تاریخچه کیک برگردان آناناس

بهاره وحید

تاریخچه کیک برگردان آناناس

بصورت خلاصه
چهارشنبه، 23 دی 1394، 19:59   مشاهده: 5,462

اول از همه ببینیم کیک برگردان upside down cake چیه؟

پخت کیک برگردان  دو مرحله داره. در مرحله ی اول، یک لایه کارامل روی گاز درست می کنن. و میوه ها رو روی این کارامل می چینن. توی مرحله ی بعد، مایه ی کیک رو درست می کنن و می ریزن روی قسمت کاراملی و بعد توی فر می ذارن.در انتها وقتی پخته شد، کیک رو روی بشقاب سرو بر می گردونن. در واقع برعکس داره سرو می شه و اسم برگردان از اینجا میاد. بسیاری از میوه ها مثل کیوی، اسیدی از خودشون تولید می کنن که مایه ی کیک رو اصطلاحا می بُره و برای همین نمی شه توی کیک ازشون استفاده کرد. برای استفاده از این نوع میوه ها دو راه وجود داره. یا باید میوه رو به شکل کمپوت پخت، یا میوه رو کاراملی کرد. در این دو حالت اسید میوه ازش خارج می شه و توی کیک ها و دسرها قابل استفاده می شه. حالا تو کیک برگردون چون اصلا پایه ی کار اینه که میوه رو کاراملی کنید و بعد روش مایه ی کیک رو اضافه کنید، دست شما تو انتخاب میوه بازه و می تونید میوه ی مورد علاقتون رو انتخاب کنید و محدودیتی ندارید. 
اولین کیک برگردان، کیک برگردان سیب بود، که از قرون وسطی تو اروپا به عنوان دسر پخته می شد. تمام مراحل پخت این دسر روی گاز و توی دیگ های چدنی cast iron skillets انجام می شد. از اونجایی که روی گاز پفی ایجاد نمی شه و قطری نمی مونه، کیک های برگردان قطر خیلی کمی داشتن. با وجود اینکه از نیمه ی قرن نوزدهم این دسر تو گروه کیک ها رفت و تو فر پخت شد، ولی رسپی جدید هم با همون قطر کم طراحی شد.
در سال 1903 آقای Jim Dole که حتما همه اسمش رو شنیدید و محصولاتش رو میل کردید، کارخونه ی کمپوت میوه های استوایی در هاوایی باز می کنه. محصولات این شرکت، طرفدار زیادی نداشت. در سال 1911 یکی از مهندسین شرکت دستگاهی اختراع می کنه که بصورت صنعتی آناناس رو حلقه ای برش می داد و آماده ی مصرف می کرد. با وجود این ابتکار باز هم کمپوت آناناس اونقدر که شرکت انتظار داشت محبوب نشد. در سال ۱۹۲۵ شرکت Dole برای تبلیغ کمپوت آناناس، مسابقه‌ای طراحی کرد. در این مسابقه، شرکت‌کنندگان می‌بایست دستورپختی را ابداع کنند که توش از کمپوت آناناس Dole استفاده شده باشه و برای برندگان آن جوایز خوبی درنظر گرفته بودند.
مردم آمریکا در طی مدت کوتاهی بیش از شش هزار رسپی برای شرکت فرستادن و نکته ی جالب این بود که دو هزار و پونصد رسپی، کیک برگردان آناناس بود. در انتها هم یکی از همین رسپی های کیک برگردان برنده شد. و اینجوری بود که دسر قرون وسطایی اروپا تبدیل شد به کیک برگردان معروف آمریکا. خیلی زود شرکت دُل یک سری از رسپی های مسابقه رو بصورت کتاب چاپ کرد و یک سال بعد از این مسابقه، شرکت Dole جزو سرمایه دارهای معروف آمریکا شد. کیک برگردان آناناس جزو رسپی های پرطرفدار قرن بیستم آمریکا ثبت شده.
نظرات
Khalenazi123456
دوشنبه، 28 خرداد 1397، 10:59

 باسلام خدمت بهاره عزیز چندروزیست که باسایت شما آشناشدم هرچی میخونم برام جذابتر میشه خداقوت ازاینکه محبت کردین وزحمت کشیدین واین اطلاعات رو دراختیار ما گذاشتین

بهاره وحید
نویسنده
دوشنبه، 28 خرداد 1397، 21:14

با سلام،
ممنون از پیغام پرمحبت و توجهتون
موفق باشید

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
بستنی
تاریخچه و توضیح انواع بستنی
توضیح و تاریخچه
کارامل
توضیح و نکات
توضیح و تاریخچه
آشنایی با اسکون
با مختصری از تاریخچه
توضیح و تاریخچه
گاناش
توضیح نکات و روش تهیه
توضیح و تاریخچه
کرم کره ای
معرفی انواع باترکریم
توضیح و تاریخچه