولی رو بعد از اندازه گیری در آسیاب برقی یا غذاساز بریزید و فقط دو پالس بزنید. این رو بدونید که با این روش، دونه های شکر به صورت یکدست ریز نمی شن ولی این ریز و درشتی مشکلی ایجاد نمی کنه، پس به هیچ وجه بیش از این شکر رو آسیاب نکنید چون تبدیل به پودر قند می شه که نقش متفاوتی در شیرینی پزی داره. از اونجائیکه شکر قهوه ای، نقش و بافت متفاوتی از شکر سفید داره، نیازی به ریز شدن نداره و بدون تغییر، مستقیم از بسته بندی قابل استفادست. 

 

آرد رو بعد از اندازه گیری یک دور الک کنید. در دور دوم بیکینگ پودر، جوش شیرین و نمک رو هم روی آرد بریزید و به همراهش الک کنید. در انتها مواد خشک رو با حوصله ویسک کنید تا کاملا یکدست شه و بعد کنار بذارید. نقش جوش شیرین و بیکینگ پودر در پخت کوکی ها متفاوته، وقتی ماده ای اسیدی (شکر قهوه ای) در مواد لازم استفاده می شه برای هوادهی مقدار کمی جوش شیرین به کار می ره. این دو ماده در کنار هم بافتی نرم، پفی، طلایی و بادوام ایجاد می کنن پس بهتره جایگزینی انجام نشه و از سلامت و تازگی هر دو مطمئن باشید. 

 

کره و هر دو نوع شکر رو در کاسه تمیزی بریزید، مواد رو با دور متوسط همزن به مدت سه تا چهار دقیقه بزنید تا روشن، یکدست و حجیم شه. نحوه صحیح زدن شکر و کره رو در این پست توضیح دادم. حتما بین کار، همزن برقی رو خاموش و مواد رو با لیسک از دیواره های کاسه به وسط جمع کنید و بعد ادامه بدید. تخم مرغ و وانیل رو به مواد اضافه کنید و دو دقیقه با دور تند همزن بزنید. بعد از این مرحله یک دور کاسه رو دورگیری کنید تا از یکدست بودن مواد مطمئن شید. مایه کوکی در این مرحله پفکی و حجیم میشه. مواد خشک رو در دو مرحله به مایه کوکی اضافه کنید. بعد از هر بار اضافه کردن، با کندترین دور همزن فقط و فقط در حد مخلوط شدن هم بزنید. اگر همزن برقیتون مرغوب نیست و دور کند نداره (کندترین تنظیم هم با سرعت بالاست) مواد خشک رو با لیسک در مواد فولد کنید. وقتی ذرات آرد دیگه در مواد دیده نشد، همزن رو خاموش کرده و کنار بذارید. شکلات چیپسی (یا شکلات خرد شده) رو اضافه و با لیسکِ سفت مخلوط کنید. انار رو از یخچال دربیارید و روی مواد بریزید. دونه های انار رو به آرومی با لیسک سِفت یا قاشق چوبی در مواد فولد کنید، مواظب باشید انار له نشه. اگر نوع انار خیلی نرمه و فولد کردنش براتون سخته، می تونید به جای اضافه کردن انار در این مرحله، در انتها قبل از گذاشتن کوکی ها در فر در هر گوله چند دونه انار فرو کنید.  روی کاسه خمیر کوکی رو با محافظ غذا یا کاسه ای بپوشونید و تا گرم شدن فر و آماده کردن سینی (حدودا ده دقیقه تا یک ربع) کاسه رو در یخچال بذارید.  فر رو روی 180 درجه سانتی گراد، معادل 350 درجه فارنهایت یا درجه 4 فر روشن کنید تا گرم شه. 
سینی شیرینی پزی رو کاغذ روغنی بندازید. در پخت انواع کوکی و شیرینی خشک به هیچ وجه از "سینی تیره رنگ خود فر" استفاده نکنید. بلکه سینی شیرینی پزی آلومینیومی، گالوانیزه یا تفلون (به نام سینی فر هم به فروش می رسه) از لوازم قنادی ها تهیه و استفاده کنید، سینی رولت هم برای پخت کوکی کاربردیه.به محض گرم شدنِ فر، کاسه خمیر کوکی رو از یخچال خارج کنید. نحوه تقسیم بندی خمیر کاملا بسته به سلیقه شماست و می تونه بزرگ یا کوچیک باشه. برای تقسیم بندی خمیر می تونید مثل کوکی شکلات چیپسی با اسکوپِ بستنی متوسط، از خمیر کوکی برداشته و  روی سینی بذارید. یا به کمک ترازو از خمیر گلوله های 25 تا 30 گرمی جدا کنید.   کوکی ها خودشون رو در فر باز می کنن پس حتما با فاصله روی سینی بچینید. نیازی به مسطح کردن گوله های خمیر با دست نیست.  سینی رو به مدت 12 تا 15 دقیقه در فر گرم شده قرار بدید.نکته بسیار مهم: 
چه در این دستور چه دستورهای دیگه کوکی و شیرینی خشک، چه با فر برقی چه گازی، فقط در صورتی می تونید انتظار کوکی های باکیفتی داشته باشید که سه نکته زیر رو رعایت کنید: 
یک. مثل تصویر زیر، از توری فر به جای سینی استفاده کنید. توری رو در طبقه وسط فر بذارید و اگر فر فقط چهار طبقه داره، در دومین طبقه از پایین قرار بدید.
دو. سینی مناسب تهیه کرده، طبق دستور آماده کنید و بعد از چیدن کوکی ها، سینی رو وسطِ توریِ فر قرار بدید. 
سه. قبل از روشن کردنِ فر، دماسنج فر رو در وسط توری یعنی دقیقا زیر جایی که سینی قرار می گیره آویزون کنید و کوکی ها رو وقتی فر به دمای دقیق رسید، در فر بذارید. دقت کنید که این دماسنج ها به حرارت مقاومن و در طول پخت باید در فر بمونه. می تونید بعد از پخت هم اصلا دماسنج رو از فر خارج نکنید.بعد از دوازده دقیقه به کوکی ها سر بزنید. وقتی کوکی ها پهن، رویه هاشون طلایی و دورشون یک درجه تیره شد یعنی آمادست. سینی کوکی رو بعد از اتمام پخت روی توری خنک کننده بذارید و تا وقتی از داغی نیوفتادن (حدود نیم ساعت) به هیییچ وجه به کوکی ها دست نزنید. کوکی انار بعد از پخت بسیار نرم و شکننده بوده و در صورت دست زدن از هم میپاشه.اینم از بافت کوکی، نرم و خوشمزه!این کوکی ها در کنار چای یا قهوه مناسب دورهمی ها و شب یلداست. با این مواد در حدود 20 کوکی خواهید داشت. کوکی ها رو در ظرف دربسته چهارقفله می تونید در دمای محیط نگهداری کنید. در صورت گرم و شرجی بودن هوای محیط کوکی ها رو در یخچال نگهداری کنید. 


دستپخت های همراهان سایت
raz
جمعه، 07 آذر 1399، 15:06

سلام استاد
استاد میخواستم بدونم میشه در این دستور از آب انار هم استفاده کرد؟؟راستش اول میخواستم از دستور کوکی لیمو استفاده کنم و به جای رنده پوست لیمو از دونه انار و به جای آب لیمو از آب انار استفاده کنم اما مردد شدم کفتم با شما مشورت کنم که اگه میشه میزانشون چقدر باشه؟؟ممنون میشم راهنماییم کنید

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 07 آذر 1399، 17:03

سلام عزیزم،
در این دستور مایعاتی نداره که بتونید به جاش آب انار بریزید. اضافه کردن مایعات هم کوکی رو خراب می کنه.
در دستور لیمو می تونید به جای آب لیمو آب انار بریزید ولی میزانش کمه و تاثیر خاصی در طعم نداره.

raz
جمعه، 07 آذر 1399، 22:47

پس مشکلی نداره از همون دستور کوکی لیمو برم ؟با همون مقدار جایگزین کنم آب انار و دونه انار رو؟؟شرمنده میپرسم باز آخه میترسم خراب بشه

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 08 آذر 1399، 07:48

نه عزیزم خراب نمی شه همون مقدار رو جایگزین کنید.

Far_zaneh
جمعه، 08 آذر 1398، 14:01

کوکی های انار خوشگلم که با دستور های کامل شما پختم . کمی بادوم زمینی هم داخلش ریختم و انار کمی کمتر کردم.
فقط ی سوال این کوکی ها تا چند روز ماندگاری داره؟ به خاطر وجود انار میپرسم
ممنونم از آموزش های خوبتون

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 08 آذر 1398، 14:59

سلام عزیزم،
چه کوکی های خوشگلی و چه جعبه و عکس جذابی.
عزیزم همیشه وقتی میوه های تکه ای در دسر استفاده می شه سعی کنید از میوه های کال تر استفاده کنید که دوامش بیشتر باشه. این کوکی پنج روز در ظرف دربسته در یخچال قابل نگهداریه.

homa
سه شنبه، 30 آبان 1396، 04:07

شلام استاداین شیرینی یلدایی رو پختم ودوباره شب یلدادرست میکنم وتاپایان فصل انارهم درست میکنم استادبه غیر ازانار چه میوه های میتونیم جایگزین کنیم ازاینکه زجمت میکشیدوپاسخ میدین ممنون این هم عکس

homa
سه شنبه، 30 آبان 1396، 04:29

عذزخواهی میکنم تصویرکوکی چیبس شکلات رواشتباه فرستادم برای این پست تصاویرهردو شیرینی درپست کوکی چیبس شکلات هست  

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 30 آبان 1396، 13:31

هما جان عکسش رو در پست کوکی شکلاتی دیدم و مثل همیشه عالی شده بود، متاسفانه به جای انار فقط کشمش پلویی و میوه های خشک خرد شده قابل جایگزینیه.

شبنم انواریان
سه شنبه، 09 آذر 1395، 13:46
Hasti
جمعه، 14 آبان 1395، 11:06

سلام بهاره جون
عااللی بود و لذیذ
ممنونم

نظرات
Gitalish
دوشنبه، 13 آذر 1402، 17:54

سلام خانم وحید عزیز بجای سینی هایی ک پیشنهاد دادید، میشه از سینی سیلیکونی استفاده کرد؟ سینی سیلیکونی ماکارون

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 14 آذر 1402، 10:08

سلام عزیزم،
متوجه نشدم کدوم ها عکسش رو آپلود کنید لطفا

Gitalish
چهارشنبه، 15 آذر 1402، 13:15

عکسم آپلود نمیشه متاسفانه

Gitalish
چهارشنبه، 15 آذر 1402، 13:31

جیمیل کردم براتون🙏

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 15 آذر 1402، 16:44

عزیز دلم اون سینی نیست، اون مت سیلیکونیه، یعنی در واقع به جای کاغذ روغنی، در سینی می تونید از این مت سیلیکونی استفاده کنید که هم نچسبه هم چند بارمصرف، برای این شیرینی هم می شه استفاده کرد، ولی این مت رو باید روی سینی قرار بدید.

کوروش کبیر
پنجشنبه، 05 فروردين 1400، 07:35

سلام
من این کوکی خوشمزه رو چندین بار درست کردم.
با کشمش و گردو و فندق هم مزش عالی میشه
میخواستم خدمتتون عرض کنم که من از سینی پیرکس استفاده میکنم و کفش خیلی کم سبوس گندم میریزم بعد کوکیها رو میزارم روی سبوس. اینجوری به ظرف نمیچسبه و کمک میکنه فیبر کوکی ها هم زیاد بشه

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 05 فروردين 1400، 16:51

چه عالی نوش جونتون باشه

Sepids
چهارشنبه، 17 دی 1399، 15:31

سلام خانوم وحید. آیا ممکنه شکلات سفید رو از رسپی حذفی کرد؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 17 دی 1399، 19:32

بله عزیزم.

mehrsan
پنجشنبه، 24 بهمن 1398، 13:10

سلام خانم وحید. من این کوکی رو خییییلی دوست داشتم. خیلی خوشمزه، مخصوصا با دونه های انار توش خیلی جالب شده بود.
دستتون درد نکنه

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 24 بهمن 1398، 16:30

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم راضی بودید، نوش جونتون باشه

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
شیرینی مراکشی بلیغات
حلوة البليغة
شیرینی
سوهان عسلی
شیرینی
اسلایس تِرتِل
Pecan Turtle Cookie Bars
شیرینی
شیرینی مشهدی
شیرینی آلمانی
شیرینی
سابله دایموند
Diamant Sablé
شیرینی