کرینکل شکلاتی

بهاره وحید

کرینکل شکلاتی

کوکی شکلاتی ترک دار
سه شنبه، 20 اسفند 1398، 00:26   مشاهده: 8,845

کرینکل چیه؟
کرینکل شکلاتی Chocolate Crinkle Cookies، نوعی کوکی پرطرفدار، برای مناسبت هایی مثل کریسمسه که بافتی نرم، لطیف و ظاهری زیبا داره. در سال های اخیر، پخت کرینکل برای عید نوروز هم پرطرفدار شده و با توجه به طعم خوب و ماندگاری بالای این شیرینی، یادگیریش می تونه مفید باشه.
برای ایجاد فُرم زیبای تَرَک دار در این شیرینی،  با خمیر آماده شده گلوله های کوچکی درست می کنند، در پودر قند غلطانده و بعد در فر برای پخت قرار می دن. کوکی ها در فر بر اثر پف کردن باز شده و ظاهر زیبای دو رنگی به خودشون می گیرن. واژه کرینکل Crinkle  به معنی چروک یا چین خوردنه و این نام به دلیل نوع تغییر شکل کوکی ها در فر روی این شیرینی گذاشته شده. کوکی کرینکل Crinkle  انواع مختلفی داره که محبوب ترینشون شکلاتی، ردولوت، لیمویی، پرتقالیو بادوم زمینیه و هر کدوم دستور متفاوتی داره.

چرا کرینکل: 
کوکی کرینکل با ساده ترین مواد اولیه که در دسترس همگانه، به راحتی آماده میشه و با وجود نداشتن ماده ای خاص، بسیار خوش طعم و متفاوته. برای کرینکل شکلاتی دستورهای متنوعی وجود داره، بعضی با کره و بعضی با روغن مایع آماده میشه که نوع دوم ماندگارتر و به صرفه تره و برای عید، همچنین به عنوان کوکی کنار قهوه در کافه ها مناسبه. طعم کرینکل شکلاتی، به راحتی قابل تغییره و با اسانس پرتقال، اسانس نعنا و شکلات چیپسی متنوع می شه. 
 
نکات پخت کرینکل: 

مهم ترین نکته، در پخت کرینکل شکلاتی داشتن بافتی نرم و کیک مانند بعد از اتمام پخت و خنک شدن شیرینی هاست. اما اول ببینیم چرا پخت بیش از حد و خشک شدن این کوکی جزو اشکالات رایجه؟
مایه کوکی کرینکل غلظت و بافتی شبیه براونیز و در نتیجه نکات پخت مشترکی با این دسر داره. در کرینکل هم بعد از خارج کردن سینی شیرینی ها از فر، فرآیند پخت تا مدتی طولانی تر از باقی کوکی ها ادامه داره. برای داشتن کوکی های نرم، لطیف و از اون مهم تر خوش طعم، نباید اجازه بدیم پخت کوکی در فر کامل شه و سر زمان خاصی باید سینی رو از فر خارج کنیم. 

 • تشخیص زمان اتمام پخت: این رو بدونید که زمان گفته شده در تمامی دستورهای کوکی تقریبیه و با فر شما ممکنه دو تا سه دقیقه متفاوت باشه. متاسفانه در این دستور، همین دو تا سه دقیقه پخت بیشتر مساوی با خشک شدن کرینکل هاست، از طرفی زمان کمتر هم کوکی رو شُل و نپخته می کنه. برای رفع این مشکل، در اولین بار پخت کوکی مراحل زیر رو اجرا کنید: 

 •  ابتدا فقط دو عدد کوکی رو در فر قرار بدید و بعد از اتمام زمان گفته شده در دستور(مثلا ده دقیقه) سینی رو خارج کنید. در اتمام زمان پخت، بافت دور کوکی ها باید کاملا خشک و پخته شده و وسط کرینکل ها حالت مذاب داشته باشه و ترک های ریز و درشتی روی کوکی ها دیده شه. 
 • حالا فر رو خاموش کنید و اجازه بدید کوکی ها خنک شن.
 •  اگر کوکی ها بعد از خنک شدن، بافتی نرم و یکدست داشتند، یعنی زمان پخت صحیحه و باقی کوکی ها رو با همین زمان بپزید. اگر کوکی ها خشک شدند، زمان رو فقط دو دقیقه کمتر کنید و مجدد دو کوکی رو در فر قرار بدید و نتیجه رو آزمایش کنید . 
 • اگر بعد از خنک شدن، هنوز کوکی حالت شُل داشت، مجدد دو کوکی رو این بار با دو دقیقه زمان بیشتر تِست کنید. خوشبختانه این روش فقط برای بار اول پخت کوکی لازمه و از دفعات بعد زمان بدست آورده رو اجرا خواهید کرد. 

 • دمای فر: روش پختن دو کوکی برای یافتن زمان صحیح پخت، فقط در صورتی موثره که دمای فر دقیق باشه. برای اطمینان از دمای فر از دماسنج فر جنس خوب استفاده کنید. کم بودن دمای فر باعث پهن شدن شیرینی ها و زیاد بودن دمای فر ترک های عمیق روی کوکی ها ایجاد کرده و باعث خشک شدن می شه. 
 
 • خمیر کوکی کرینکل: 
کرینکل خمیری شل تر از باقی کوکی ها و به همین دلیل استراحتی طولانی تری در یخچال داره. درسته که کار کردن با خمیر شل کمی سخته ولی نتیجه این غلظتِ کم، بافتی عالی و منحصر به فرده. حین کار با خمیر کرینکل نکات زیر باید رعایت شه: 
 • این خمیر با وجود غلظت کم، بعد از اتمام استراحت به راحتی در دست گلوله می شه و کوکی فُرم می گیره، اما باز چسبندگی خیلی کمی داره، به همین دلیل بعد از فرم دادن هر ده کوکی، حتما باید دست ها رو شُست.
 • برای گلوله کردن خمیر کوکی، ابتدا نیمی از خمیر رو از یخچال خارج کرده، گلوله کنید و بعد نیم دیگه رو فُرم بدید، تا دمای محیط خمیر رو شُل نکنه و کار باهاش راحت باشه.
 • در صورتیکه پودر کاکائو مرغوب نباشه و ناخالصی داشته باشه شُلی خمیر بیش از حد خواهد بود و خمیر حتی بعد از استراحت قابل فرم دادن نیست. در صورتیکه بعد از اتمام استراحت خمیر به قدری شل بود که قابل گلوله کردن نبود، به اون یک تا دو قاشق غذاخوری آرد اضافه کنید. 

منبع: https://preppykitchen.com/chocolate-crinkle-cookies/

مواد اولیه: 

پودر کاکائو: یک دوم پیمانه (50 گرم) 
شکر: سه چهارم پیمانه (150 گرم)
روغن مایع: یک چهارم پیمانه (60 میل)
تخم مرغ: دو عدد ( هم دمای محیط)
وانیل: یک چهارم قاشق چایخوری
آرد: یک پیمانه
بیکینگ پودر: یک قاشق چایخوری
نمک: یک هشتم قاشق چایخوری
پودر قند: یک دوم پیمانه (برای غلطاندن)

مواد لازم رو  آماده کنید و روی میز کار بذارید. برای اطلاع از نحوه صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید، این رو بدونید که برای اندازه گیری مواد اولیه باید از "پیمانه ها و قاشق های استاندارد شیرینی پزی" استفاده کنید. 
 • برای اندازه گیری آرد، ظرف یا پاکت آرد رو با قاشق هم بزنید، پیمانه ها رو با قاشق پر کنید و سر پیمانه رو صاف کنید. آرد اندازه گیری شده رو حتما دو بار الک کنید. 

 • هر نوع روغن مایع بی طعم و بو (کانولا، ذرت و آفتابگردان...) برای این کوکی مناسبه. استفاده از روغن های طعم دار مثل هسته انگور، زیتون ... پیشنهاد نمی شه، همچنین به کار بردن روغن مخصوص سرخ کردنی به هیچ وجه جایز نیست. 

 • پودر قند برای غلطوندن کرینکل ها قبل از پخته و باید از الک ریز رد شه. در صورت زندگی در نواحی مرطوب و شرجی، ابتدا پودر قند رو یک دور آسیاب و بعد از الک ریز رد کنید. 

 • برای این دستور، بهتره از شکرِ سفیدِ دونه ریز استفاده کنید.اگر شکر دونه ریز ندارید، شکر معمولی رو بعد از اندازه گیری در آسیاب برقی یا غذاساز بریزید و فقط دو پالس بزنید. این رو بدونید که با این روش، دونه های شکر به صورت یکدست ریز نمی شن ولی این ریز و درشتی مشکلی ایجاد نمی کنه، پس به هیچ وجه بیش از این شکر رو آسیاب نکنید چون تبدیل به پودر قند می شه که نقش متفاوتی در شیرینی پزی داره. آرد رو بعد از اندازه گیری الک کنید و در کاسه ای بریزید. بیکینگ پودر و نمک رو به آرد اضافه کرده و مواد خشک رو خوب با ویسک مخلوط کنید. در انتها یک دور همه مواد خشک رو با هم الک کنید. شکر و روغن مایع رو در کاسه تمیزی بریزید و با دور متوسط همزن به مدت دو تا سه دقیقه بزنید، در انتها مواد بافتی به شکل برف پیدا می کنه. پودر کاکائو رو الک کرده و بعد به مواد اضافه کنید. خوبه بدونید که ترتیب اضافه کردن مواد، با توجه به بافت و شکل نهایی توسط طراح دستور انتخاب می شه. در این دستور هم برای به دست آوردن بافتی شبیه به براونیز و رنگ تیره، دقیقا به همون شیوه ابتدا چربی، شکر و پودر کاکائو با هم زده و بعد تخم مرغ ها اضافه می شن. تخم مرغ ها رو دونه دونه اضافه کرده و در انتها وانیل رو با مواد مخلوط کنید. بعد از اضافه کردن هر تخم مرغ یک دقیقه مواد رو با سرعت تند همزن برقی بزنید تا کاملا یکدست شه. بین کار حتما همزن رو خاموش و مواد رو با لیسک دورگیری کنید. در انتها غلظت مواد به شکل زیر درمیاد. آرد رو در دو قسمت اضافه و با کندترین دور همزن فقط در حدی که رگه های آرد دیده نشه هم بزنید.بعد از مخلوط کردن آرد، روی کاسه رو محافظ غذا کشیده و خمیر کوکی رو حداقل 6 ساعت تا یک روز در یخچال استراحت بدید. بعد از اتمام استراحت، سینی شیرینی پزی رو کاغذ روغنی، ورق نسوز یا مت سیلیکونی بندازید. در پخت این شیرینی بهتره از سینی شیرینی پزی یا سینی رولت رنگ روشن استفاده شه. 
حالا از خمیر گلوله های دوازده گرمی بردارید و با فاصله روی سینی بچینید. بعد از گلوله کردن خمیر، سینی کوکی ها رو یک ساعت در یخچال استراحت بدید.بعد از پایان استراحت، پودر قند رو در کاسه ای ریخته و کوکی ها رو دونه دونه در پودر قند بغلطونید. 
فر رو روی 180 درجه سانتی گراد، معادل 350 درجه فارنهایت یا درجه 4 فر روشن کنید تا گرم شه. تا گرم شدنِ فر، سینی کوکی رو در یخچال استراحت بدید (حدود ده دقیقه). کوکی ها رو ده تا دوازده دقیقه بپزید، در پایان پخت دور کوکی ها کاملا گرفته ولی وسط حالت مذاب داره و ظاهر کوکی ترک خورده. سینی رو روی توری بذارید و تا خنک شدن کامل دست نزنید. رویه شیرینی خشک و ترک دار و بافت داخل کوکی ها نرم و لطیفه. 

 

فریز کردن کوکی: 
بهترین زمان فریز کردن کوکی های کره ای قبل از پخته. با روش زیر کوکی فریز شده تازگی خودش رو حفظ می کنه و حس کهنگی نداره.
اگر قصد فریز کردن شیرینی رو دارید، بعد از گلوله کردن خمیر، روی یک سینی یا تخته، یک نایلون یا تکه ای سلفون گذاشته، تعداد کوکی های مورد نظر رو روی اون بچینید و بعد سینی رو در فریزر قرار بدید. بعد از چهار ساعت کوکی های فریز شده رو از روی سینی یا تخته برداشته در زیپ کیپ کنار هم بچینید و روش رو تاریخ بزنید، کوکی ها تا یک ماه در فریزر قابل نگهدارین.
برای استفاده از کرینکل های فریز شده، زیپ کیپ رو از فریزر خارج کنید و سی دقیقه در دمای محیط بذارید. حالا کوکی ها رو در پودر قند بغلطونید، روی سینی بچینید و طبق دستور بپزید. کوکی کرینکل به مدت یک هفته تا ده روز در ظرف دربسته ماندگاره. کوکی ها در صورت خنک بودن، در دمای محیط و در فصل گرما در یخچال باید نگهداری شن.توجه: کپی برداری از مطالب وبسایت با ذکر منبع بلامانع می باشد. ذکر منبع به معنی نوشتن آدرس کامل وبسایت (https://spbaking.com/) یا آدرس کامل کانال تلگرام (https://t.me/spoonfeedbaking) یا تگ کردن صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/sp.baking/ است. 

دستپخت های همراهان سایت
طناز
دوشنبه، 07 مهر 1399، 13:36

سلام بهاره جان ممنون از  رسمی های خوبتون
.  بهاره جان موقع ای که کوکی ها رو آماده می کنیم می شه دستمان رو خیس کنیم تا کوکی به دست نچسبه؟  واینکه  پف کوکی من بعد از فر در اومدن خوابید علتش چیه ؟ و اینکه من فر برقی دارم برای پخت کیک می دونم کدوم حالت رو انتخاب کنم برای کوکی هم همون خوبه ؟ ( مثل پنکه داخل دایره )
و چون کیک هایی که شما گفتید ۱۸۰ درجه من روی ۱۶۷ می زارم خوب می شه الان هم ۱۶۷ گذاشتم چون فر برقی هست ،
خیلی ممنون می شم راهنمایی بفرمائید

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 07 مهر 1399، 21:25

سلام عزیزم،
برای درست کردن کوکی اگر خنک باشه نیازی به مرطوب کردن دست ها نیست و نباید بچسبه ولی اگر براتون راحت تره مرطوب کردن دست مشکلی ایجاد نمی کنه.
کوکی رو روی حالت کانوکشن (فن که دورش دایرست) با ده درجه کمتر بپزید.
اگر پف کوکی بعد از در آوردن از فر خوابیده یعنی مدت بیشتری برای پخت نیاز داشته دقت داشته باشید که زمان گفته شده در دستورها تقریبیه و دو دقیقه می تونه متغیر باشه

طناز
سه شنبه، 08 مهر 1399، 00:22

ممنون از شما دوباره امتحان می کنم

مهری مصدقی
پنجشنبه، 06 شهریور 1399، 15:04

سلام بهاره جون .کوکی های من خیلی خوب و خوشمزه میشن .فقط اشکالی که داره اینه که وقتی از فر درمیارم پفش میخوابه و وسطش کمی فرو میره و از حالت نیمدایره به حالت تخت درمیاد .من فر گازی دارم و در دمای ۱۸۰درجه بمدت ۱۴ دقیقه می پزم .

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 06 شهریور 1399، 16:57

سلام مهری جان،
اگر دماسنج فر دارید و از دقت فر مطمئنید، زمان رو دو تا سه دقیقه بیشتر کنید ولی احتمالا دمای فرتون کمه

مهری مصدقی
پنجشنبه، 06 شهریور 1399، 20:52

بهاره جونم ممنون از پاسخگویی و صبر ودقت شما .من دماسنج پرستیژ گرفتم و دمای فر درسته .ممکنه به خاطر وزن کوکی هام باشه ؟چون ۴۵ گرمی درست کردم ،باید زمان پخت رو زیادتر کنم ؟

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 06 شهریور 1399، 23:18

چرا انقدر بزرگ؟ برای این وزن باید زمان رو بیشتر کنید که کیفیت کوکی رو پایین میاره

zohreh74
يکشنبه، 02 شهریور 1399، 00:28

سلام بهاره جان اینم از کوکی من با بافت نرم و لطیف ممنون از این رسپی عالی

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 02 شهریور 1399، 09:51

سلام عزیزم،
کوکی هاتون بی نقص و عالی و خوش آب و رنگ شدن واقعا آفرین بهتون و ممنون از عکس

Nooshin
چهارشنبه، 01 مرداد 1399، 16:04

سلام بهاره خانوم عزیز،با تشکر از رسپی فوق العاده شما تونستم ی کوکی عالی درست کنم،واقعا ممنونم.

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 01 مرداد 1399، 18:18

سلام نوشین جان،
مرسی از خودتون که انقدر عالی و بی نقص درست کردید. آفرین و ممنون از عکس

Pegahgh69
دوشنبه، 23 تیر 1399، 18:17

عزیزدلم بلاخره درست شد البته خیلیاش پهن شد ولی بلاخره دستم اومد داخل سولاردوم درست کردم . طعمش عالی یک دنیا تشکر به خاطر رسپی دقیقتون عزیزم

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 23 تیر 1399، 18:56

شرمنده عزیزم نتونستم کمک کنم، خوشحالم خودتون درآوردید و موفق شدید نوش جونتون باشه عزیزم و ممنون از عکس

Pegahgh69
چهارشنبه، 25 تیر 1399، 17:36

دشمنتون شرمنده ممنون از شما برای همه چیز

Sevda
دوشنبه، 02 تیر 1399، 11:58

با تلاش زیاد موفق شدم

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 02 تیر 1399، 13:46

چقدر عالی عزیزم، خوشحالم زحماتتون نتیجه داد.
نوش جونتون و ممنون از عکس

Gitalish
جمعه، 09 خرداد 1399، 00:06

طعمش فوق العاده شد همه عاشقش شدن مرسی ازتون

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 09 خرداد 1399، 08:23

سلام عزیزم،
چقدر خوشحالم که دوست داشتید، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

Nrgs.nb
دوشنبه، 05 خرداد 1399، 18:12

سلام خیلی عالی شدن مرسییی

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 05 خرداد 1399، 18:27

سلام عزیزم،
خیلی خوشحالم که راضی بودید، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

Sevda
يکشنبه، 01 تیر 1399، 16:27

خمیر کرینگل من بعد۶ ساعت هنوز به دست میچسبه ،فقط تا۲ قاشق مجازم بهش ارد اضافه کنم؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 01 تیر 1399، 21:23

تا 4 قاشق می تونید ولی ممکنه خشک شه دو قاشق اضافه کردید باز میچسبه؟

mery
دوشنبه، 05 خرداد 1399، 09:16

من به جای روغن از کره استفاده کردم ...
این شیرینی خیلی خوشمزه است

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 05 خرداد 1399، 10:38

سلام عزیزم،
کار خوبی کردید، کره سالم تر و خوشمزه تره، شیرینی هاتون هم عالی شدن نوش جونتون و ممنون از عکس

مریم صفری
جمعه، 12 ارديبهشت 1399، 15:54

سلام بهاره جون..مثل همیشه یک شیرینی خوشمزه...ممنون از زحمات شما

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 12 ارديبهشت 1399، 16:26

سلام مریم جون،
چقدر عالی و حرفه ای در آوردید واقعا آفرین بهتون و ممنون از عکس زیباتون

Zahra kiani
جمعه، 29 فروردين 1399، 22:21

با سولاردوم درست کردم

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 29 فروردين 1399، 23:09

سلام زهرا جان،
ظاهرش که بسیار عالیه نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

Pegahgh69
دوشنبه، 23 تیر 1399، 03:01

عزیزم منم با سولاردوم درست کردم دوتاشو پهن شد وا رفت انگار میشه درجه شو بگی بهم من با کانکشن ۱۸۰ درست کردم و ده دقیقه زمان پخت دادم

Zahra kiani
شنبه، 04 مرداد 1399، 22:29

سلام عزیزم.ببخشید من الان دیدم سوال شمارو.واقعا عذرخواهی میکنم ولی دیدم که درست کردید و خداروشکر خیلی هم خوب شده بود.

Zahra kiani
يکشنبه، 05 مرداد 1399، 13:43

سلام بهاره جان.ممنون از شما با آموزشهای فوق العاده تان.یه سوال داشتم.میتونم مرحله ۲ و ۳ را باهم انجام بدم.یعنی بعد از ۶ساعت استراحت ،خمیر را که گرد کردم داخل پودر قند بزنم و بگذارم یک ساعت استراحت بکنه و بعد داخل فر ؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 05 مرداد 1399، 22:56

بهتره این کار رو نکنید چون پودر قند در مدت زمان استراحت جذب شیرینی ها می شه و زیباییش از دست میره.

Zahra kiani
دوشنبه، 06 مرداد 1399، 00:23

ممنون از راهنماییتون عزیزم.

Negar77
پنجشنبه، 28 فروردين 1399، 12:42

کرینکل شکلاتی با طعم و بافت عالی ممنونم از رسپی عالیتون

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 28 فروردين 1399، 13:59

سلام عزیزم،
خوشحالم که راضی بودید، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

Nargesi
پنجشنبه، 28 فروردين 1399، 08:35
بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 28 فروردين 1399، 09:30

عالیه عزیزم،
واقعا آفرین بهتون و ممنون از عکس

س.پاکدامن
جمعه، 22 فروردين 1399، 01:32
بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 22 فروردين 1399، 09:16

سلام عزیزم،
شیرینی هاتون عالی شدن، چه عکس زیبایی هم گرفتید آفرین به شما و ممنون از عکس

مهدیه نوایی
چهارشنبه، 20 فروردين 1399، 22:01

ممنونم بهاره جان
عالی شد

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 20 فروردين 1399، 23:48

عجب کرینکلی درست کردید عزیزم خیلی خیلی خوشحالم که راضی بودید.
نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

Faezekosar
سه شنبه، 19 فروردين 1399، 20:18

سلام بهاره جان. خسته نباشین.ممنون از رسپی خوشمزه.من اینو دوبار درست کردم.
بار اول که همونطور که شما حدس زدین آرد زیاد بود و با کنترل پیمانه ها متوجه شدم که غیر استاندارد بوده ولی بازم بد نشد
و بار دوم با اندازه گیری وزنی درست کردم ،لطیفتر شد
چند تا سوال:
۱. بار دوم هم برای من هم زدن با همزن امکان پذیر نبود و با لیسک مخلوط کردم.(من از سر خمیرگیر همزن استفاده نکردم البته.) آیا جنس آرد یا کاکائو مشکل داره؟(کاکائو فرمند بوده و آردم آرد سفید تک ماکارون)
۲. استراحت تو یخچال بعد از گلوله کردن فقط دلیلش گرفتن شلی خمیره؟یا دلیل دیگه ای داره؟من هردوبار این استراحت رو حذف کردم  چون خمیرم اونقدر شل نبود
۳.من بقیه خمیر رو گذاشتم فریزر ولی بعد ۴ ساعت موقع برداشتن دستم کاکائویی میشد.واسه همین دوباره گذاشتم فریزر تا ببشتر بمونه و بعد بذارم تو زیپ کیپ.کارم درسته یا نه؟
۴. آیا هر چه لایه بیرونی کوکی که خشکه نازکتر باشه،به نتیجه رسپی نزدیکتره؟
ممنونم‌ازتون که با صبر و حوصله به سوالاتمون جواب میدین
-عکس مربوط به دفعه اوله که درست کردم

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 19 فروردين 1399، 21:09

1. سلام عزیزم من دقیقا از پودر کاکائوی فرمند استفاده کردم و نمی دونم چرا مال شما اینطوری می شه.
2. استراحت فقط برای گرفتن شُلی نیست و برای طعم گرفتن خمیر هم هست و نباید حذف شه.
3. کارتون درست بوده ولی همون موقع هم میذاشتید مشکلی پیش نمیومد.
4. لایه بیرونی باید خشک و لایه داخلی نرم باشه. .بسته به میزان موندن در فر لایه بیرونی  می تونه ضخیم یا نازک باشه و اگر نرمی داخل بافت حفظ شده میزان ضخامت مهم نیست.

Faezekosar
چهارشنبه، 20 فروردين 1399، 12:11

خیلی ممنون از پاسخها بهاره جون

Zahra_mt
شنبه، 16 فروردين 1399، 00:31

منم درست کردم و خیلی خوب شد مرسی

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 16 فروردين 1399، 09:34

سلام عزیزم،
خییلی خوشحالم که راضی بودید، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

Elham rezaee
چهارشنبه، 13 فروردين 1399، 20:34

ممنون بهاره جون از این دستور رسپی خوشمزه و عالی

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 13 فروردين 1399، 20:55

سلام عزیزم،
آفرین بهتون که این کوکی قلق دار رو درست کردید واقعا عالیه.
نوش جونتون و ممنون از عکس

فائزهبانو
سه شنبه، 12 فروردين 1399، 13:17

سلام و درود بهاره جان
اول از همه باید بازم تشکر جانانه کنم از رسپی های خوبی که لطف میکنی و باهامون به اشتراک میذاری و اخلاق خوب و مناعت طبعت...
بهاره جان من در طی درست کردن این کوکی جانانه به چنتا مشکل برخوردم
اول اینکه خمیر منم چسبندگی و کش آمدن خیلی زیادی داشت با وجودی که آرد هم دوباره بهش اضافه کردم اما خیلی سخت و سفت میشد همش زد
دومین مشکلم هم وقتی بود که گلوله هارو روی کاغذ روغنی گذاشتم تا برن برای استراحت دوم تو یخچال،اما به کاغذ چسبیدن، آیا باید قبلش چرب میکردم کاغذ رو تا بهش نچسبن؟
در آخر باید بگم از نتیجه بسیار بسیار راضی بودم و خیلی طعم و بافت لذت بخشی داشت

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 12 فروردين 1399، 13:54

سلام عزیزم،
اول از همه کرینکل ها نوش جونتون باشه و خییلی خوشحالم با وجود اذیت هایی که شدید لااقل از نتیجه راضی بودید.
هر دو ایرادی که گفتید از جنس پودر کاکائوتون بوده که بافت مناسب رو نداشته، چسبندگی و غلظت بیش از حد ایجاد کرده. راه حلش اینه که باید باز هم آرد اضافه می کردید. نیازی به چرب کردن سینی هم نبوده، فقط دو قاشق دیگه هم آرد نیاز داشته.

مهدیه نوایی
دوشنبه، 11 فروردين 1399، 12:47

با سلام و احترام و تبریک سال نو
این کرینکل رو پختم، طعمش عالی بود ولی بعداز اینکه از فر با دمای۱۸۰ درجه ۱۲ دقیقه درآوردم پفش خوابید و بعد از یک ساعت مثل سنگ سفت شد، محبت میفرمایید علت را توضیح دهید

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 11 فروردين 1399، 13:34

سلام عزیزم،
همیشه برای کوکی های حساس ابتدا دو عدد کوکی رو بپزید، نتیجه رو ببینید و بعد کل سینی رو بذارید. دمای فرتون رو باید ده درجه کم کنید تا پخت به آرومی کامل شه و هم سفت نشه و هم پف نخوابه.

Faezekosar
يکشنبه، 10 فروردين 1399، 14:26

خسته نبتشید بهاره جان. کدوم یک ازین روغنهای مایع بهتره برای این شیرینی؟روی هردو نوشته مخصوص پخت و پز و سالاد(ننوشته مخصوص سرخ کردن)

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 10 فروردين 1399، 17:38

فرق خاصی ندارن و هر دو قابل استفاده هستند، می خواید روغن اویلا رو استفاده کنید.

Faezekosar
يکشنبه، 10 فروردين 1399، 21:54

متشکرم

Faezekosar
چهارشنبه، 13 فروردين 1399، 23:20

بهاره جان؛ غلظت خمیر باید چجوری باشه؟خمیر من خیلی خیلی سفت بود طوریکه همزن نمیتونست همش بزنه و با لیسک هم به سختی هم‌میخورد.من برای اینکه چسبندگیش کم شه ۱قاشق ارد زدم که چسبندگیش بهتر شد و موقع گلوله کردن بدست نمیچسبید ولی خمیر خیلی سنگین شده .لطفا در مورد غلظت خمیر بدست امده و چسبندگیش راهنمایی کنین.خیلی ممنون از لطفتون

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 13 فروردين 1399، 23:47

سلام عزیزم،
غلظت خمیر به شکلیه که هر ده تا که گلوله می کنید، دستتون خمیری می شه و باید بشورید و با لیسک با کمی سختی هم می خوره. اگر براونیز درست کرده باشید دو درجه از مایه براونیز سفت تره. پودر کاکائوی شما نیازی به آرد اضافی نداشته و به نظرم نباید اضافه می کردید.

آذر دخت
شنبه، 09 فروردين 1399، 04:16

سلام بهاره خانوم دستور پخت کرینکل حرف نداشت عالی بود بسیار ممنون

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 09 فروردين 1399، 08:35

سلام عزیزم،
قطعا خوشمزگی ها از هنر خودتونه واقعا آفرین بهتون
نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

مژگان پورقنبری
جمعه، 08 فروردين 1399، 12:25

سلام بهاره عزیزم.من دیروز خمیر این شیرینی رو آماده کردم. امروز پختم. ممنون از رسپی کاملت
نظرت خیلی برام مهم.

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 08 فروردين 1399، 17:11

سلام مژگان جون،
عزیزم ظاهرش که خیییلی عالی شده، اگر داخلش هم لطیفه یعنی هیییچ مشکلی نداره.
خسته نباشید عزیزم و ممنون از عکس

homa
پنجشنبه، 07 فروردين 1399، 17:38

سلام استادعزیزم سال نوکورونایی شمامبارک البته این عیدقدیما اسمش نوروز بودبس که این اسم کروناهرلحظه مشنویم ومیگسم انگارسالهاست میشناسیمش امیدوارم هرچه زودتربره ودیگه برنگرده درست کردن این شیرینی جذاب خوشگل منوخیلی خوشحال کرد وحالموخیلی خیلی خوب کرداهمواره ازشماسپاسگزارم این هم عکس

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 07 فروردين 1399، 17:58

سلام هما جون هنرمند،
سال نو. شما هم مبارک باشه امیدوارم این بلا از سر همه دنیا رفع شه.
عزیزم شیرینی هاتون مثل همیشه عالی و بی نقصن نوش جونتون و ممنون از عکس

رکسانا
پنجشنبه، 07 فروردين 1399، 02:00

سلام بهاره جان . سال نو مبارک ‌.ممنون از توضیحات مثل همیشه کامل و دقیق ‌حاصل خیلی خوشمزه آن

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 07 فروردين 1399، 08:56

سلام عزیزم،
سال نو شما هم مبارک باشه واقعا عالی و شیک درست کردید، نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

reza30260
چهارشنبه، 06 فروردين 1399، 19:38

سلام
یه پسر هفده ساله ام
خیلی ممنون برای سایت خوبتون و اینکه همه چی رو کامل توضیح میدین
مایه اش خیلی چسبنده شده بود آیا آردش کم بود؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 06 فروردين 1399، 20:31

سلام عزیزم،
واقعا آفرین بهتون، اگر مایه بسیار شله مجازید دو تا چهار قاشق غذاخوری آرد به مواد اضافه کنید. به نظر من که همین هم عالی شده نوش جونتون باشه و ممنون از عکس

Mona A
سه شنبه، 05 فروردين 1399، 21:40

سلام عزیزم سال نو مبارک اینم شیرینی های من فقط ۱ سوال داشتم من موقع پخت تو فر خیلی خوب پف می کنه ولی میاد خنک بشه پفش می خوابه دلیلش چیه از نظر بقیه موارد مثل طعم و زمان پخت مشکلی نیست میشه راهنماییم کنید در ضمن من چون کانوکشن رو تا ۲ دقیقه قبل از اتمام ۱۰ دقیقه روشن می کنم دمای فرم میشه ۲۰۰ ولی سفت و خشک نمیشه.ممنون

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 05 فروردين 1399، 22:17

سلام عزیزم،
خوابیدن پف به دلیل پخت ناکامله، ده درجه دما رو کم کنید و زمان رو دو دقیقه بیشتر کنید.

Mona A
سه شنبه، 05 فروردين 1399، 22:54

یعنی عزیزم ۲۰۰ درجه بشه ۱۹۰ و ۱۰ دقیقه بشه ۱۲ با کانوکشن؟؟؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 06 فروردين 1399، 09:01

دویست درجه دمای پخت نونه نه کوکی، حتما دما رو پایین بیارید همون 180 نهایتا 190 بذارید و زمان رو بکنید 12 دقیقه. دمای زیاد پف کاذب می ده که خب بعد از بیرون آوردن می خوابه

Mona A
چهارشنبه، 06 فروردين 1399، 17:39

ممنون عزیزم

fafasoli
دوشنبه، 04 فروردين 1399، 10:22

سلام بهار جون اینم شیرینی های من فقط نمیدونم چرا خیلی ترک نخورد روش (مرسی از رسپی فوق العادتون)

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 04 فروردين 1399، 12:27

سلام عزیزم،
دمای فرتون کم بوده اگر دماسنج ندارید حتما تهیه کنید، اگر هم دارید دما رو این بار ده درجه بالاتر بذارید. اگرر داخلش نپخته زمان هم کم بوده در غیراینصورت مشکل فقط از دماست.

فاطمه زهرا
شنبه، 02 فروردين 1399، 20:09

سلام.
اول از همه ممنونم از سایت خوبتون.
این رسپی خیلی عالی بود و بافت توش هم خیلی خوبه خیلی دوست داشتم. فقط یه سوالی دارم. طعم کاکائوش یه کم برای من زیاد بود و کمی تلخ بود. مثلا اگه میزان پودر کاکائو رو نصف کنم مشکلی پیش نمیاد؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 02 فروردين 1399، 20:34

سلام عزیزم،
چقدر کرینکل هاتون عالی شدن نوش جونتون و ممنون از عکس.
می تونید شکر رو یک پیمانه بریزید و پودر کاکائو رو دو قاشق غذاخوری کم کنید و به جاش دو قاشق غذاخوری آرد بریزید.

زهرا فروزان
جمعه، 01 فروردين 1399، 02:01

سلام عزیزم.سال نو مبارک.اینم از شیرینی خوشمزه من و ممنون از رسپی

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 01 فروردين 1399، 10:27

سلام عزیزم،
عجب کرینکل خوشگلی واقعا آفرین بهتون.

شيرين
پنجشنبه، 29 اسفند 1398، 03:24

اينم از آخرين شيريني امسال
اينم فوق العاااااده بووووود
ممنون بابت همه ي زحمت هايي كه بهتون دادم و بي دريغ هميشه بهم لطف داشتيد

بهاره وحید
نویسنده
پنجشنبه، 29 اسفند 1398، 10:16

سلام عزیزم،
خییییلی خوشحالم که تونستید امسال شیرینی های خودتون رو درست کنید، نوش جونتون باشه و امیدوارم سال خوبی داشته باشید.

شيرين
پنجشنبه، 29 اسفند 1398، 19:48

خيلي ممنونم عزيزم
انشاا... كه شما هم سالي پر از خرسندي سلامتي و روزي داشته باشيد

Saeideh_mt
چهارشنبه، 28 اسفند 1398، 16:53

سلام بهاره جان
ممنون از رسپی عالی و توضیحات دقیق شما

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 28 اسفند 1398، 17:32

سلام عزیزم،
ممنون از خودت که زحمت کشیدی و به این قشنگی کوکی رو درست کردی واقعا عالین
نوش جون و ممنون از عکس

یاسمن ۲
سه شنبه، 27 اسفند 1398، 23:12

اینم از کوکی من. بهاره جون بابت رسپی کامل و خوشمزتون ممنون

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 27 اسفند 1398، 23:37

سلام عزیزم،
چقدر خوشگل شدن واقعا آفرین بهتون و ممنون از عکس زیباتون

Parivash
سه شنبه، 27 اسفند 1398، 12:14

سلام بهاره جان. وقتتون بخیر.
عزیزم، من کرینکل درست کردم دو تا ایراد داشتم. موقع گلوله کردن چسبناک و کشدار بود و هم اینکه پهن میشد. مجبور شدم بعد از یک روز استراحت در یخچال، دوباره یک ساعت توی فریزر بذارم ولی باز هم بعد از یکی دو دقیقه پهن میشد و اصلا ترک نخورد.میشه لطفا دلیلش رو بفرمایید.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 27 اسفند 1398، 14:11

سلام عزیزم،
بسته به جنس آرد ممکنه نیاز به اضافه کردن آرد باشه باید بهش همونطور که در دستور نوشتم آرد اضافه می کردید، تا منسجم شه بعد گلوله می کردید و باقی مراحل.
پهن شدن هم می تونه مال عدم انسجام باشه یا می تونه از سینی فر نامناسب و یا دمای کم فر باشه.

Janan
شنبه، 24 اسفند 1398، 17:07

سلام بهاره جان من درست کردم. ازتون ممنونم میشه شکلات چیپسی هم بریزیم و دیگه تو پودر قند نغلطونیم؟چرااینجوری نوشتم
بااینکه تو دستور پودر کاکائو نزنیم و شکلات چیپسی بریزیم و پودر قند هم نزنیم آخرش؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 24 اسفند 1398، 18:21

سلام عزیزم،
چققققدر خوشگل شدن کیییف کردم. واقعا آفرین
پودر کاکائو قابل حذف نیست. شکلات چیپسی می تونید اضافه کنید. پودر قند قابل حذفه ولی دیگه کرینکل نمی شه می شه کوکی شکلاتی.

نظرات
آندیا
شنبه، 05 مهر 1399، 14:43

سلام استاد میشه برای پخت این کوکی و بقیه شیرینی ها درجه حرارت و زمان مورد نیاز در توستر رو عرض کنید من توستر دارم اما چون در اکثر دستورات پخت درجه بر اساس فر گفته شده نمیدونم چطوری خیلی از شیرینی هارو درست کنم ممنون از راهنماییتون

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 05 مهر 1399، 18:36

سلام عزیزم،
بر اساس سایز توسترتون باید ده تا پونزده درجه از دما کم کنید. علت اینکه دما برای توسترها گفته نمی شه اینه که تغییر دمای استانداردی براشون وجود نداره و بر اساس مارک و لیتر بین ده تا بیست درجه باید کم شه. شما از اگر توستر بزرگه ده درجه اگر کوچیکه یک بار پونزده و یک بار بیست درجه کم کنید تا دستتون بیاد.

Pegahgh69
يکشنبه، 22 تیر 1399، 23:58

سلام بهاره جان عزیزم من درست کردم دوتاشو تست کردم توی سولاردوم کانوکشن ۱۸۰ زمان ده دقیقه اما به شدت پهن شد انگار وا رفت میشه علتشو بگید بقیشو درست کنم

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 23 تیر 1399، 09:40

سلام عزیزم،
پیش گرمایش رو انجام داده بودید، یعنی کوکی رو در فر داغ گذاشتید؟

Pegahgh69
دوشنبه، 23 تیر 1399، 14:13

بله عزیزم ده دقیقه پیش گرمایش گذاشتم شکل خمیر و مواد و همه چیز طبق دستور شماس حتی بیرونشم تقریبا خشک بوود و داخلش موذاب بود اما پهن شدن انگار وا رفتن

Tinaneku
يکشنبه، 07 ارديبهشت 1399، 20:03

سلام خانم جان..اگر کوکی ها رو توی سینی خود فر درست کنم مشکلی پیش میاد؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 07 ارديبهشت 1399، 20:11

سلام عزیزم،
بله ته شیرینی ها می سوزه.

bahareh_brr
چهارشنبه، 03 ارديبهشت 1399، 20:10

سلام عزیزم خیلی ممنون از سایت خوبتون..ببخشید میشه بجای شکرسفید از شکرقهوه ای استفاده بکنیم؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 03 ارديبهشت 1399، 21:12

بهتره جایگزین نشه، شکر قهوه ای رطوبت بیشتری داره، هم بافت رو نرم تر می کنه هم ظاهر رو کمی تغییر میده ولی شیرینی ها خراب نمی شن.

Zahra kiani
جمعه، 29 فروردين 1399، 22:15

سلام خدمت بهاره جون.
من این رسپی را درست کردم و بی نهایت به همراه خانواده لذت بردیم.باتشکر

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 03 ارديبهشت 1399، 21:11

سلام زهرا جان،
خیلی خوشحالم که راضی بودید، نوش جونتون باشه عزیزم

س.پاکدامن
جمعه، 22 فروردين 1399، 01:20

سلام خانم وحید
رسپیهای شما واقعا دقیق و عالی هستن. پختن کیک یا شیرینی با این روش واقعا لذت بخشه. به خصوص برای من خیلی جالب و هیجان انگیره که تاریخچه هر شیرینی، دلیل نامگذاری و اینکه اولین بار مردم کدوم کشور اونو تهیه کردن رو بدونم.
 کاملا مشهوده که شما چه علاقه و عشقی در تهیه یک شیرینی دارید و اون رو به ما منتقل میکنید. متشکرم

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 22 فروردين 1399، 09:16

سلام عزیزم،
واقعا ممنون از پیام پر مهر و محبتتون خیلی خوشحالم سایت براتون مفیده. امیدوارم در کنار شما عزیزان روند سایت بهتر و بهتر هم بشه.

Parivash
سه شنبه، 27 اسفند 1398، 12:22

بهاره جان، فقط چند تا دونه درست کردم و وقتی دیدم پهن میشن، باقیشو گذاشتم توی فریزر. آیا راه حلی داره؟
ممنون از وقتی که میذارید.

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 27 اسفند 1398، 14:15

عزیزم احتمالا دمای فرتون کمه اگر فر گازیه حتما از دماسنج فر استفاده کنید، اگر فر برقیه تنظیم رو چک کنید درست باشه، از سینی خود فر استفاده نکنید و اگر خمیر انسجام نداره آرد اضافه کنید.

elahesa
سه شنبه، 27 اسفند 1398، 12:19

سلام خانم بهار عزیز
مایه این کوکی برای من خیلی چسبناک بود و خیلی سخت گوله میشد باید همین طوری باشه؟

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 27 اسفند 1398، 14:24

سلام عزیزم،
همونطور که در نکات نوشتم، در صورت چسبناک بودن بعد از استراحت مجازید که آرد اضافه کنید به دلیل تفاوت جنس پودر کاکائوها چسبناک شدن نرماله و با آرد رفع می شه

Janan
دوشنبه، 26 اسفند 1398، 09:42

من هرچی بلدم ازشمادارم عزیزم.
بهاره جان من دنبال دستورهایی هستم که کوکی باشن وحالاتوش شکلات چیپسی یاهرچیز دیگه ای داشته باشه.شما دستوری دارین معرفی کنین؟

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 26 اسفند 1398، 10:29

لطف دارید عزیزم،
این نوع کوکی رو هم خانوم خرسند گذاشتن https://www.instagram.com/khorsand_institute/
هم سالومه جون https://www.instagram.com/saloomehkitchen/

Janan
سه شنبه، 27 اسفند 1398، 12:20

ممنونم

Mahsa
يکشنبه، 25 اسفند 1398، 13:32

سلام بهاره جان ممنون از رسپی خوبتون. میشه لطف کنید بگید با طعم کره بادوم زمینی چجوری درستش کنیم؟

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 25 اسفند 1398، 13:33

سلام عزیزم،
دستورش متفاوته، براتون لینکش رو میذارم ترجمه کنید.
https://www.cookingclassy.com/crisp-peanut-butter-crinkles/

شيرين
جمعه، 23 اسفند 1398، 18:34

هووورررااا
شيريني جديد
يك دنيا ممنون
حتماً درست ميكنم

بهاره وحید
نویسنده
جمعه، 23 اسفند 1398، 18:40

ای جان مرسی از اینهمه انرژی های خوبی که داری واقعا ممنون.

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
شیرینی لطیفه
شیرینی تر
شیرینی
پادرازی
شیرینی
کوکی رومیاس
Romias cookie
شیرینی
شیرینی اتابکی
ولیعهدی
شیرینی
کوکی جو و کدو حلوایی
Pumpkin Oatmeal Chocolate-Chip Cookies
شیرینی