پوست مرکبات شکری

بهاره وحید

پوست مرکبات شکری

جمعه، 11 دی 1394، 12:44   مشاهده: 1,853

از پوست مرکبات خیلی می شه استفاده کرد، می شه دم کرد و به عنوان دمنوش سرو کرد، می شه مربا درست کرد و می شه تو غذا ریخت یکی از استفاده های بسیار خوشمزه اش اینه که پوست پرتقال رو تلخیش رو می گیرند، با شربت می جوشونند و می ذارند خشک شه بهش می گند پوست مرکبات شکری Candied Citrus Peels. این پوست های شکری رو به عنوان آبنبات می شه با چایی خورد، می شه تو شکلات آب شده زد و شکلاتی کرد. برای شیرینی پز ی هم استفاده ی خاص خودش رو داره  پوست های شکری رو توی کیک و نون می ریزند و از طعم و عطر خوب مرکبات برای خوشمزه شدن شیرینی استفاده می کنند.

منبع: http://www.marthastewart.com/313211/candied-citrus-peels

توی دو تا عکس زیر، پوست مرکبات رو شکری کردن و مثل آبنبات و به عنوان تنقلات سرو کردن.
توی سه تا عکس زیر، مرکبات شکری توی بافت نون، کیک و برای تزئین روی کِرم رویه کیک استفاده شده.


من از پوست پرتقال استفاده کردم ولی پوست بقیه ی مرکبات هم به همین رواله. اول از همه باید لایه ی داخلی پوست پرتقال رو جدا کنیم. شما از هر نوع پرتقالی که دوست دارید می تونید استفاده کنید ولی به نظر من پرتقال آبگیری ها بهترند. برای این کار پرتقال ها رو که از وسط برش بزنید، بعد خیییلی راحت با انگشت سرش رو می تونید جدا کنید و لایه ی سفید رو بکشید بیرون.


بعد از اینکه لایه ی داخلی رو در آوردید با توجه به استفاده اتون برش می دید. اگر برای داخل بافت کیک و نون قراره استفاده کنید مکعبی و ریز برش بزنید.
اگر می خواین برای آبنبات کنار چایی ازش استفاده کنید می تونید خلال کنید یا کاتر بزنید.
حالا پوست پرتقال ها رو توی ماهیتابه بریزید و روش رو با آب سرد پر کنید، ماهیتابه رو روی شعله ی نسبتا زیاد بذارید تا آب جوش بیاد.چند تا قُل که زد بریزید توی آبکش و روش حسابی آب سرد بریزید. این کار رو 4 بار تکرار کنید بار چهارم وقتی با آب سرد شستید یدونه از اون مکعب ها رو بذارید دهنتون نباید تلخ باشه اگر تلخ بود یک بار دیگه همین کار رو  انجام بدید. این رو بدونید که چهار بار برای پوست پرتقال و نارنگیه پوست گریپ فروت و نارنج رو باید تا 8 بار بجوشونید و آبکشی کنید.
حالا توی یک تابه ی تمیز دو پیمانه آب سرد و دو پیمانه شکر بریزید زیرش رو روشن کنید و شروع کنید به هم زدن. هم می زنیم تا به جوش بیاد و کاملا مخلوط آب و شکر شفاف شه. 
وقتی به جوش اومد زیرش رو کم کنید و پوست پرتقال ها رو بریزید توی شربت تا با شعله ی کم آروم، آروم، توی شربت قل بخوره و شربت غلیظ شه. به هیییییییییییییییییییییییییییییچ وجه دیگه هم نزنید شعله رو هم دست نزنید. یک نکته ی خییییییلی مهم توی آبنبات و شربت درست کردن هست که دونستنش واجبه. وقتی شربت شروع می کنه به جوشیدن و بخار شدن، روی دیواره های ظرفتون شکر کریستالیزه می شه، این کریستال ها به یه حجمی که می رسند می افتند توی شربت و دیگه حل نمی شند و سرد که می شند همون شکرک معروفند اگه دیده باشید خییلی ها که تو کار مربا واردند، کمی جوهر لیمو توی شربت می ریزند این جوهر لیمو حالت اسیدیش کریستال های بزرگ شکر رو تجزیه می کنه و نمی ذاره شکرک بزنه. پس ما نمی خوایم دیواره ی تابه به این حالت در بیاد.جوهر لیمو هم نمی خوایم بریزم ، کاری که شما می کنید اینه که از همون ابتدا یه کاسه آب جوش و یه برس شیرنی پزی کنار تابه اتون می ذارید و هر هفت، هشت دقیقه یکبار دیواره های تابه رو با برس می شورید اگر برس ندارید یک حوله رو نمناک کنید هرزگاهی چند لحظه تابه رو از روی شعله بردارید و با با حوله ی نمناک اطراف تابه رو تمیز کنید.
شما این کار رو از اولش انجام می دید و اصلا اجازه نمی دید به مرحله ی شکری شدن دیواره ها برسه، من چون می خواستم نشونتون بدم دیر شروع کردم پس حواستون باشه. خیییلی این رو دقت کنید تا کارتون خراب نشه کم کم شربت غلیظ می شه و حباب ایجاد می شه مال من 45 دقیقه طول کشید ولی بستگی به حجم پرتقال هاتون داره. این موقع بچشید اگر شیرینیش مناسب بود دیگه خاموش کنید. دو دقیقه تابه رو بذارید روی گاز خاموش بمونه و بعد مواد رو توی آبکش بریزید. این قسمت آبکش رو حسابی حوصله کنید و عجله نکنید یعنی حداقل دو سه ساعت باید تو آبکش باشه.اگر پوست پرتقال قراره توی کیک بره روی کاغذ روغنی پهنش کنید تا خشک بشه.اونهایی که قراره روی کیک برند و یا با چایی نوش جان شند باید قبل از خشک شدن شکری شند. برای شکری کردن یه کاسه رو پر شکر کنید و این ها رو توش بغلطونید نگران زیادی شکری شدن نباشید وقتی خشک شد خودش شکر زیادیش می ریزه.توی الک یا آبکش یا روی توری پهن کنید تا خشک شند ، این شکری ها رو می خوایم حسابی خشک شند برای همین از همه جهت هوا بخوره بهتره. من بعد از اینکه چند ساعت تو الک موند یه ساعت هم روی کاغذ روغنی پهنشون کردم. متاسفانه زمان دقیقی برای خشک شدنشون وجود نداره. اونهایی که مثل من توی شهر مرطوب زندگی می کنند، مسلما مدت بیشتری طول می کشه که خشک شه و البته دمای خونه هم شرطه برای همین خودتون بهش سر بزنید.پوست مرکبات شکری شما قابل فریز کردنه، طعمش عوض نمی شه به شرطی که خوب نایلون پیچ کنید و هوای داخل کیسه رو خارج کنید. اگر می خواید اصلا و اصلا تلخی و تندی نداشته باشه پوست پرتقال رو با پوست کن بگیرید و  اگر این کار رو کردید، دیگه لازم نیست 4 بار بجوشونید یک بار کافیه.شما می تونید پوست های مرکبات رو توی جعبه ی خوشگل بذارید و به عنوان آبنبات هدیه بدید، می تونید از پوست لیموترش، گریپ فروت و پرتقال استفاده کنید تا سه رنگ بشه.

دستپخت های همراهان سایت
homa
شنبه، 20 آبان 1396، 22:07

سلام استاد این پوست پرتغال شکری من خیلی سپاسگزارم این عکس

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 20 آبان 1396، 23:36

به به چقدر هم با سلیقه خیلی عالی شده نوش جونتون

نظرات
نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
شکر و شیرین کننده ها
نحوه جایگزینی انواع شکر
مواد اولیه
نوتلا
تاریخچه و توضیح
مواد اولیه
قهوه
تاریخچه و توضیح
مواد اولیه
معرفی انواع روغن و کره
انتخاب چربی در شیرینی پزی
مواد اولیه
آگار آگار قهوه و خامه
توضیح در مورد آگار آگار
مواد اولیه