کیک رژیمی

بهاره وحید

کیک رژیمی

بدون چربی و شکر
جمعه، 30 مهر 1395، 23:59   مشاهده: 9,340

تصور کنید تا کمتر از صد سال پیش کره، شکر، آرد و باقی مواد اولیه ی شیرینی پزی در اغلب کشورها بصورت سهمیه ای و فقط چند بار در سال بین مردم توزیع می شد. در نتیجه ی این کمبود مواد اولیه، شیرینی پزی صرفا برای مراسم هایی مثل تولد، عروسی و سال نو انجام می شد. با صنعتی شدن جوامع و در پی اون، تولید، توزیع و فراوونی مواد، میزان مصرف شیرینیجات و تنقلات بیشتر و بیشتر شد، در کنار مزیت های این فراوونی مشکلاتی مثل چاقی، بیماری های قند و چربی خون همه گیر و از معضلات جوامع مدرن شد. با آگاه تر شدن مردم از این بیماری ها و روش های پیشگیری از مبتلا شدن به اون ها، طرفداران دستورهای سالم و رژیمی هر روز رو به رشده، تا جاییکه، شیرینی پزی سالم و رژیمی  healthy baking برای خودش سبکی شده و دستورات و متدهای خاص خودش رو داره.انواع دستورهای رژیمی در شیرینی پزی:

 • دستورهای رژیمی در شیرینی پزی دو دسته هستن. یک دسته کیک هایی هستن که از مواد اولیه ی سالم و مقوی در پخت اون ها استفاده شده. چربی یا شکر توی این دسته از دستورها کم، حذف و یا با ماده ی سالم تری جایگزین شده. مثلا شکر رو با شیره ی خرما، عسل یا شیره ی انگور و کره رو با آووکادو جایگزین می کنن، حتی گاها چربی رو به کل حذف می کنن. که نتیجه ی این دستورات، شیرینی های سالم تر و کم کالریه.
 • دسته ی دیگه، دستورهایی هستن که مواد اولیش با توجه به شرایط بیماران خاص انتخاب شده، که معروف ترین مثالش شیرینی های مخصوص بیماران دیابتیه. برای این بیمارها سالم بودنِ مواد اولیه ی یک دستور کافی نیست و بعضی از مواد غذایی چه نوع سالم چه ناسالمش مضره و باید از دستور حذف شه. مثلا برای بیماران دیابتی، مصرف گلوکز چه در شکر سفید، چه در مواد سالم تر مثل عسل مضر و مشکل زاست.

دستوری که امروز براتون می ذارم از نوع کم کالریه و نکاتی که می گم برای این دسته از دستورها قابل استفادست!

تاثیر و نقش مواد در شیرینی پزی بسیار پیچیده تر از آشپزیه و تغییر نسبت مواد نتیجه رو بسیار متفاوت می کنه، مثلا وقتی در آشپزی روغن غذا رو کم کنید، نتیجه خشک تر شدن مزه ی غذاست، ولی با حذف چربی از یه رسپی شیرینی پزی، ممکنه کیک اصلا شکل کیک نگیره یا خمیر بیسکویت اصلا فرم خمیری نشه. مشکل اینجاست که در قنادی، نقش شکر فقط شیرین کردن و نقش چربی، فقط چرب کردن نیست و با حذف و یا کم کردن این مواد، کل شیمی و ساختار شیرینی به هم می ریزه و نتیجه بسیار نامطلوب می شه. پس درصورتیکه اطلاعات کافی در مورد نقش مواد و نحوه ی جایگزینی اون ها ندارید، به هیچ وجه دستورات عادی رو به حالت رژیمی تبدیل نکنید و از دستورهایی که با نام رژیمی چاپ شدن استفاده کنید. البته در اغلب رسپی ها میزان شکر و چربی به اندازه ی بسیار کمی قابل تغییره، ولی نصف کردن و حذف کردن این مواد، نتیجه رو بسیار بدتر از اونی که فکر می کنید و گاها غیرقابل خوردن می کنه.

خوب متهم ردیف اول در شیرینی پزیِ رژیمی و کم کالری شکره، ببینیم نقش شکر چیه و حذفش چه نتایجی داره:

 • شکر یکی از عوامل هوا دهی در کیک و شیرینیه. دونه های شکر مثل چاقو عمل می کنن و موقع کریمینگ، با برش زدن توی بافت کره، باعث ایجاد حفره های کوچیک هوا توش می شن، این حفره ها به کمک بیکینگ پودر و حرارتِ فر بزرگ شده و تشکیل بافت اسفنجی و پفی می دن. با حذف شکر و جایگزینی اون با مواد شیرین سالم تر مثل شیره ی خرما، انگور یا عسل، به دلیل بافت کشسان این مواد این عامل هوادهی از شیرینی و کیک حذف می شه و نتیجش اینه که کیک های رژیمی بافت فشرده تری دارن و کمتر فرم اسفنجی می گیرن.
 • شکر عامل طلایی شدن شیرینی ها و کیک هاست. شکر در مقابل حرارت کاراملیزه می شه و ایجاد رنگ طلایی در کیک و شیرینیجات می کنه. با استفاده از جایگزین های شکر به جای رنگ طلایی، رنگ قهوه ای در کیک و شیرینی ایجاد می شه و نتیجش اینه که کیک های رژیمی تیره تر هستن.
 • مهمترین خصوصیت شکر، جذب رطوبته. شکر در رقابت با آرد قدرت جذب رطوبت خیلی بیشتری داره و ملکول هاش قبل از آرد رطوبت رو به خودشون می گیرن، که نتیجش تردی و پوکی شیرینیجاته. متاسفانه جایگزین های شکر سفید مثل عسل، شیره ی خرما، ملاس، شیره ی انگور و ... به دلیل مایع بودن در حد شکر قادر به جذب رطوبت نیستن. نتیجه اینه که دستورهای رژیمی به پوکی و تردی دستورهای غیر رژیمی نمی شه.


پس با جایگزینی شکر و استفاده از دستورهای رژیمی انتظار بافت یکسان نداشته باشید.متهم بعدی، چربی موجود در قنادیه، قبلا در این پست در مورد انواع چربی مورد استفاده در قنادی و نقششون توضیح دادم. ببینیم نبود چربی در دستورهای رژیمی چه اثراتی داره:

 • چربی از رطوبت محافظت می کنه. با وجود اینکه چربی، رطوبت به کیک و نون اضافه نمی کنه، ولی با چرب کردن محیط، اجازه نمی ده تمام رطوبت توسط مواد خشک جذب شه و با حفظ رطوبت باعث موندگاری و نرم موندن شیرینیجات می شه. شیرینی های رژیمی، به دلیل کم کردن یا حذف چربی موندگاری کمتری دارن.
 • یکی از نقش های مهم چربی، شکوندن رشته های گلوتن در آرده. وقتی چربی با مواد مخلوط می شه از به هم پیوستن و طولانی شدن رشته های گلوتن آرد جلوگیری می کنه و این کار باعث می شه کیک و شیرینی به جای بافت کشسانی، بافت شکننده و ترد پیدا کنن. شیرینی هایی که بدون چربی تهیه می شن بافت فشرده و نونی دارن تا سبک و کیکی.
 • چربی، حباب های هوا رو حفظ می کنه. وجود چربی در خمیرهایی که عامل پف دهنده دارن (خمیر مایه، جوش شیرین یا بیکینگ پودر) از خارج شدن گازهای بوجود اومده در خمیر جلوگیری می کنه و باعث تثبیت پف خمیر می شه و همونطور که در قسمت شکر هم گفتم محصولاتی رژیمی پف کمتری دارن.
نکات شیرینی پزی رژیمی:

 • توصیه می شه که در شیرینی پزی رژیمی از ادویه هایی مثل دارچین، زنجفیل، جوزهندی... علاوه بر وانیل استفاده شه. این ادویه ها هم از خودشون طعم و عطر دارن و هم به مشخص تر شدن بقیه ی طعم ها کمک کرده و از بی مزه شدن کیک رژیمی جلوگیری می کنن. ادویه هایی از این دسته تغییری در بافت شیرینی ایجاد نمی کنن و به شما این امکان رو می دن که ادویه ی دلخواه رو به میزان مورد نظر به آرد الک شده اضافه و شیرینی رو طعم دار کنید.
 • اگر تمایل به تغییر رسپی و رژیمی کردنش دارید، فرمول جایگزینی شکر سفید با عسل یا انواع شیره ها به این صورته که به ازای هر یک پیمانه شکر، سه چهارم پیمانه عسل یا شیره در دستور بریزید و به دلیل رطوبت موجود در این مواد یک چهارم پیمانه از مواد تر مثل شیر یا ماست کم کنید.
 • همونطور که گفتیم جایگزین های شکر، شیرینی رو قهوه ای می کنه نه طلایی برای جلوگیری از بد رنگ شدن و سوختگی موقع شیرینی پزی با عسل و شیره ها دمای فر رو 5 تا 10درجه ی سانتی گراد کمتر کنید.
 • شکر خودش نوعی ماده ی نگهدارندست، چربی هم رطوبت رو حفظ می کنه، نتیجه ی نبود یا کمبود این دو ماده کم شدن عمر شیرینیه. به این دلیل همیشه دستورهای رژیمی رو در حجم کم درست کنید که ظرف دو روز خورده شه.
 • اگر تمایل به تغییر رسپی و رژیمی کردنش دارید، بهتره به جای جایگزین کردن کره با پوره ی میوه، اون رو با روغن های سالم تر مثل روغن زیتون بی بو جایگزین کنید. میوه ها در هر فصل و با توجه به محیط جغرافیایی محل زندگی افراد، بافت و طعم متفاوتی دارن و این مسئله کار رو مشکل می کنه. مثلا وقتی صحبت از پوره ی موز می شه می تونه بسته به محیط زندگی شما میزان چربی و شکر متفاوتی داشته باشه و نتیجه خیلی متفاوت شه، به همین دلیل استفاده از چربی های سالم گزینه ی بهتریه.


آماده سازی قالب در کیک های رژیمی:

در پخت کیک های رژیمی به دلیل کم بودن یا عدم وجود چربی، جدا کردن کیک از قالب به سختی انجام می شه و روش های متداول، مثل چرب کردنِ قالب و آرد پاشی یا استفاده از کاغذ روغنی رضایت بخش نیست و احتمال چسبیدن و جدا نشدن کیک زیاده. برای همین بهتره برای اینجور دستورها از روغن جدا کننده استفاده کنید. روغن جدا کننده به صورت اسپری یا جامد در فروشگاه های لوازم قنادی موجوده، ولی نوع خونگیش تهیه ش بسیار راحت و فوق العاده موثره! برای درست کردن روغن جدا کننده ی خونگی کافیه آرد، روغن مایع و نوعی چربی جامد (مثل کره، مارگارین یا روغن قنادی) رو به میزان یکسان با هم مخلوط کنید و با فرچه به قالب بمالید. به خاطر وجود آرد، چربی روغن جدا کننده به داخل کیک نفوظ نمی کنه و مشکلی در بافت کیک ایجاد نمی کنه. این مخلوط لایه ای تشکیل می ده و اصلا اجازه ی چسبیدن مواد به قالب رو نمی ده.منبع: http://www.theironyou.com/2013/07/skinny-apricot-loaf-cake.html

مواد لازم:

آرد سبوس دار: دو پیمانه
عسل: یک دوم پیمانه
تخم مرغ: دوعدد
ماست کم چرب: سه چهارم پیمانه
بیکینگ پودر: دو قاشق چایخوری
نمک: یک هشتم قاشق چایخوری
زنجفیل: یک قاشق چایخوری (قابل حذف)
وانیل: یک دوم قاشق چایخوری
برگه ی زردآلو: یک پیمانه

مواد لازم روغن جدا کننده:

آرد: 50 گرم
روغن مایع: 50 گرم
کره، مارگارین یا روغن قنادی: 50 گرم

مواد لازم رو  آماده کنید و روی میز کار بذارید.
برای اطلاع از نحوه ی صحیح استفاده از پیمانه های اندازه گیری به این پست مراجعه کنید.
ظرف یا پاکت آرد رو با قاشق هم بزنید، پیمانه ها رو با قاشق پر کنید و سر پیمانه رو صاف کنید. آرد رو حتما دو بار الک کنید. از اونجائیکه آرد سبوس دار در ایران موجود نیست، یک و سه چهارم پیمانه آرد رو با یک چهارم پیمانه سرخالی سبوس گندم مخلوط کنید. در صورتیکه سبوس گندم در دسترس ندارید، دو پیمانه آرد معمولی استفاده کنید.
تخم مرغ و ماست باید هم دمای محیط باشن.فر رو روی 175 درجه ی سانتی گراد معادل 340 درجه ی فارنهایت یا کمی کمتر از درجه ی 4 فر روشن کنید تا گرم شه.
برای این کیک بهتره از قالب میان تهی با قطر 20 تا 22 سانت استفاده کنید.اگر برای آماده کردن قالب نیاز به روغن جدا کننه دارید، با دستور زیر آماده کنید.
برای آماده کردن این روغن، نیاز به آرد الک شده، روغن مایع و چربی جامد (کره، مارگارین یا روغن قنادی) داریم. آرد باید یک دور الک شده باشه و روغن ها هم دمای محیط باشن.مواد رو دونه دونه وزن کنید و به اندازه ی یکسان ازشون بردارید (هر کدوم 50 گرم).مواد وزن شده رو توی یک کاسه ی تمیز بریزید و با دور متوسط همزن برقی بزنید.هر وقت کاملا یکدست شد، آمادست. باقی روغن جدا کننده رو در ظرف در بسته بذارید. این روغن به مدت دو هفته در دمای محیط و پنج ماه در یخچال موندگاری داره و قابل استفادست.روغن جدا کننده رو با فرچه به تمام سطح داخلی قالب بمالید. این روغن برای کیک های بدون چربی، قالب های چدنی و طرح دار بسیار مناسبه.
اجباری برای استفاده از این روغن نیست اگر از جنس قالب اطمینان دارید می تونید قالب رو چرب و بعد آردپاشی کنید.اگر از قالب سیلیکونی استفاده می کنید، قالب رو توی سینی شیرینی پزی بذارید.مواد خشک رو آماده کنید. برای تهیه ی آرد سبوس دار، آرد رو با سبوس گندم که به صورت بسته ای در سوپر مارکت ها فروخته می شه مخلوط می کنیم.یک و سه چهارم پیمانه آرد الک شده رو با یک چهارم پیمانه سرخالی سبوس گندم مخلوط کنید. حتما از یک چهارمِ پیمانه سبوس، یک قاشق غذاخوری کم کنید، تا سرخالی شه وگرنه کیک خییییلی خشک می شه.نمک و بیکینگ پودر رو هم به آرد اضافه کنید. مواد خشک (سبوس گندم، نمک، بیکینگ پودر و آرد) رو خوب ویسک کنید تا کاملا یکدست شه.
اگر به سبوس دسترسی ندارید، دو پیمانه آرد معمولی رو الک کنید. اکر خارج از ایران زندگی می کنید، دو پیمانه آرد گندم کامل whole wheat flour رو الک کنید.روی برگه ی زردآلو آب جوش بریزید. با این کار برگه ها نرم و تمیز می شن. به جای برگه ی زردآلو می تونید از قیصی، کشمش، مویز یا خرما استفاده کنید.برگه ها رو بصورت نگینی خرد و یک پیمانه رو جدا کنید. از اونجائیکه این کیک کم مزست، طعم برگه ها خیلی محسوسه، پس حتما برگه ها رو قبل از استفاده مزه کنید که شیرین و خوشمزه باشن. اگر مزش مطلوب نبود به جاش از کشمش یا خرما استفاده کنید.تخم مرغ ها رو توی یک کاسه ی تمیز بشکونید و عسل رو بهش اضافه کنید. می تونید پیمانه رو خیلی کم چرب کنید که عسل بهش نچسبه.وانیل رو هم اضافه کنید و با دور متوسط همزن بزنید.تا جایی بزنید که مواد یکدست و حجیم شه.به ماست کم چرب زنجفیل اضافه کنید و با قاشق هم بزنید تا یکدست شه. می تونید زنجفیل تازه رو تو ماست رنده کنید یا دارچین بریزید، یا اصلا ادویه رو حذفش کنید.ماست رو اضافه کنید و  مواد رو با دور متوسط همزن بزنید تا یکدست شه. در انتها یک مایه ی شُل خواهید داشت.آرد رو در دو مرحله اضافه و بعد از هر بار اضافه کردن، با کندترین دور همزن فقط و فقط تا جایی بزنید که مواد مخلوط شه و ذرات آرد دیده نشه.به دلیل نبود چربی، مایه ی کیک حالت نونی و کشسان داره که کاملا طبیعیه.برگه ها رو توی مایه ی کیک فولد کنید.مایه ی کیک رو توی قالب آماده شده بریزید و روش رو با پالت یا پشت قاشق صاف کنید.کیک رو به مدت نیم ساعت توی فر قرار بدید. بعد از نیم ساعت چک کنید، اگر خلال دندون از وسط کیک تمیز بیرون اومد و کیک از دیواره ها فاصله گرفته بود یعنی آمادست.
قالب رو از توی فر در بیارید و روی توری خنک کننده بذارید تا خنک شه.این هم از بافت توی کیک.متاسفانه کیک های رژیمی، کیک های خوشمزه ای نیستن. طبق گفته ی وبسایت مرجع هر برش این کیک 140 گرم کالری، کمتر از یک گرم چربی، 32 گرم کربوهیدرات و 5 گرم پروتئین داره.

دستپخت های همراهان سایت
Saharp
يکشنبه، 15 اسفند 1395، 00:18
بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 15 اسفند 1395، 00:35

سحر جان واقعا ماهر و هنرمندانه درست کردید آفرین به شما

نظرات
معصومه خزائی
سه شنبه، 04 آبان 1395، 12:59

fantastic

بهاره وحید
نویسنده
سه شنبه، 04 آبان 1395، 15:02

Thanks ;)

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
کیک شکلاتی سریع
با کرم پنیر خامه ای شکلاتی
کیک
کیک باقلوا
کیک
کیک خرما و سیب با سس کارامل
Apple Date Cake with Caramel Glaze
کیک
مافین پرتقال
کیک
کیک نوتلا
کرم نوتلا
کیک