رول دارچین

بهاره وحید

رول دارچین

Cinnamon Rolls
جمعه، 30 بهمن 1394، 13:46   مشاهده: 2,036

رول دارچین Cinnamon Rolls از شیرینی های بسیار محبوب اروپا، کانادا و آمریکاست، که توی بیشتر کافی شاپ ها و نونوایی ها قابل تهیه است. اول ببینیم رول دارچین چیه؟خمیرِ نون شیرین که با خمیر مایه درست شده رو بصورت مستطیل باز می کنن. روش کره، دارچین و شکر می پاشن و بعد رول می کنن. خمیر رول شده رو برش می زنن و بعد می پزن. رول دارچین اولین بار در کشور سوئد درست شده و بسیار در این کشور محبوبه، بطوریکه از سال 1999 روز چهارم اکتبر در این کشور روز رول دارچینی نامگذاری شده و به نوعی جشن شروع پاییزرو با پخت این نون برگزار می کنن. در سوئد به این رول kanelbulle می گن که معنی لغویش می شه " نون دارچینی" . این رول علاوه بر سوئد در بقیه ی کشورهای شمال اروپا هم بسیار متداوله و بیشترین تنوع در پخت این نون متعلق به کشور فنلانده. با وجود اینکه رول دارچین (با کمی تفاوت از نوع امروزیش) از اواخر قرون وسطی پخت می شده ولی چون قبل از قرن بیستم شمال اروپا با کمبود مواد غذایی مواجه بود، پخت رول دارچینی بطور گسترده از سال 1920 شروع شد. بعد از اتمام جنگ جهانی اول پخت نون بصورت خونگی جای خاصی در فرهنگ اروپا پیدا کرد و در نتیجه پخت رول دارچینی رایج تر شد. 

رول دارچینی سوئدی یا آمریکایی؟

از قرن هجدهم میلادی رول دارچینی در امریکا بصورت گسترده پخت شده و تا همین امروز عضو همیشگی کافی شاپ ها و میزهای صبحانه ی رستوران هاست. ورژن آمریکایی رول دارچینی با سوئدیش فرق هایی داره، ببینیم فرقشون چیه: 

یک - میزان شکرقهوه ای که روی خمیر پاشیده می شه در رول دارچینی آمریکایی دو برابر نوع سوئدیه. توی عکس های زیر می تونید فرقشون رو ببینید.

 

دو - رول دارچینی آمریکایی با رویه همراهه، این رویه یا کرم پنیر خامه ای یا آیسینگ شکری (مخلوط شیر، پودر قند و وانیل) یا نوعی شیره است. نوع سوئدی هیچ نوع رویه ای نداره و فقط با کنجد یا شکر درشت تزئین می شه. سه - در نوع آمریکایی وقتی خمیر رو رول می کنن و برش می دن، برش ها رو با هم توی یک قالب می چینن و بعد می پزن. در نوع سوئدی هر کدوم از برش ها رو جداگانه توی کاغذ می ذارن و می پزن. چهار - در نوع سوئدی موقع تهیه ی خمیر به میزان خیلی کم "هل" به مواد اضافه می شه که در نوع آمریکایی نداره. 


منبع: 
http://www.foodnetwork.com/recipes/paula-deen/cinnamon-rolls-recipe.html

مواد لازم خمیر شیرین: 

آرد: سه و نیم تا چهار پیمانه
خمیرمایه: یک قاشق غذاخوری سرخالی
آب ولرم: یک دوم پیمانه
شیر ولرم: یک دوم پیمانه
شکر: یک چهارم پیمانه 
کره: 70 گرم
نمک: یک دوم قاشق چایخوری 
تخم مرغ: یک عدد

مواد داخل خمیر: 
دارچین: دو قاشق غذاخوری 
شکر قهوه ای: سه چهارم پیمانه 
کره: 30 گرم 

مواد لازم رو آماده کنید و روی میز کار بچینید. تخم مرغ باید هم دمای محیط باشه. از اونجایی که جنس آرد ها متفاوته اصولا توی دستور پخت نون ها میزان آرد ثابت نیست. توی این رسپی سه پیمانه از آرد حتما استفاده می شه. برای اینکه آرد رو بیش از اندازه مصرف نکنید و نون سفت نشه، این سه پیمانه آرد رو  توی یک کاسه بریزید و الک کنید، یک پیمانه ی دیگه رو توی ظرف جداگانه بریزید. حین کار از این یک پیمانه آرد کم کم و تا جای مورد نیاز استفاده می شه. در این دستور، هم خمیر مایه ی فعال و هم خمیر مایه ی فوری، قابل استفاده است و استفاده از هر کدومشون تفاوتی در نتیجه ایجاد نمی کنه. راجع به نحوه ی کار با خمیر مایه توی این پست توضیح دادم. کره رو به هر شیوه ای که دوست دارید آب کنید و بذارید به دمای محیط برسه حواستون باشخ موقع آب کردن به جلز ولز نیوفته. من از بخار آب برای آب کردن کره استفاده می کنم. 

حالا می خوایم خمیر مایه رو عمل بیاریم. یک کاسه ی تمیز بردارید (ترجیحا فلزی و پلاستیکی نباشه) یک دوم پیمانه آب ولرم توش بریزید. آب ولرم آبیه که دستتون تحمل گرماش رو داشته باشه بدونید که آب داغ خمیر مایه رو از بین می بره. روی آب یک قاشق چایخوری شکر بپاشید. خمیر مایه رو هم روش بپاشید. حالا با قاشق خوب هم بزنید که همه ی خمیر مایه مرطوب شه. کاسه رو ده دقیقه به همین حالت بذارید اگر محیط آشپزخونه سرده روی کاسه یک پارچه بندازید. حتی اگر از خمیر مایه ی فوری استفاد می کنید این مرحله رو حذف نکنید چون اینجوری از سالم بودن خمیر مایه مطمئن می شید و مواد و زمانتون هدر نمیره. یک دوم پیمانه شیر رو گرم کنید. باید حرارتش در حدی باشه که دستتون تحمل گرماش رو داشته باشه. توی یک کاسه ی بزرگ شکر رو بریزید. شیر ولرم و کره ی آب شده رو به شکر اضافه کنید. تخم مرغ رو هم روش بشکونید و بعد هم بزنید. 
نمک رو توی کاسه آرد (سه پیمونه آرد) مخلوط کنید. نصف آرد (سه پیمانه) رو توی مواد با قاشق چوبی یا ویسک مخلوط کنید.توی این مدت حتما خمیر مایه ی شما عمل اومده. اگر پف نکرده و بالا نیومده یعنی خرابه و بریزید دور. خمیر مایه ی عمل اومده رو به مواد اضافه کنید. بقیه ی آرد (سه پیمانه) رو اضافه کنید و با قاشق چوبی یا ویسک هم بزنید. فقط تا جایی هم بزنید که همه ی آرد با مواد مخلوط شه. سطح کار رو تمیز و بعد خشک و در انتها آردپاشی کنید. خمیر رو به سطح آردپاشی شده انتقال بدید. یک پیمانه آردی که جدا کرده بودید رو کنار دستتون بذارید و مقدار کمی از آرد رو روی خمیر بپاشید. کمی ورز بدید و دوباره آرد روش بپاشید، تا جایی که خمیر به دست تمیز نچسبه. حتما دستتون رو بین کار بشورید و خشک کنید که چسبناکی دست باعث نشه آرد زیادی بریزید و خمیر سفت شه. وقتی خمیر آماده شد بین پنج تا ده دقیقه خمیر رو ورز بدید. متدهای مختلفی برای ورز دادن هست. یک نوع متداولش اینه که با یک دست خمیر رو نگه دارید و با سینه ی دست دیگه خمیر رو به سمت جلو بکشید. و بعد نود درجه بچرخونید تا خمیر رو جمع کنید و دوباره به سمت جلو بکشید. این کار تکرار کنید. شیوه های دیگه ای هم برای ورز دادن هست می تونید از اونها استفاده کنید فقط خمیر رو چنگ نزنید.

 

بعد از پنج دقیقه شروع کنید به چِک کردن خمیر. برای چِک کردن خمیر، خمیر رو چونه کنید و از وسط با چاقو نصف کنید. باید توی خمیر حفره های متعدد ایجاد شده باشه.یک کاسه (ترجیحا فلزی و پلاستیکی نباشه) رو چرب کنید.خمیر رو توش قرار بدید و روش رو با محافظ غذا بپوشونید.اگر خواستید می تونید جای خمیر رو علامت بزنید تا بهتر متوجه تغییر حجم خمیر بشید. خمیر رو یک جای گرم قرار بدید تا استراحت کنه. بسته به دمای محیط و نوع خمیر مایه بین یک ساعت و نیم تا دو ساعت طول می کشه. بعد از یک ساعت و نیم خمیر رو چک کنید. برای چِک کردن خمیر، انگشتتون رو یک سانت توی خمیر فرو کنید، باید جای انگشتتون بمونه و بالا نیاد. اگر روی ظرف رو اندازه زدید، چک کنید که حجم خمیر دو برابر شده باشه. خمیر رو پانچ کنید تا هواش خارج شه. سطح کار رو تمیز و بعد خیلی کم آرد پاشی کنید و در حد یک دقیقه ورز بدید. خمیر رو به شکل مستطیل باز کنید. حین باز کردن، خمیر رو بچرخونید که به میز کار نچسبه. 

 

مستطیلتون حدود 20 در 40 سانت باشه.سی گرم کره رو آب کنید و با برس روی خمیر بمالید. می تونید از کره ی صبحانه یا مارگارین استفاده کنید. شکر قهوه ای رو روی کره بپاشید می تونید میزانش رو به دلخواه کم یا زیاد کنید. پودر دارچین رو هم روش بپاشید. توی این مرحله می تونید گردوی خُرد شده، کشمش، مویز یا شکلات رنده شده هم روی شکر و دارچین اضافه کنید. خمیر رو از عرض رول کنید. خمیر رول شده رو برش بزنید. برش ها می تونن هم اندازه یا با اندازه های متفاوت بین 4 تا 10 سانت باشن . یک قالب یا ظرف پیرکس یا ظرف سرامیکی 20 تا 23 سانت رو چرب کنید. رول های برش خورده رو دور تا دور ظرف بچینید و یک دونه هم وسط بذارید. این رول ها قراره دوباره استراحت کنن و حجیم شن. پس باید یک مقدار جا داشته باشن و نباید کاملا ظرف رو پر کنن. روی رول ها رو حوله ی آشپزخونه یا محافظ غذا بکشید و بذارید توی یک محیط گرم بین نیم ساعت تا چهل و پنج دقیقه استراحت کنه. 

 

تا خمیر استراحت می کنه فر رو روی 180 درجه ی سانتی گراد معادل 350 درجه ی فارنهایت یا درجه ی 4 فر روشن کنید تا گرم شه. دو تا کاسه یا قالب رو پر از آب کنید و کف فر بذارید. بعد از نیم ساعت چک کنید اگر خمیر تُپُلی شد، آماده ی رفتن تو فره.
قالب رو به مدت نیم ساعت توی فر قرار بدید. بعد از نیم ساعت باید روی رول ها قهوه ای بشه و خلال دندون بزنید تمیز دربیاد.  وقتی پخت، رول دارچین رو روی توری خنک کننده قرار بدید. 
ارتفاع رول ها بستگی به نحوه ی برش زدنتون داره. می تونید رول ها رو بزرگتر برش بزنید، تعداد کمتر و ارتفاع بیشتر شه. این هم از بافت توی رول دارچین. درصورتیکه خونتون خیلی گرم نیست، رول دارچین رو توی ظرف دربسته بیرون از یخچال تا 4 روز می تونید نگه دارید. توی یخچال تا یک هفته موندگاره. 

دستپخت های همراهان سایت
Tami_viva
شنبه، 24 مهر 1395، 23:12
جمیله رستمی
پنجشنبه، 28 مرداد 1395، 22:30
نظرات
Tami_viva
يکشنبه، 25 مهر 1395، 08:06

سلام،خسته نباشییید،من این دستور رو درست کردم عاااالی شد،عکسشم فرستادم براتون،اولین بار بود ک با خمیر کار میکردم ولی با این حال خمیرش خیلی خوب در اومد،با تشکر فراوان از شما که دستورتون انقد کامل هست و تمام نکات رو هم داره.❤

بهاره وحید
نویسنده
يکشنبه، 25 مهر 1395، 10:09

سلام عزیزم واقعا عالی شده، ممنون از گذاشتن عکس، خیلی از دیدن عکستون لذت بردم! از من هم زیباتر و ظریف تر کار کردید که نشون دهنده ی استعداد شماست! امیدوارم همینطور به کار ادامه بدید و هر روز موفق تر باشید

Pari
چهارشنبه، 17 شهریور 1395، 10:59

بهاره جان، میشه در این نوع شیرینی از رومال استفاده کرد؟

بهاره وحید
نویسنده
چهارشنبه، 17 شهریور 1395، 11:17

آره عزیزم خیلی هم عالی می شه

Mojgan
شنبه، 15 اسفند 1394، 09:49

ضمنا واقعا ممنون ار آموزش تصویری بسیارررر عالییییی تون، مثل همیشه

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 15 اسفند 1394، 19:23

خواهش می کنم عزیزم

Mojgan
شنبه، 15 اسفند 1394، 09:48

بهاره جون چقدر این رولها هوس بر انگیز هستن، راستش من تصمیم دارم واسه ایستر درستش کنم، فقط ی سوال اینم مثل نون گیسو ورز درست و حسابی میخواد یا اینکه زور من واسش کافیه؟

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 15 اسفند 1394، 19:21

عزیز دلم این بیشتر فرم شیرینی داره تا نون برای همین زور شما کاملا کافیه درست کنید نوش جان

reina
شنبه، 08 اسفند 1394، 03:48

ania rolle man crispy mishe va baftesh bishter be shirny zabun nazdike ta noon.albate man nazok tar miboram

بهاره وحید
نویسنده
شنبه، 08 اسفند 1394، 16:14

عزیزم خمیرت خوب عمل نیومده، یا خوب ورز ندادی یا خوب استراحت نکرده. یک کاسه آب هم کف فر بذار!

نویسنده

بهاره وحید

با چند تا مواد اولیه ی ساده و یه رسپی دقیق می شه خونه رو پر از بوی خوش شیرینی کرد و از اون مهمتر، همه رو دور هم جمع کرد و لبخند رو لب هاشون نشوند. رسپی ها از سایت های معتبر جمع آوری شدن و بارها پخته و تست شدن!

پستهای مرتبط
بریوش
Brioche à tête
نون
نون قسمتی
Pull-apart bread
نون
پنکیک ساده
و کاکای کدو حلوایی
نون
نون عید پاک ایتالیایی
Italian Easter bread
نون
لوف موز
Banana Bread
نون