تاریخچه کیک برگردان آناناس

بهاره وحید

نکته: من برای مطالعه، جمع آوری، ترجمه، تایپ و ادیت این مطلب روزها زحمت کشیدم، در صورت کپی لطفا منبع رو ذکر کنید! ذکر منبع به معنی نوشتن آدرس کامل وبسایت (https://spbaking.com/) یا آدرس کامل کانال تلگرام (https://t.me/spoonfeedbaking) یا تگ کردن صفحه اینستاگرام https://www.instagram.com/sp.baking/ است. 

تاریخچه کیک برگردان آناناس

بصورت خلاصه
چهارشنبه، 23 دی 1394، 16:29   مشاهده: 8,109کیک برگردان Upside-down cake چیه؟

برای تهیه این کیک ساده، ابتدا یک لایه کارامل با تکه های میوه در کف قالب آماده می کنند و بعد روی اون مایه کیک کَره ای می ریزند و قالب رو در فر قرار میدند. کیک بعد از پخت روی ظرف سرو برگردانده می شه و به همین دلیل نام کیک برگردان روش گذاشته شده. انواع مختلفی از کیک برگردان وجود داره که نقطه مشترک همه دستورها استفاده از قالب یکسان برای تهیه رویه و کیک و به کار بردن شکر قهوه ای در تهیه کارامله. در مورد نوع میوه، تنوع بسیار زیادی وجود داره چرا که با حرارت دادن میوه در کارامل داغ، حالت اسیدی میوه از بین رفته، خطر بُریده شدن مایه کیک وجود نداره و به راحتی انواع میوه قابل استفادست. 


منبع عکس: https://www.thekitchn.com/easy-pineapple-upside-down-cake-from-scratch-256178


شواهدی وجود داره که اولین کیک برگردان پخته شده، در زمان قرون وسطی در اروپا و کیک برگردان سیب بوده. در اون زمان، تمام مراحل پخت کیک برگردان سیب، در دیگ های چدنی cast iron skillets انجام می شده به همین دلیل کیک سیب برگردان ارتفاع کمی داشته. از نیمه قرن نوزدهم میلادی این دسر در گروه کیک ها قرار گرفت و پخت اون در فر انجام شد، اما همچنان کیک بصورت کم ارتفاع باقی موند. در تصویر زیر، دیگ مورد استفاده برای پخت این دسر روی گاز نشون داده شده. 
اما محبوب ترین کیک برگردان، کیک برگردان آناناسه که تاریخچه جالبی داره. در سال 1903 میلادی، آقای جیم دُل Jim Dole، در هاوایی کارخونه کمپوت میوه های استوایی باز می کنه، که متاسفانه مورد توجه قرار نمی گیره. در سال 1911 یکی از مهندسین شرکت، دستگاهی اختراع می کنه که آناناس رو بصورت صنعتی برش های حلقه ای زده و آماده مصرف می کرد. با وجود این ابتکار باز هم کمپوت آناناس اونقدر که شرکت انتظار داشت محبوب نشد، به همین دلیل در سال 1952 شرکت Dole برای تبلیغ کمپوت آناناس، مسابقه‌ای طراحی کرد. در این مسابقه، شرکت‌کنندگان می‌بایست دستورپختی را ابداع می کردند که در اون از کمپوت آناناس Dole استفاده شه و برای برندگان جوایز خوبی درنظر گرفته شد.
مردم آمریکا در طی مدت کوتاهی بیش از شش هزار دستور برای شرکت فرستادن و نکته جالب این بود که دو هزار و پونصد تا از اون ها، دستور کیک برگردان آناناس بود. در انتها هم یکی از دستور های کیک برگردان برنده شد و اینطور بود که دسر قرون وسطایی اروپا تبدیل به کیک برگردان معروف آمریکایی شد. خیلی زود شرکت دُل یک سری از دستورهای مسابقه رو بصورت کتاب چاپ کرد و یک سال بعد از این مسابقه، شرکت Dole جزو سرمایه دارهای معروف آمریکا شد. خوبه بدونید که کیک برگردان آناناس جزو دستور های پرطرفدار قرن بیستم آمریکا ثبت شده.

نظرات
Khalenazi123456
دوشنبه، 28 خرداد 1397، 07:29

 باسلام خدمت بهاره عزیز چندروزیست که باسایت شما آشناشدم هرچی میخونم برام جذابتر میشه خداقوت ازاینکه محبت کردین وزحمت کشیدین واین اطلاعات رو دراختیار ما گذاشتین

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 28 خرداد 1397، 17:44

با سلام،
ممنون از پیغام پرمحبت و توجهتون
موفق باشید

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
تاریخچه دونات
توضیح انواع دونات
توضیح و تاریخچه
بستنی
تاریخچه و توضیح انواع بستنی
توضیح و تاریخچه
کارامل
توضیح و نکات
توضیح و تاریخچه
آشنایی با اسکون
با مختصری از تاریخچه
توضیح و تاریخچه
گاناش
توضیح نکات و روش تهیه
توضیح و تاریخچه