نحوه ی رنده کردن پوست مرکبات

بهاره وحید

نحوه ی رنده کردن پوست مرکبات

معرفی ابزار رنده کردن
چهارشنبه، 23 دی 1394، 00:00   مشاهده: 3,890

مرکبات به خصوص لیموترش خیلی توی شیرینی پزی مورد استفاده است. استفاده ی اصلی لیمو ترش به عنوان طعم دهنده است. علاوه بر اون حالت اسیدی لیموترش مزه ها رو تشدید و ملموس تر می کنه. رنده ی پوست لیمو هم به عنوان اسانس توی شیرینی پزی استفاده می شه. شما خیلی راحت می تونید موقع زدن تخم مرغ وانیل رو با رنده ی پوست لیمو جایگزین کنید. 

خرید لیمو: 

موقع خرید لیمو دقت کنید که پوست لیمو روشن، براق و نازک باشه. برای رنده شدن بهتر ایمویی انتخاب کنید که سفت باشه و خیلی رسیده نباشه. 
نگهداری لیمو: 

لیمو رو دور از تابش مستقیم آفتاب، یک هفته می شه بیرون از یخچال نگه داشت. لیمو ترش توی یخچال تا 3 هفته تازه می مونه و لیموی برش خورده تا 3 روز توی ظرف دربسته سالم می مونه.
آبلیمو و رنده ی پوست لیمو هر دو قابل فریز شدن هستن. رنده ی پوست لیمو رو توی ظرف در بسته و بدون هوا بریزید و فریز کنید. آبلیمو رو توی جا یخی ریزید تا یخ بزنه و بعد می تونید توی همون جا یخی یا توی کیسه فریزر نگه دارید. رنده ی پوست لیمو: 

منظور از رنده ی پوست لیمو Lemon Zest لایه ی زرد یا سبز رنگ بیرونیه. لایه ی سفید رنگ زیر این لایه مورد استفاده ی ما در شیرینی پزی نیست. 

برای رنده کردن می تونید از رنده ی عادی یا رنده ی مخصوص پوست مرکبات به نام زِستر (Zester) استفاده کنید. 

اگر از رنده ی عادی استفاده می کنید، لیمو رو بصورت عمودی روی رنده قرار بدید و با فشار کم رنده کنید. وسیله ی دیگه برای این کار رنده ی پوست مرکباته (Citrus Zester). این رنده جنس استیل داره و سرش یه سری حفره است که این حفره ها رو بالای لیمو قرار می دید و با فشار به سمت پایین می کشید. زستر با این حرکت، پوست لیمو رو به صورت نوار رنده می کنه. برای تزئین و رویه ها همینطور بصورت نوار می شه ازش استفاده کرد. و برای داخل کِرِم ها می شه نوارها رو با چاقو ریز کرد. توی عکس پایین، نوع دیگه ی رنده ی پوست مرکبات Microplane رو می بینید. برای رنده کردن با این وسیله، یک تخته ی آشپزخونه بردارید، رنده رو به صورت اریب روش بذارید و به آرومی لیمو رو بالا پایین کنید. این وسیله پوست لیمو رو کاملا ریز می کنه. شکل پوست لیموی رنده شده با این دو نوع رنده کاملا متفاوته و فرقش رو در عکس پایین می تونید ببینید. اگر هیچ کدوم از این انواع رنده رو ندارید، با چاقو یا پوست کن نوارهایی از روی پوست لیمو ببرید. بعد با چاقوی تیز نوارها رو تا جای ممکن باریک کنید. 


 
و در آخر با چاقو پوست لیمو رو ریز کنید. رنده ی پوست لیمو در مجاورت با هوا عطرش رو از دست می ده و روغنش خشک می شه اگر بین زمان رنده کردن و استفادتون فاصله زیاده، رنده ی پوست لیمو رو توی کیسه ی دربسته توی فریزر بذارید.

گرفتن آبلیموی تازه: 

برای اینکه آبلیمو راحت گرفته شه باید هم دمای محیط یا حتی گرمتر باشن. برای گرم کردن لیمو، می تونید لیمو رو بین دو دست یا روی کابینت بغلتونید. یا می تونید لیموها رو تو یه کاسه بریزید و روش آب داغ بریزید و 30 ثانیه بعد ازش استفاده کنید. در صورتیکه می خواید هم از پوست لیمو هم از آبلیمو استفاده کنید حتما و حتما اول پوست لیمو رو رنده کنید و بعد آبلیمو رو بگیرید، نازک شدن پوست لیمو باعث می شه آبلیمو راحت تر گرفته شه.

شما با یکی از وسایل زیر می تونید آب لیموترش رو بگیرید. 

برای لیمو های ریز می تونید از این (Citrus juice press)  آبلیمو گیری استفاده کنید.  لیمو رو دو نیم می کنید و یکی از نیمه ها رو توی نیم کره بذارید و فشار بدید. اگر می خواید مطمئن بشید که آبلیمو کاملا و تا آخرین قطره ازش خارج شده می تونید از این وسیله (Reamer) استفاده کنید. و  این آبلیمو گیری های کوچیک دستی (Citrus juicer) برای همه ی انواع لیمو قابل استفاده است و داشتنش خیلی مفیده.  
تگ های جستجو
مرکبات زستر zester لیموترش
نظرات
نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
وردنه ها
کاربرد انواع وردنه
ابزارها و تکنیک ها
همزن ها
انواع و کاربرد آنها
ابزارها و تکنیک ها
فولدینگ (هم زدن مواد حجم دار)
Folding
ابزارها و تکنیک ها
آموزش اندازه گیری با پیمانه ها
تبدیل واحدها
ابزارها و تکنیک ها
نکات پخت کیک های اسفنجی
ابزارها و تکنیک ها